Ty verze určitě nejsou afektované. Afektovaný možná bude uživatel, u kterého se to projeví. Ty verze tím mohou být např. postižené.
Chápu to tak, že ta chyba se projevila při určitém použití, přičemž nástroje z coreutils daný způsob dříve nepoužívaly, ale teď to začaly používat. Tj. chybu mohl vyvolat i jiný program, pokud by řídké soubory kopíroval tím správným způsobem (= tím, který vyvolá tu chybu).
Podle všeho ano. Když se podíváte do odkazu níže, někdo tam vzpomíná i dříve porušené zálohy Borgu a další věci, ale stávalo se to tak vzácně, že se to obvykle přičítalo jiným důvodům.
https://github.com/openzfs/zfs/issues/15526
Pekne summary o tom co je ta chyba, co nie je a kde bola. Aj komenty k tomu su k veci:
https://gist.github.com/rincebrain/e23b4a39aba3fadc04db18574d30dc73
Tak to vypada ze vysla oprava ZFS ve FreeBSD tedy verze 2.2.1 :-)
https://www.freebsd.org/security/advisories/FreeBSD-EN-23:16.openzfs.asc
https://www.freebsd.org/security/advisories/FreeBSD-EN-23:15.sanitizer.asc
20231130:
14.0-RELEASE-p1
EN-23:15.sanitizer
EN-23:16.openzfs
Fix clang sanitizer failure with ASLR enabled [EN-23:15.sanitizer]
OpenZFS data corruption [EN-23:16.openzfs]
Chyba je sice opravena, ale není v aktuálním Debian Stable repozitáři.
Dá se to napravit přidáním bookworm-backports main contrib
do /etc/apt/sources.list
odpovídajícího repozitaře dle preference.
Potom lze zupdatovat a nainstalovat backportované verze. apt update && apt install zfs-dkms/bookworm-backports zfs-zed/bookworm-backports zfs-initramfs/bookworm-backports zfsutils-linux/bookworm-backports
buď jako root nebo se sudo, ale to asi někdo, kdo si hraje se Root-on-ZFS asi zná ;-)
Kdybyste si misto nicim zvatlani aspon otevrel stable changelog, nemusel byste sem psat tyhle preudomoudra ze to tam mozna je - neni a jsou indicie, ze s opravou do stable se moc spechat nebude.
Kdybyste pochopil můj komentář, nemusel byste psát tyhle pseudomoudra. Protože byste věděl, že nezáleží na tom, jestli tam v tomhle případě ta oprava je nebo není. Což je právě ten problém. Čísla verzí byla vymyšlena právě proto, abyste nemusel číst changelog každé verze každého programu a přesto jste věděl, zda v té verzi je to, co potřebujete.
Jasne, a proto treba i git umi cherry-pick
:-) Proto to v RedHatu, Suse, Debianu ci Ubuntu a nebo treba i v Ciscu, Juniperu delaji obcas trosku jinak. Ti vsichni okolo jsou blbci, jen Jirsak je genius.
Cislo verze baliku se samozrejme s backportovanim specificke opravy zmeni. Aplikuje se selektivni oprava, ale ostatni funkcionality se u toho nezmeni, posune se jen cislo u revize. Vite soudruhu genialni, prakticky zivot a i vyvojovy cyklus u software je obcas slozitejsi nez ty vase teoreticky poucky o jedinem spravnem zpusobu reseni nejakeho problemu. Aneb pokud se vam distribucni verzovani nelibi, skocte si ke svemu psychologovi :-) Kvuli vam se svet tocit jinak nezacne.
Jo jo, distribuce to dělají naprosto skvěle: Debian má chybu v jádře a rozbíjí ext4, zatím neaktualizujte.