Aha ja nevedel stabilni je synonymum pro nesmyslne zastaraly :)).
Zajmave ze pred poslednim releasem vydaval Solaris novou verzi minimalne jednou za dva roky (vetsinou ale kazdy rok) ;)
A co se tyce RHEL, tak RHEL 5 je starej teprve 3 roky a RHEL 6 vyjde jeste tento rok. Pred tim take vychazel kazde 2 roky.
Dovolil bych si trochu nesouhlasit. Jednak S10 se aktualizuje a vydavaji se Update verze a to jednou az dvakrat do roka, ktere obsahuji nove featury prebirane z vyvojove verze solarisu a podporu pro novy HW. Posledni update vysel minuly tyden. Samozrejme nektery SW, zvlaste pak opensource, nejde updatovat na posledni verze z duvodu poruseni stability rozhrani. Takze S10 zas tak zastaraly neni, ale zadny mladik to take neni. Rekl bych, ze je tak ve strednim veku. Navic Solaris 11 je planovany na pristi rok, plny novych krasnych vlastnosti ;-).
Zrovna s tim FF to neni tak trivialni, kdyz si vezmete v potaz, ze mnohe firemni Intranety vyzaduji historicke verze FF. Ale nic vam nebrani uzivat cerstve verze z mozilla.org, ktere vytvari i pro Solaris 10 ti sami lide, co udrzuji cerstve verze ve vyvojove vetvi.
A k te stabilite – muzete byt konkretnejsi, prosim? Co presneji vas trapi?
Firemni intranety vyzaduji maximalne historicke verze Exporeru, ze by vyzadovali vubec nejakou verzi Firefoxu, s tim sem se jeste nesetkal.
Nic mi nebrani uzivat si cerstve verze az na fakt, ze Mozilla podporuje pouze Windows, Linux a Mac OS X :). Jedina fungujici verze Firefoxu 3.6, kterou dodavatel nasel, vyzaduje reinstalaci Solarisu na nejnovejsi update, jina pada se 100% jistotou.
Nejvic problemu je se sitovymi kartami Nvidia na Sun serverech. Ostatne nechapu koho napadlo davat do serveru Nvidii. Coz je jiste problem spis HW, ale ze Solaris nedokaze tu kartu resetovat a jedina moznost jak obnovit spadle spojeni je vytahnout se serveru napajeci kabel, tak tomu rikam vychytavka (doporuceno primo Oracle supportem).
To ze aplikaci jako je Wireshark je vicemene nemozny ani spustit ani po postahovani vsech zavislosti, S tim uz sem se tak nak smiril..
To mi prijde jako docela odvazne tvrzeni. Pokud si pamatuji servery jako X2200M2 mozna mely tyto problemy, ale resilo se to updatem firmwaru a driveru. Jinak ani s kartami nVidia, ani Broadcom ani Intel jsem na Sunovskych serverech problemy vazne nemel.
Jakym stylem kartu resetujete? Mate nainstalovane posledni patche? Wireshark jsem na Solarisu pouzival normalne, i kdyz posledni dobou pracuji spise stylem snoop na serveru do souboru a pozdeji analyza na pracovni stanici pomoci wiresharku.
To sou pouze aktualni zkusenosti nic vic. Parkrat nam ty Nvidie uplne zmizely ze systemu, ale to se tusim pak vyresilo updatem firmware. Byly to servery X2100M2. Ale budem prechazet na HP, protoze Oracle s temahle malejma serverama skoncil. Tak sem zvedavej jak si se Solarisem poradi HP. Osobne doufam, ze brzo prejdem na Linux, protoze pro cloveka zvyklyho na komfort Linuxu je sprava Solarisu dost utrpeni… Nikdy sem si nemyslel, ze to reknu, ale zlatej RedHat.
No solaris neni zase tak spatny az nato, ze ma kupu zastaralosti … takze uz po instalaci jsou 3 druhy navzajem nekompatibilni startovani sluzeb, 2 druhy RBAC … a vubec sranda s tim je ;-))
ale Linux je mnohem lepsi OS o tom zdana, doby, kdy byl solarys rychlejsi a zvladal vice procesu nez linux uz jsou davno pryc … no a pro x86 solaris to neplatilo nikdy, ani nevim, proc to nekdo pouziva …
Standardni init scripty jsou obsolete a zustali kvuli zpetne kompatibility podporovany. Ano, u S10 i par systemovych sluzeb jeste na init scriptech jede, ale to jsou vyjimky. Plati, ze se uziva SMF. A pokud nektery ISV dodava stale init scripty, obratte se na nej :-)
My jsme si vybrali, ovsem poslat k certu mnoho stavajicich konfiguraci by nebylo proste fer vuci zakaznikum.
