Proč USB 2.0? Čínské routery s tím stejným chipsetem běžně mívají USB 3 port. Takový router může v nenáročných podmínkách s externím diskem fungovat jako NAS, ale USB 2.0 to nesmyslně degraduje co do rychlosti.
EDIT: a ještě mi přijde jako zbytečnost napájení pomocí USB PD. Klasický 12 V jack je léty prověřené, mnohem jednodušší řešení. USB PD je pro mobilní zařízení, což router není.
10. 1. 2024, 09:49 editováno autorem komentáře
Oni dělají router, ne NAS: Je možné, že tu USB3 linku potřebují na něco jiného.
USB-C u stacionárního zařízení přece ničemu nevadí. Naopak, pokud si to sebou vezme někdo s sebou jako router na cesty, tak to může napájet třeba nabíječkou od mobilu/notebooku a nemusí sebou vláčet jednoúčelovou cihlu s jackem.
10. 1. 2024, 09:59 editováno autorem komentáře
zkus nekdy premyslet nez neco napises, pokud je na cestach, jiste nema jen 1 zarizeni k nabijeni a nez aby tahal pro kazde zarizeni zvlast nabijecku s 1 portem, je mnohem jednodusi i skladnejsi tahat 1 nabijecku s 3+ porty...
ono dokonce i ta s 3 porty kde 1 z nich ma vykon i na NB, bude casto mensi nez samotna original k NB ;-)
USB PD se pro trvale připojená zařízení může zdát možná jako zbytečnost, ale na druhou stranu, takové řešení vám přinejmenším umožní rychle vyřešit/vyloučit závadu zdroje, protože zdrojů podporujících 12V PD máte doma nejspíš několik, zatímco u zdrojů s kulatým napájecím konektorem to tak být nemusí.
Nehledě na to že u kulatých napájecích konektorů není standardizováno ani napětí, ani polarita, ani průměr vnitřního kolíčku (2,1cmm vs. 2,5 mm), což může nakonec pro výrobce náklady zvyšovat, pokud musí vyřizovat reklamace způsobené připojením nesprávného zdroje.
USB PD se pro trvale připojená zařízení může zdát možná jako zbytečnost, ale na druhou stranu, takové řešení vám přinejmenším umožní rychle vyřešit/vyloučit závadu zdroje, protože zdrojů podporujících 12V PD máte doma nejspíš několik, zatímco u zdrojů s kulatým napájecím konektorem to tak být nemusí.
To je celkem individuální, myslím. Doma mám X zdrojů s běžnými kulatými konektory v různých verzích, pro různá napětí. Ale zdroj s 12V PD asi ani jeden (leda zdroj k notebooku, ale ten dle štítku dává 5, 9, 15 a 20 V). Řekl bych, že předpoklad, že se někomu bude doma válet starý zdroj třeba od AP/routeru, není úplně mimo realitu. Tím spíš když cílová skupina není (s prominutím) BFU.
Co se týká řešení závady zdroje, to bych viděl úplně naopak. Běžný zdroj mi přijde na diagnostiku daleko jednodušší, protože v sobě neobsahuje žádnou "vyšší logiku", prostě dává na výstupu v rámci možností stabilní napětí a nic víc neřeší.
Nehledě na to že u kulatých napájecích konektorů není standardizováno ani napětí, ani polarita, ani průměr vnitřního kolíčku (2,1cmm vs. 2,5 mm), což může nakonec pro výrobce náklady zvyšovat, pokud musí vyřizovat reklamace způsobené připojením nesprávného zdroje.
Pravda, ale v drtivé většině, alespoň co jsem osobně viděl, měly zdroje kladný pól uvnitř a záporný vně konektoru. A mělo by stačit to pojistit jednou diodou na vstupu, to jsou náklady zcela zanedbatelné.
"Běžný kulatý konektor" neexistuje, to už vysvětlil Ondřej. Běžný uživatel opravdu nebude řešit polaritu, napětí, proud, vnější a vnitřní rozměry konektoru, zda se jedná o staré trafíčko dodávající střídavý proud, nebo nějaký novější spínaný zdroj dodávající proud stejnosměrný.
Mají tedy dělat nové zařízení pro ty, kteří doma mají banánovou krabici plnou všemožných adaptérů, trafíček a nabíječek? Myslím si, že bastlíři hrající si s elektro odpadem nejsou jejich cílovka, ti budou dál flashovat staré routery.
Zdroj notebooku, který si uvedl, by ti měl stačit. Při nejhorším si to prostě koupíš i s odpovídajícím adaptérem, jako bys kupoval jakýkoliv jiný router.
Doma mám na stole dvě zařízení vedle sebe - Turris Omnia a switch od Mikrotiku. Oba mají napájecí zdroje co vypadají téměř stejně a končí zcela totožným kulatým napájecím konektorem. Problém je, že zdroj od Mikrotiku dává 24 V, zatímco Turris Omnia snese jen 12 V. Děsím se okamžiku, kdy se někdo rozhodne bez mého vědomí tahle zařízení odpojit a pak znova připojit - pravděpodobně to skončí zničenou Omnií.
