Doufejme, že se podaří ten hloupý trend alespoň z větší části zvrátit - ale když se bude chtít, tak se stejně vymyslí nějaká hloupá výmluva, proč musí být čipy pájené na desce.
Ona je totiž hloupá už teď - kdo ve skutečnosti potřebuje tak tenký notebook, aby těch pár mm navíc poznal? Tím "potřebuje" myslím, jestli by uživatele samotný fakt o trošku tlustšího notebooku nějak zarazil nebo mu překážel, aniž by to apriori studoval ve specifikacích a porovnával s něčím jiným, nebo podlehl marketingu, že co nejtenčí je co nejlepší. Pro případné zlé jazyky podotýkám, že tím nechci říct, že to nepotřebuje nikdo - ale mělo by se to řešit segmentací výrobků, nikoliv aplikací ne všude vhodné vlastnosti (nevyměnitelných pamětí) téměř napříč portfoliem.
Ona ta tloušťka laptopu zároveň není takový problém a je to spíš chabá výmluva ve chvíli kdy se střetne s realitou.
Framework laptop 13, stále relativně mladá firma, snadno vyměnitelné všechno včetně motherboardu, baterie, displaye a konektorů - 16 mm, 1.3 Kg
Dell XPS Plus, firma s obrovským R&D rozpočtem: 15.28 mm, 1.23 Kg
Ten necelý milimetr už není takový rozdíl a Dell se stejně brání jakékoliv upgradovatelnosti s tím že by to takhle tenké vyrobit nešlo.
15. 1. 2024, 13:57 editováno autorem komentáře
Teď jsem si naklikala
XPS 13 Plus, v absolutním základu (nejnižší nabízené CPU, 512 GB SSD, 8 GB RAM: 1 148 Eur
Framework 13, v absolutním základu (shodná konfigurace): 1 168 Eur
To mi nepřijde jako cena mimo, zvlášť když započítám lacinější upgrady u Frameworku (vyměním desku místo celého stroje) a fakt že starou desku můžu poslat dál do rodiny jako slušně výkonný desktop.
Možná špatně hledám, ale přinejmenším u Lenova se mi nic moc levnějšího se srovnatelným CPU (když jdeme po nejnižších konfiguracích, Intel i5 1340P nebo AMD Ryzen 5 7640U) najít nepovedlo. Neříkám že to jsou laciné laptopy, ale rozhodně mi při jejich vlastnostech v jejich kategorii nepřijdou proti konkurenci nijak cenově vystupující z řady. Jinak zrovna u Lenova se to podle mě spíš dá srovnávat s řadou P než s ThinkBook.
Klávesnice bezpochyby. I když pokud ta klávesnice není fakt blbá (a ne, že by u některých levných krámů nebyla, to zase ne, že ne), většinou je hlavní problém spíš layout. Moc notebooků s vyloženě špatnou klávesnicí jsem v životě neměl a to jsem v životě neměl dražší notebook než kolem těch patnácti tisíc. Ale taky nekupuju acery a jiné (horší) podobné. A, pravda, nějaké levné MSI, co jsem viděl u nějakých příbuzných působilo dost strašně i na mě.
Ostatně co se klávesnic týká, řada lidí jsou pro změnu klávesnicoví snobi. Těch je taky celkem dost.
16. 1. 2024, 11:01 editováno autorem komentáře
Ono se to nasčítá - taky displej, repráky, mikrofony (v dnešní době Work from Home a online schůzek), ... Navíc ty peníze vydělám za pár dní a notebook pak spokojeně používám roky. Nejste vy ten, co nekupuje auta dražší 30 tisíc a myslí si, že ojetiny padají z nebe, a ťuká si na čelo, když vidí, že si někdo koupí nové auto?
Samozřejmě. To totiž platí o technologiích obecně. Jak už jsem taky psal. A každá koruna jsou peníze. Každá. Je jedno, za jak moc rychle ji vydělám. Jediné, co platí je, že prostředky vynaložené k jejímu vydělání nesmí mít cenu vyšší, než její hodnota. Což pochopitelně není tenhle případ.
A to o těch ojetinách je vaše klasická demagogie. Už zase. Vy jste zase ten, co má problém pracovat s kontextem a neustále opakuje svoje mantry bez ohledu na to, co vám kdo napíše. Já jsem ostatně rád, že vám podobní produkují ty ojetiny. Už jste mi ušetřili spousty peněz...
A ano, na čelo si ťukám. Proč bych ti nedělal když je důvod. Jak jsem tu taky někde psal: neschopnost rozlišovat mezi chtěným a nutným je jedním ze základních problémů téhle doby.
Jo, tak určitě. Když už dojdou argumenty, můžete ještě začít urážet, co? No, že mě to zrovna od vás překvapuje... Notebooky bych si mohl kupovat dva měsíčně. Ale proč bych to, člověče, dělal? K čemu by mi to bylo? K čemu by mi bylo jezdit novými auty?
Znám spoustu způsobů jak vyhazovat peníze lépe, hele. A nevydělávám jich dost kvůli tomu, abych je utrácel za podobně zbytečné kraviny.
Vy považujete za urážku něco, co žádnou urážkou není a sám bezdůvodně napadáte v okamžiku, kdy argumenty došly. Problém s tím evidentně máte protože kdybyste neměl, těžko byste to mohl za urážku považovat.
