Navíc je hodně veselé, že nejenže OOXML špatně znovyvynálézá kolo, ale jednotlivé části OOXML dokonce znovuvynalézají samy sebe navzájem.
Takže třeba u toho zarovnání textu nejenže OOXML nepoužije standardní atributy pro text ze jmenného prostoru standardizovaného v XSL:FO, ale vymyslí hned tři různé způsoby, jak nastavit tutéž vlastnost. Pomíjím přitom ještě ten detail, že tam, kde OOXML zarovnává "doprava", tam ODF zarovnává "ve směru psaní". Myslím, že ne všechny národy píší zleva doprava, ale co já vím, soudruzi z Redmondu jsou jistě chytřejší než já. :-)
Jen na okraj -- způsob, jakým ODF přejímá XSL-FO, SVG a SMIL je zcela v rozporu z těmito normami.Tento detail mi bohužel zůstal utajen. :/ Takže to beru tak, že ODF je sice v těchhle směrech lepší, ale ne bez závad. Nu, to se dalo čekat.
... <snip> ...
Takže argument, že specifikace ODF je podstatně kratší, protože odkazované formáty už vývojář třeba zná, platí tak maximálně z půlky.
Oba formáty ODF i OOXML jsou v některých ohledech navrženy zkrátka lehce prasácky (to je samozřejmě věc osobního pohledu), každý trochu jinak. Konec konců je jen velmi málo norem, které vznikaly kolektivně a neobsahují žádné podivné kompromisy. Bez ohledu na to, který formát se nám líbí více (mně se nelíbí ani jeden), by se k oběma mělo přistupovat stejně, včetně stejně kritického pohledu a zkoumání.Tak k tomuhle nemám sebemenších připomínek, na tom se určitě shodneme. Za hezké formáty považuji třeba DocBook nebo SVG, ODF/OOXML mi přijde spíš jako nutné zlo, aspoň v jejich současném stavu.
Je velice pravděpodobné, že během zrychleného přijímání další verze ODF jako ISO normy bude od mnoha členských států požadavek na zařazení přesného popisu elementů a atributů z jmenných prostorů, které jsou do ODF "vypůjčeny" nekorektním způsobem. Bude zajímavé sledovat, jak se předkladatel ODF - OASIS - zachová k zaslaným připomínkám. Při přijímání ODF 1.0 na ně hodila bobek, protože norma i tak měla dost hlasů.To by bylo jedině fér a taky docela užitečné. :-) Díky za vyjádření! Nominuji na nejhodnotnější příspěvek do diskuse. ;-)
"OO je technologicky na urovni wordpadu, mozna min. Tim se nechci nikoho dotknout, da se tam napsat dopis, no ale tim taky veskere schopnosti konci, MSO toho umi mnohem vic a na to byl asi potreba novy format .... no, ne asi, ale podle vsech vyjadreni urcite."Ehm, a na tohle jste přišel jak?
Realne jde o to, ze vsichni ti radoby "odbornici", radoby pocitacovi "guru" a podobne, zkratka ti co pouzivaji vyhradne linux (jak jinak), tak ti se s wordem smirit logicky nemuzou, protoze psat v nem je radoby "neprofesionalni". "Profesionalni" je pro ne psat veci v texu. Je sice obecne znama pravda (nicmene casto "profesionaly" odsuzovana a popirana), ze co napisu (nebavime se o dynamicky generovanych dokumentech coz tex neumi) ve wordu, to napisu v texu a naopak.
Nicmene ve wordu se pro vetsinu beznych dokumentu, pokud nechci pouzivat programovatelne formatovani a podobne hovadiny, clovek spokoji se znalosti pouzivanim bezneho textoveho editoru (potazmo psaciho stroje), nicmene na tex je potreba se naucis v nem doslova programovat.
Prace v texu je pak logicky slozitejsi (coz u techto individui logicky implikuje slovo "profesionalnejsi"), pomalejsi a celkove mene efektivni nez ve wordu, kde si clovek ZNALY vytvori dobrou formatovaci sablonu a pise pak dejme tomu podobne rychle i clovek NEZNALY stejne profesionalne jako v texu, nicmene pochopitelne s vetsim komfortem spickoveho GUI.