Ten SATA port je jak nějaká modla, to je zmíněný snad v každý diskusi na Rootu, která se jen trochu otře o Raspberry Pi. To zařízení je úplně perfektní, lidi z toho stavěj notebooky, gameboye, roboty, servery, clustery, osciloskopy, meteo stanice s balónem a já nevím co ještě. Je to zařízení, které má podporu od výrobce, kterou by mu mohl závidět kdejaký telefon či notebook za desítky tisíc nebo třeba kdejaký router, ale když se objeví v nějakém kontextu na Rootu, tak jak není SATA port, je to mimo okruh zájmu.
Raspberry Pi SATA port téměř s jistotou mít nebude. Vývojáři se vyjádřili, že jednou z vlastností, kterou by chtěli, je USB 3, takže další revize budou spíš obsahovat něco takového. Osobně bych raději preferoval Zero s WiFi a BT.
O čem že je ta zprávička? Někdo z toho zjevně "cloudové" úložiště dělá a je pro něj důležité, aby OwnCloud běželo na RPi3 dobře. Budeš se třeba divit, ale najde se kupa lidí, kterým to tak bude vyhovovat a ani je to nebude nějak brzdit. Navíc důsledkem tohoto projektu budou optimalizace, které nakonec zrychlí běh OwnCloudu i na jiných platformách.
Raspberry ho nedistribuuje, protože usoudili, že pro jejich primární cílovou skupinu je - aspoň zatím - zpětná kompatibilita důležitější, než 64 bitů. Je to celkem logická volba a kromě 64b i tak nabízejí plnou podporu všech ostatních hardwarových vlastností. Ve srovnání s 99,99% ostatních výrobců hardware pro širokou veřejnost je to stále jedna z těch úplně nejlepších podpor Linuxu, jakou si člověk může přát.
Jinak dle phoronixu lze 64bitovou podporu v kernelu pro RPi3 očekávat velmi brzo.
Koukám, že běžně je zaměňován NAS a cloud. Stavět výkonný NAS na RPi je nerozum a byl by to nerozum i pokud by to zažíeníčko mělo SATA - byl by jeden a nedovedu si představit, jak tam vybudovat nějaký RAID.
Naopak OwnCloud je "prostě takovej domácí cloud" a pro replikaci (rozumného množství) dat mezi více úložišti, jako správnce kalendářů, kontaktů a dokonce i jednoduchý nástroj pro společnou editaci dokumentů. Samotná výkonnostní omezení OwnCloudu jsou taková, že by disk na rychlém USB mohl (při rozumném bufferingu) stačit. (Pokud předpokládám, že tou replikací mám data na více místech a nějaký ten výpadek je neohrozí.)
Já ti to řeknu ještě jednou po lopatě: na tom ARMu většinu výkonu CPU sežere Owncloud (ten kód je naprosto tragický, fakt stačí když běží synchronizace nějakých 2-3 klientů v řádu jednotek GB) a zbytek to USBčko. To je fakt velká paráda. Tenhle projekt je úplně praštěný, pokud si tam někdo chtěl dělat nějaký lokální "Dropbox", tak na Owncloudu vážně ne. Mám to vyzkoušené na ARM NAS, prostě Ownloud je gigantický POS.
U té synchronizace nejde ani tak o objem, ale o počet souborů. (Už se mi podařilo to utavit na 100 MB náhledů fotek (cca 40 000 souborů).
OwnCloud je postavený na WebDAV - a to samo o sobě není žádný zázrak.Takže čekat od toho nějaké super výkony nelze. S tím musí člověk počítat už ve chvíli, kdy tohle řešení vybírá.
Dropbox pro změnu trpí tím, že je "venku" a tedy přenosy bývají pomalejší (desítky Mbps na Internet vs. gigabit místně). Pokud OwnCloud zpomalíte na podobnou rychlost, zlepší se stabilita - a pak to bude stíhat i to RPi s diskem na USB.
A mimochodem: OwnCloud může fungovat i na externím, například síťovém, disku. (Ale tam bych se bál výkonu - to umí pěkně ohřát CPU.)
"OwnCloud je postavený na WebDAV - a to samo o sobě není žádný zázrak."
Tak zrovna WebDAV se dá udělat hodně rychlý. Jde jen o to aby ho jak server tak klient implementovali dobře. Bohužel bezproblémovou implementaci webdavu jsem neviděl, neboť některé věci norma nedefinuje a na jiné implementátoři klientů dost kašlou. (Existuje klientský software, který přidává lomítko i za jméno obyčejného souboru.)
Dovolím si nesouhlasit. Provozují ownCloud pro sdílení s rodinou na daleko slabším stroji s ARM a 512MB RAM, který slouží také jako tiskový server a běží na něm MPD. A světe div se, jsem velmi spokojen. Samozřejmě nejsem pošetilc a jsem si vědom omezení tohoto řešení, vím, že na webové rozhraní si budu muset počkat, na generování náhledů fotek taky, ale to se opravdu dá přežít.
A mám za to pohodlně dostupné soubory, mohu se dívat na fotky v mobilu aniž by mi zabíraly místo nebo je musel mít na cizím serveru, nemusím řešit spotřebu serveru...
A RPI3 má několikanásobně vyšší výkon.
Takže je možné, že na domácí použití to bude mnoha lidem vyhovovat..