Cize v binarke bude pribaleny vm ktory bude interpretovat/kompilovat bajtkod obsiahnuty v tej binarke... A ze preco je potom IT sektor a zvlas sw v pr.eli...
Niet sa potom comu divit ze taky iphone s par jadrami a smiesnou pametou je schopny porazit v rovnakej aplikacii 8jadrove samsungy s 12GB RAM a Androidom ze ano.
Ano, bude to nieco ako hra Quake 3 od id Software z roku 1999. V tomto smere sa Java len dotahuje na 22 rocnu hru - nemajme jej to za zle.
Myslim, ze panuje nazor, ze Quake3 nebola vobec zla a neoptimalna hra, dokonca to bol jeden z najlepsich hernych enginov tej doby (o com svedci napriklad pocet licencovanych hier postavenych na tomto engine a prijmy z ich predaja).
Mozno vasa analogia nie je uplne spravna.
Obavam sa, ze na to aby ste pochopili obsah tejto spravicky, by ste museli vediet aspon co su to tie Futamurove projekcie.
Sice to vypadá divně, ale s výkonem to IMHO nijak zvlášť nesouvisí. Jablečná zařízení si vystačí s méně paměti hlavně proto, že nemají tracing GC, ale počítání referencí, což výrazně snižuje nároky na paměť (větší vliv to mělo, když měl iPhone 128 MB RAM, ale i na dnešním notebooku se to příjemně projevuje).
Ostatně GraalVM je experimentální projekt, Microsoft taky vyvíjel či vyvíjí (v rámci MS Research) různé divnosti jako jádro OS napsané v C# a pod.
GraalVM jako celek už několik verzí experimentální není, Oracle na to normálně poskytuje podporu. Experimentální jsou některé funkcionality, jako třeba teď Espresso.
Jinak GraalVM je velmi podstatná věc. Ještě trochu uzraje, chopí se toho provozovatelé cloudových služeb, a budete mít jednu platformu pro spoustu jazyků. Žádné že spouštíte služby nebo lambdy jednou v Javě, jinde můžete použít Python, jinde máte Node.js. Všechno to poběží nad GraalVM a vy si jen vyberete jazyk vhodný pro implementaci daného problému, klidně je budete moci kombinovat.