Dnes žijeme v době, kdy pokud si rodina nahodí "rodinnej tarif", tedy v tom mají domácí internet, HD TV, k tomu X mobilních tarifů, tak není problém, aby dítě mělo datově neomezený tarif a mohlo závislákovat na svém ajfounu 25 hodin denně, 380 dní v roce bez jakékoli kontroly. Jednou tohle jednání rodičů třeba bude řešit sociálka, ale než k tomu dospějeme, vyroste nám nejméně jedna, spíše dvě-tři generace dementních dětí. Digitálně dementních, neschopných budovat sociální vazby atd atd atd. Konec šíření evangelia.
Pokud neni s kym v realnem svete budouvat socialni vazby, tak si je nevybudujete i kdyby internet neexistoval. Tohle zakazovani ve skutecnosti nic neresi. Zavislakovat muzete na cemkoliv. Akorat takhle schovavate hlavu do pisku pred skutecnymi problemy ktere dite ma.
Nikdo neresi ze dite nema kde mit sve konicky nebo nekoho kdo by ho k tomu vedli nebo nemaji penize(kazdy kdo ma deti potvrdi ze ty datove pausaly jsou proti konickum dost levne) a pak je jeste v dobe covidu odstrizeno vice.
Vzpominam jak mi prvni moznost pristupu k internetu pomohla prave si ty dalsi socialni vazby vybudovat a setkavat se s lidmi kteri meli stejne zajmy jelikoz v mem okoli nikdo nebyl a nejblizsi mozne kontakty byly jen ve velkych mestech.
Mam. A vynakladam naprosto nechutne castky na to aby meli kvalitni soukromou skolu a mohli se zdrave socializovat jiz od utleho veku ve zdravych socialnich skupinach To je totiz ucini pak hodne silnymi aby mohli resit ty spatne skupiny a lidi se kterymi se v zivote samozrejme setkaji.
Zavislost na mobilech jsem nijak moc korigovat nemusel. Spis bylo smutne sledovat jak v dobe covidu decka nemaji kam jit,co delat a jedine co jim zbyva je pocitac,knizky a prepracovany rodic ze statusem dovolene v zapornych cislech ktery jeste resi jaky jazyk ma pri rodinne veceri pouzit...
Podobne to resi i dalsi z meho pribuzenstva. Kde radeji si dost odtrhavaji od ust aby decko nevyrustalo v mizernych podminkach v "okrese na severozapade" jako jsme vyrustali my.
Kvalitní soukromou školu? Pokud myslíte školku, budiž. Státní jsou dost hrozné. Pokud myslíte střední školu, asi by šly najít (výjimečně) nějaké kvalitní soukromé střední školy i když většinou jsou plné lidí, co by vůbec na střední třeba průmyslovce neměli být. (Jejich rodiče si to ale samozřejmě klasicky nemyslí.) I s tím mám zkušenost a to ta škola je považována za tu lepší. A podotýkám, že to nebyl můj názor, ale vychovatelů z internátu.
Ale české soukromé základní školství je tragikomedie, socializace v těchhle školách naopak vůbec nefunguje protože je tam jen velmi vyhraněná sociální skupina (což taky těm rodičům obvykle vůbec nedochází) a úroveň je celkově děsivá. Takže jestli za tohle platíte ty nechutné částky, zase to vypovídá spíše o vás.
No, nevím, jestli má Trident děti, to z jeho příspěvku nemohu posoudit, ale tu dostupnost datového tarifu versus dostupnost jiné zábavy pro děti vystihl celkem dobře. Ještě bych k tomu přidal rodiče, kterým je to v podstatě jedno - zodpovědnost za své děti předali škole a podobně a tím to pro ně končí.
A k té dostupnosti - dejme tomu dvě volnočasové aktivity a dvě děti - znamená to minimálně 4x týdně je někam dovézt a odvézt (na venkově nutnost), finančně to je cca 1500 na aktivitu/dítě/půlrok, tedy 6000 za rok jako základ. To si nemůže dovolit každá rodina. A pokud mají 3 děti, je to již 9000 a vyjet je třeba 6x.
