U Solarisu nejde o rychlost, ale o continuitu. Udelas aplikaci pro nejakou verzi Solarisu a 20 let pozdejc ti funguje v aktualnim Solarisu. Takova je teorie a dle kamaradu z telca to funguje. Krome toho udelali zmeny v zfs ktere umozni delat zmeny v konfiguraci zfs storage.
Ano, v Linuxu sice taky můžete odebrat disk ze ZFS poolu, ale jak už to tak na Linuxu bývá, jsou tu určité "drobné" problémy. Třeba jako že nesmíte obebrat mirror nebo raidz, nebo že to použivá nějakou tabulku v paměti, takže by bylo tak jako spíš lepší, aby ten disk nebyl tak úplně velký atd...
Používáme Solaris už dost dlouho na to, abych věděl, že není ani zdaleka idální a už vůbec ne bez chyb ale nedá se mu upřít, že to je celé takové domyšlenější, míň frikulinské, trochu nudné, ale celkově tak nějak funkční. A zrovna třeba Solarisí implementace ZFS je úplně jiná liga než zfsonlinux.
No s tou binární kompatibilitou bych byl opatrný. Většinou to funguje, ale ne na stopro. Nicméně je to "reklamovatelne":-D Je fakt ze dost za to můžou mamlasove typu staticky linkovana libc k binarce a podobně to je fakt. Stejně jako mamlasove developeri neumějí požívat isaexec a ani pro subarchitektury. To bylo vždycky admine dodelej si sam...
Výhoda téhle systému že na všechno je manpage a kontroluje se to. Podobně jako u BSD. Komponenty jsou integrované navzájem a používají se ověřené/opatchovane verze.
QA velmi pečlivě kontroluje kompatibilitu, dokumentaci od konfiguraku po tooly samotné. Posix certified je zaklínadlo.
U linuxu taky hledat manpage to je jako hodit si kostkou a jeste čekat že v manpage bude jen odkaz někam na URL. V horším případě je to RTFC
Pro informaci, tato verze Solarisu je věnována Rogeru Faulknerovi, který do poslední chvíle pracoval na libc a UNIX conformance:
This Oracle Solaris 11.4 release is dedicated with great appreciation to the memory of UNIX pioneer Roger Faulkner (1940-2016).
Roger worked at Bell Labs from 1976 until 1990, where he co-created the /proc file system, and was a leader and mentor in Solaris engineering from the time he joined Sun Microsystems in 1990 until his passing. Every single release of Solaris from Sun Solaris 2.0 through Oracle Solaris 11.4 has included Roger’s work, and we are proud to publish his final changes in this release.
To jsem si rikal pred 20ti lety ze ten system je mrtev a mame tady linux tehdy snad s 2.2 jadrem nebo jeste min... a az casem jsem objevil vyhody solarisu, aixu, freebsd, openbsd, netbsd a zacal jsem si rikt ze jeste ze je mame, ty srackove linuxy nemuzu ani videt... ;) na desktopu mam maca, na storage freebsd, na router cinskou sracku, na wifi apple, na firewall cisco asa, a experimentalne se bavim s vetsinou distribuci...