I v mém HW koutku spolu žijí zařízení napájené 5V (telefon), 7.5 (Modrák), 9V (switch), 12V (UBNT), 24V(Mikrotik ISP). Vše má kulatý konektor, v některých případech zaměnitelný.
Každý adaptér je fyzicky řešený jinak, takže to nacpat vedle sebe do jedné rozdvojky, to je umění, a ještě je okolo toho 10m zbytečných kabelů.
Opravoval jsem desitky zdroju. Stacilo vymenit usmernovac/stabilizator/kondenzator, nebo neco z toho dodat, aby originalne nefunkcni zdroj(bez te nepodstatne propriety) fungovat zacal.
Chci videt, kde budu shanet ten jediny spravny chip, ktery si rozumi s tim jedinym konkretnim zdrojem ve kterem byl pouzit. A jak budu pajet pod mikroskopem USBckovy kabel/konektor.
Dvojlinka se totiz da koupit na kazdem rohu.
" Turris Omnia snese jen 12 V."
Ano, kdyz nekdo HW navrhovat neumi, nemel by se do toho hrabat. 78xx .. aneb stabilizator za cca 10Kc (to by cenu turise zvedlo nejmin o litr) zvladne na vstupu cokoli do 35V.
Doma mám na stole dvě zařízení vedle sebe - Turris Omnia a switch od Mikrotiku. Oba mají napájecí zdroje co vypadají téměř stejně a končí zcela totožným kulatým napájecím konektorem. Problém je, že zdroj od Mikrotiku dává 24 V,
Existují spínané stabilizátory s rozsahem napětí až do 36V (a výstup třeba jen 5V). Většina stabilizátorů napětí, které se dnes používají má rozsah vstupního napětí docela široký, efektivitu vysokou... (jeden takový starý, ne moc efektivní a velmi snadno dostupný LM2596)
Tzn. tohle je problém snadno řešitelný. A dokonce je možné, že by se tomu Turris Omnia routeru nestalo vůbec nic... možná. Nevím, schéma jsem nezkoumal.
USB-C napájení není zárukou, že se nic špatného nestane. Zařízení se mohou domluvit na chybném napětí, zdroj může poskytnout napětí, větší než si žádá spotřebič (protože chyba v softwaru), nebo se může jen něco mnohem snadněji zkratovat, protože vodiče jsou blíž, kontakty mnohem zranitelnější, méně vhodné pro přenos výkonu, náchylnější ke korozi atd...
Ideální řešení NEEXISTUJE! Pouze kompromisy.
To ze je defaultne wifi vypnuta je trochu problem, to souhlasim, ikdyz je otazka zda tady to plati taky, kdyz, jestli chapu dobre, bude moznost konzole pres usb.
Nadruhou stranu, tohle zarizeni cili spise na technicke uzivatele a ti vetsinou aspon nejake to zarizeni s metalickym ethernetem mit budou. :)
Pěkná blbost...telefony ano. ALe třeba PC, TV (streaming), Ntb atd. jiné věci bez kabelu provozovat je očistec. O tom jak je wifi stabilní vs kabel je tristní. A hlavně wifi nemá takový dosah a čim více uživatelů, tím horší dosah.. atd...
Wifi je dobrej pomocník, ale neni vhodnej všude. Já osobně musel dodatečně roztahat po baráku kabel, protože tenkrát když se dělal barák, tak to byla zbytečnost, je přece wifi... A ejhle, ono to metrové zdi nedá, nebo se slabím signálem...
Jedna vec je poplatek Ceske poste (nebo jinemu zprostredkovateli/dopravci) za celni rizeni (to je treba i u nuloveho cla) a druha clo, to o cem hovorite je zrejme poplatek. Ja jsem router nikdy ze zahranici neobjednaval, takze se priznam, ze sazbu u routeru neznam, u jine elektroniky je casto nulova.
Pri vhodne volbe prodejce/dopravce je mozne, ze ten poplatek za vyrizeni bude mnohem nizsi nez 200 korun. Napriklad Aliexpress u nekterych druhu dopravy nabizi, ze vse zaridi, DPH vam pricte rovnou a cele postovne pritom casto vyjde levneji nez 200.
Bude stačit když to přijde ze země mimo EU že? Nevím o tom že by to byl z USA , Británie zboží které má generální pardon na clo.
Cílem je ...pod 100 USD , tak jistě asi jako Omnia měla být levná a pak to byla drahá stavebnice v základu bez WIfi. Protože celní úřad nerozlišuje kolik bylo "poštovné" a na 150€ se to může dostat vcelku, jako spousta podobných crowfoundingových geekovských projektů, snadno. A pak Vás čeká DPH + CLO , to kolik si řekne za vyřízení celního řízení Česká Pošta, celní úřad ,nebo špeditér je až další věc.
Mimo "omylem" pošta zasílala opt out souhlas se zastupováním i na zásilky z Německa.