U nás to je 2 děti, každé hudební nástroj, skaut a tvoření. Hudební nástroj je 2x týdně, skaut 1x plus víkendovky a výlety, tvoření 1x týdně. A od příštího roku to přibude pro další dítě. Takže třeba v pondělí musíme 6x vyjet a odvézt/přivézt. To do toho nepočítám různé věci jako korepetice až 3x týdně navíc a podobně.
Myslim ze jsi to vystihl dost dobre. My jsme zvolili skolu kde deti maji ruzne konicky jiz ve skole jako hudebni nastroje, prirodovedny krouzek nebo IT/elektro krouzek. Bohuzel sportovni aktivity jsou externi a dost se to prodrazuje. Takze to dost eliminuje naklady na dopravu a naklady s tim spojene. Jinak musim platit soukromeho ridice nebo vozi pritelkyne.
Porad je to nebe a dudy proti tomu k cemu jsem mel pristup ja. Mi rodice jsou hodni a milujici a udelali by pro deti prvni posledni, bohuzel chudy region a nedostatek pracovnich prilezitosti byl kamenem urazu hlavne v druhe polovine devadesatek kdy dochazelo hodne ke krachum firem v kraji a nebylo z ceho uzivit konicky deti. Hlavne uz jsem v te dobe u mne zacinaly psychicke problemy takze o to to meli tezsi. Tezko rici. Psycholog jim tehdy presun jinam nebo zmenu prostredi/ skoly nedoporucil. Dnes bych to asi videl jinak ale pozde bycha honit. Po bitve je kazdy general a byt rodicem je neskutecne tezke. Nic jim nevycitam, spis obdivuji ze to byli schopni prezit.
V podstate ano. Protoze stat vam zadek utirat nebude. To je drsna realita. Pro lidi z IT by to nemel byt az takovy problem si to uvedomit.
Co je treba resit, mimo zajistene lidi (byt kazdy muze spadnout na dno a je dobre si to uvedomovat) je resit kam se nalevaji penize ze statu a zda-li se nejak resi deti ze socialne znevyhodnenych rodin. Nejsou to vesele pribehy. Mel jsem ve tride dost deti z takovych rodin. Neco se dalo resit pres neziskovky a studenty kteri maji volny cas a jsou ochotni neco podniknout. Jenomze to je zoufale malo.
Za meho detstvi se treba mistni dum deti a mladeze zrusil a budova prodala. A s tim zarvalo spousta relativne dostupnych krouzku.
Ani skauti nemeli kde byt a v zime se to resilo se to pres mistni faru ktera se rozpadala.
Krouzky ktere se snazili nekteri rozjet ve skole ztroskotaly na vysokem najemnem ktere skola mela vybirat na pokyn magistratu.
18. 2. 2022, 12:08 editováno autorem komentáře
Já vidím spíš problém v tom, že děti vyplňují svůj čas jednoduchými, intelektuálně a fyzicky nenáročnými činnostmi, šidítky - a pak nemají o nic náročnějšího zájem. Ostatní kroužky je nebaví a berou to jen jako nepříjemné vytrhování od (například) hraní Minecraftu či sledování hloupých klipů na YouTube. Zároveň tím ale upevňují svůj sociální status mezi spolužáky, protože kdo to nesleduje, je lůzr
.
Takže nebohý rodič nejen bojuje s vlastním potomkem, ale i s prostředím, které nemá úplně možnost ovlivnit.
A pak v zoufalství objedná z Číny rušičku...
Schelingerova popularita na Slovensku v ostatnych desatrociach dost upadla, takze skaceme z okna.