Ze ty mas X86 suny ;-)) … jj nvidia se v linuxu nazyva forcedeath modul ;-)) … a kdyz se na tom pusti windows, pak nepomuze restart do linuxu, ale musi se vytahnout napajeni … aby se karta skutecne restartovala … stejny problem maji nekdy i windows samotne ;-))
Ono vubec SUN HW pro x86 je svandovni, jako ty desktopove desky tam neokecaj … u SUNu jsem nezazil zakazku, ktera by se nereklamovala a to i kdyz jsme dodali jen 2 servery + knihovnu … knihovna snad 5× servery 1× kazdy ;-)) … jako 80% odpad zadny problem … zlaty HP a pak IBM … ale HP vede … za 20 serveru je jeden vadny voltage regulator pro pridavny CPU … nekde i 50 serveru + pole … a nic vadneho … no a u itanium2 pro linux 2× stroj kupa cpu, kupa ram … vse OK … ale SUN to bych uz nekoupil … leda SPARC … ale zase proc ? … kdyz zde mam IBM Power a nebo AMD64 … u obou mam vyssi vykon.
Prijde vam treba 4.0b6 dostatecne cerstva?
ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/4.0b6/contrib/
3.6.9 tam je take, 3.6.10 snad bude behem par hodin. Ano, Mozilla.org distribuuje oficialne jen Win, Mac a Lin verzi, ale to neznamena, ze neprobiha spoluprace na Solaris buildu.
A ano, jsou Intranety, co za supported verzi povazuji FF2 pro mnohe interni aplikace. To, ze vy je neznate, neznamena, ze je neznam ja, k me smule.
V tech strojich, kde je nge, je obvykle i e1000g sitovy interface. Vim docela presne, proc HW vyvojare napadlo nge vyuzivat a souhlasim, ze nge zrovna neni nejlepsi sitovy interface.
Co vam brani uzit snoop, posbirat si data a wireshark poustet na cemkoliv jinem, treba S11? Ale pokud uz to fakt neumite dat dokupy a nemate zbyti, blastware (fuj vec na produkcni system) wireshark ma.
Ta spoluprace spociva v hostovani toho package? :)
Skoda, ze o tomhle neni nikde na webu Mozilly zadna zminka.
Ano, na nekterych serverech, kde je nge je i e1000g nebo bge jako treba na X2100 ktera ma 2 bge a 2 nge NICs. Pro nase potreby sou nutny vsechny 4 NICs (2 zony kazda jeden NIC pro maintenance a druhej production), tak kdyz jeden odejde je docela problem.
Samozrejme snoopuju a posilam si vysledek meilem na Wokenni PC (primy spojeni totiz neni mozny), ale kdyz clovek neco ladi a musi tehle postup opakovat nekolikrat, zacne to byt minimalne nepohodlny. Ted uz mam aspon vedle na ESX Debian, takze je to snazsi, ale proc nemit tu moznost primo tam kde je potreba?
Prima spoluprace je vice nez jen hostovani toho package, treba pravidelne testovani nightly buildu, pridavani fixu apod. To, ze o tom neni na webu Mozilly zadna zminka, neni kvuli Solarisu, ale volbou Mozilly. Je to ISV jako kazdy jiny, je jejich pravo se tak prezentovat.
S temi nge vam rozumim, ale podle principu – mam support contract, chci stabilni reseni – proste eskalujte, pokud vam „workaround“ logicky nevyhovuje. Mate na to pravo prece.
Kdyz vysel S10, wireshark se jeste jmenoval etherreal a byl/je dodavan v ramci Companion CD pro Solaris 10. Pokud vam staci i takova starsi verze, tak muzete uzit jej. Bohuzel Companion CD bylo vzdy jen neco navic, o co se SUN moc aktivne nestaral. V prubehu S11 si aspon tohle zlepsujeme.
No prave to mi celkem divny, pokud na tom jakkoli Mozilla spolupracuje, proc to nezninuje na webu a ten build je ve slozce contrib, cili slozce pro buildy se kteryma autor SW vetsinou nema nic spolecnyho.
Jeden z tech problemu s nge byl eskalovan az na pudu a vysledek byl ze si mame prenastavit switche.
Uz padlo rozhodnuti, ze dalsi servery se od Oraclu kupovat nebudou a nove servery vcetne supportu na Solaris bude poskytovat HP.
Problem Firefoxu je treba v tom, ze pro kompilaci potrebujie radu novych verzi knihoven a to uz problem je. Neb knihovnu nemuzu vymenit jak se mne zachce. Typicky libXML, tak krome bugfixu pridava nove veci a tech zmen je tolik, ze je velke riziko, ze prechod na novou verzi by rozbil nejakou aplikaci, a asi by jste byl nerad, kdyby vam v Bance rekli sorry prisel jste o penize, ale mame skvely nove libxml? Nekteri zakaznici nejmenovaneho mobilniho opreatora asi momentalne vedi o cem mluvim … ;-)
Jinak stabilitou rozhrani se mini API. Tzn. exportovane public funkce se budou chovat porad stejne a budou mit sjene parametry (viz man stability). Tzn. nebudu muset prekompilovavat a modifikovat pokazde moje aplikace, kdyz vyjde nova verze knihovny (at zije gentoo :-). Viz priklad z firefoxem stazenym z mozilla. Je treba si uvedomit, ze veskere baliky se buildi na S10FCS (first customer ship), coz je dano kvuli snizeni rizik zavleceni nechtenych zavislosti na novych vecech. Atd… Proste procesy jsou dost strikni a nelze jen tak neco poupdatovat i kdybychom chteli.