Gamifikacia nemusi byt sposobena len tlakom spoluziakov a okolia. Vela online pocitacovych aktivit sa snazi vybudovat komunitu a ta zase pritahuje uzivatelov. Znamy napr. po nociach hraval onlinovky lebo bol v globalnej grupe hrdinov a proste niekedy aziati prehlasovali ze utok bude o tretej rano...
To, co jste provedl je ve výsledku v podstatě nihilismus. Kombinovaný s alibismem. Jestli takhle vychováváte vlastní děti, upřímnou soustrast.
V reálném světě pochopitelně je s kým budovat sociální vazby. Že není je jen výmluva. To, že někdo může být závislý na čemkoliv neznamená, že mu ten heroin ještě budu dodávat. Další alibismus. A není to projevem žádných "problémů". Další alibismus. Díte má mít kde koníčky. Zase výmluva. A peníze. Další výmluva. Covid. Další výmluva.
Nechtěl byste jít to vymlouvání se vyučovat? Ani se nedivím, že podle téhle své logiky posuzujete všechny ostatní. (Dětí máme pět, to jen pro kontext.)
18. 2. 2022, 16:18 editováno autorem komentáře
A vemte si, kolik lidí dneska umí dojit!
Ještě před sedmdesáti lety uměl dojit každý. A dneska v podstatě nikdo. Naprosto nepozorovaná, plíživá degenerace.
Možná to bude tím, že lidi už nepotřebují umět dojit.
V budoucnu pak je dost dobře možné, že bude potřeba umět fungovat na sociálních sítích. Co vy víte.
Dle mého názoru by současná civilizace tři generace dementů nezvládla.
To je dobra poznamka k zamysleni.
Uz ja jsem treba generace ktera neumi poradne psat rukou. A jak jsem se presvedcil psani "psace" je mi v modernim svete k nicemu, protoze z 5ti zemi ktere jsem posledne navstivil 3 neumi precist nic jineho nez latinku a 4ta ma jiny styl psaciho pisma kdy me pismo jim prijde jak svabach.
BTW: Jinak deti si pod dozorem zkusili na mistni farme dojit. Kravy mame za kopcem, dokonce i highlandery na ktere je mozno se pri vychazce podivat i v zime. Takze ani fialova krava milka se nekonala :-P
Ta "latinka", tedy patrně Comenia script, se mi dost líbí, je to trochu podobné školnímu rukopisu Američanů/Kanaďanů. Moje pozorování je, že s ní lze psát obdobně rychle a neméně pěkně jako běžným "psacím". Ručně psané písmo ohroženo zdaleka není.
Mimochodem, není psací jako psací. Většina lidí se učila ve škole psát kurzívu, a tak zase pravděpodobně prakticky nepřečtou kurent, kterým psalo za první republiky.
18. 2. 2022, 11:37 editováno autorem komentáře
Já myslim, že dojit umí každej politik, od komunálu až k prezidentovi. Dojí taky spousta podnikatelů, hlavně těch spřízněných s politiky.
Bohužel obyčejný občan a malý podnikatel nebo farmář toho moc nepodojí.
A jinak s tim dojenim před sedmdesáti lety, myslim, že už tehdy se dojilo strojově.
Dříve byla novinka strojové dojení, dnes máme novinku strojové učení.
Svět je holt jinde.
Mě dneska vadí spíš taková ta povrchnost. Na jůtůbu je jedno jak je člověk blbej, hlavně, že dobře vypadá a má hadry a kecky ze šopu. Bohužel.
Mě dneska vadí spíš taková ta povrchnost. Na jůtůbu je jedno jak je člověk blbej, hlavně, že dobře vypadá a má hadry a kecky ze šopu. Bohužel.
Dovoluji si nesouhlasit s tím slovem dneska. Onoto možná vypadá, že jsme dneska jiní, než byli naši předci před 100 a více lety. Já si myslím, že jsme pořád stejní a lišíme se jen v podmínkách kde žijeme a nástrojích které používáme. IMHO jsme povrchní dneska jako dříve, jen dříve jsme neměli jůtůb. Samozřejmě se to těžko porovnává, ale aspoň máme starší literaturu, případně film. Také v novinových archivech se člověk ledacos dozví o součanosti... aha, to bylo psané v roce 1922 :-)
Pořád ale myslím na to, že to je především lidský psychologický problém. Prokrastinace. Únik z nudné a stresující reality. Plachost a nezvyk fungování v kolektivu. Netrénovaná fyzička (těžko odlišitelná od běžné únavy). Každodenní návyky, které toho člověka zpětně mrzí.
Technické zabránění závislostem včetně té digitální je už jen takové nouzové hašení, které nebude fungovat dlouhodobě. Věřím, že člověk děti připraví do života mnohem líp, když je povede k něčemu, co jim samotným bude dávat smysl, když jim dá příležitost se socializovat naživo atp.
Ale vím, že to vůbec není snadné takto konstruktivně řešit.
Dospělák si (někdy) poradí, ale kdo máte děti zkuste třeba tohle:
Dejte odpoledne doma na stůl talíř s koblihou a jasnou instrukcí pro potomka: To je moje kobliha, vezmi si něco v lednici, třeba zeleninu - je zdravá!
Pak se jděte věnovat své práci a sledujte, jak dlouho tam ta kobliha vydrží. (Pokud nemáte koblihožravé děti, použijte jinou laskominu.)
Děti je potřeba k silné vůli vychovat. Vypínání wifiny (či rušička) je oblíbená metoda, žel podstatu neřeší.
Existují i další a další alternativy. Například respekt, pochopení, ...
Existuje metoda, kdy dítku bráníte v tom co chce (a vy nechcete) dělat. Žádný křik, žádné vyhrožování, ve skutečnost mu prostě tu ruku jenom chytíte, a řeknete klidným hlasem "ne". Uděláte to třikrát-patnáctkrát, a ono prostě přestane. Není to strach, není to ctnost, je to jen pochopení, že některé věci nejdou.
Toto je cesta. Uz len nahodit do susedovej wifi nejaky dalsi HW, ktory posle v mene synovho rpi paket pre odhlasenie a chalanko ma dalsiu vedomost na dosah pred sebou... Nasledne bude asi potrebne kupit susedovi nove AP, ktore pouziva zatial nezlomene zabezpecenie a chalankovi pripravit nejaky honey pot...
Tezko se vychovava dite ktere nerd neni, kdyz polovina rodiny jsou i povolanim IT nerdi a to vcetne babicky a dedecka :-P
Tady je to bez sance. Venku prsi a deda misto deskovek se synem probírá scratch...
Druhy deda moc o počítačích nevi, ale vzhledem k tomu že je to jina kultura tak se syn ma oci navrch hlavy uz jen když si musi brát na zachod jine papuce a zuzitkovat neco malo z ciziho jazyka.
Zakázat mu mobil a Google translator je jako odstrihnout od druheho dědy. Precijen je tam trochu jazyková bariéra.
... a čí je to problém?
Je to problém dítěte, kterému před barákem pokácí stromy, postaví parkoviště a pos*rou trávník?
Nebo školáka, kterému škola začne dřív, než se zvládne pořádně probudit? Který musí vstávat v 6:30, doma není před čtvrtou a jeho biologický čas je o dvě hodiny mimo?
Studenta, který ve škole netráví jen 40 hodin týdně, protože tlačí seminárky po dvouhodinových volnech, které má v rozvrhu "od osmi do osmi"?
Nebo dospěláků, co dopustili, aby místa, kde člověk může být aniž by utrácel peníze, byla seškrtána na "doma, na ulici a v knihovně"?
S abnormálním chováním se budeme setkávat víc a víc. Přibývají lidi, přibývají další životní situace a to, co se venku děje, bych rozhodně nenazval normálním. Závislost na internetu není zdravá. Ale ruku na srdce - o kolik je horší než všechno to, co se na člověka valí offline?