Já mám taky problém s tím, když začnete nesmyslně někomu nadávat do netáhel co závidí ačkoliv o něm netušíte vůbec nic jen proto, že k tomu nemáte co víc říct. Samozřejmě je ještě druhá možnost, že je to vaše sebeprojekce: ale jelikož vás neznám, já vás tímhle způsobem narozdíl od vás "hodnotit" od klávesnice opravdu nehodlám.
@martinpoljak Škoda, že si nevytáhl ten notebook s 64 GB RAM za 15k. Taky jsem ti sem psal pár věcí, které jsou pro mě důležité a tu cenu navíc vyváží.
* Podpora - ta živá co odpoví, když je problém, tak i aktualizace BIOSu a ovladačů
* Dostupnost náhradních dílů
* Opravitelnost
* Podpora Linuxu
K čemu mi je levnej notebook třeba od HP, kde v Linuxu nefunguje suspend, a které chce za gumovou nožičku na spodní straně 800 Kč a jde objednat jen přes telefon?
Proč bych se měl trápit? 80 % toho, co považujete za "trápení" je hlavně problém ve vaší hlavě.
A prodávat já osobně obvykle nemám co, protože techniku používám do té doby, dokud funguje. Nemluvě o tom, že máloco rychleji ztráci na ceně rychleji než zrovna auta a elektronika. Koupit si drahej notebook znamená jen mít na konci životnosti něco, co mělo na počátku skoro stejnou užitnou hodnotu jako levnej notebook, stálo to třikrát tolik a teď to stojí stejně: tedy prakticky nic a lepší to někomu vrazit za odnos.
> Proč bych se měl trápit? 80 % toho, co považujete za "trápení" je hlavně problém ve vaší hlavě.
A těch zbylých 20 %? Ty ignorujete?
> A prodávat já osobně obvykle nemám co, protože techniku používám do té doby, dokud funguje.
Já mluvil o opačné straně.
> stálo to třikrát tolik a teď to stojí stejně: tedy prakticky nic a lepší to někomu vrazit za odnos.
Kvalitní věci drží hodnotu.
Ano, ty ignoruju. Nemluvě o tom, z těch se dá většina eliminovat prostě tím, že si dobře vyberete. A ano, kvalitní věci si drží hodnotu, ale když jsou ty kvalitní věci stejně nefunkční jako méně kvalitní věci s podobnou užitnou hodnotou, rozdíl ve výsledné hodnotě je jen malý až žádný.
16. 1. 2024, 11:17 editováno autorem komentáře
Snobizmus je podle mě +75% většiny crowdfundingových projektů, popup bister, slow fashion, glamping, upcyklingu, sharingu atd... ... prostě certifikovaný 101% hipstrrrr....
Spíš to ukazuje odtrženost hodně lidí od všednosti spotřebního segmentu nejen elektroniky.
Je to už únavný ale jak se tu furt opaku je ADSL routery\Wifi routery pro připojení k internetu, z jiné ho soudku třeba služby , ne tolik lidí je fakt neplatí.
A vždycky se pak kroutí hlavou jak je to možný, vždyť všichni kamarádi a lidi v práci...
Hlavní je že ten modul ani něco jako ta skládačka nezmění to, že v mainstreamu jsou stroje i xx let staré, vržou, mají mnohé vady a žádná agitace a filozofické průpravy tady to nezmění.
Ono stačí to neuvědomění si že třeba freelancerové nejsou pupek republiky a datovka, e-občanka atd... ...taky tu všednost života nezmění.
16. 1. 2024, 09:22 editováno autorem komentáře
Jestli dám za skoro jediný pracovní nástroj 15k nebo 30k je vcelku jedno. Teď jsem kupoval notebook - Framework. Stál se vším všudy cca 35k. Teď mi ukaž alternativu za 15k, která má 64 GB RAM (s možností upgradu až na 96 GB RAM), stejně kvalitní displej, kovové šasi, do týdne dostupné náhradní díly, servisní manuál, bezproblémovou podporu Linuxu, podporu co ti poradí, jak to opravit a co objednat za díly a na výběr mezi ISO a ANSI klávesnicí.
Já chápu, že hledáš co nejlepší poměr cena/výkon pro tvůj konkrétní usecase, ale označovat lidi za snoby jen proto, že se koukají i dál než za tabulku se specifikací CPU? To je trochu přehnané.
Prej seš snob. Ale těší se, až ho budeš po letech prodávat ;-)
EDIT:
> Jestli dám za skoro jediný pracovní nástroj...
To je právě vtipné. Programátoři/ajťáci mají obvykle velmi levné pracovní nástroje. Plus do ceny lze započítat i to, že budu notebook používat i k osobním věcem.
16. 1. 2024, 12:57 editováno autorem komentáře
Dal jsem ho dohromady jednoduše, dík za optání:
* To říkal třeba martinpoljak, o 2 příspěvky nad tebou.
* Nejde o to, komu ho prodáš. Bude na trhu a někdo jako on si ho koupí.
* Však viz můj edit. Elektronika je nejlevnější v historii.
* Asi máš jiný počítač vedle něj. Jde o princip, nemusí jít o jedno zařízení.
Dell má běžně v ceně NBD záruku, která navíc lze prodloužit, a s reklamacemi u nich mám v zásadě dobré zkušenosti, včetně vstřícnosti k DIY upgradům. U Frameworku sice nemám zkušenosti s reklamací, ale https://forum.root.cz/index.php?topic=27194.0 moc povzbudivě nevypadá.
Tím neříkám, že Framework nemá žádnou výhodu, ale v této lokaci bych dal asi přednost upgradovatelnému (RAM, SSD) Dellu před Frameworkem. Jakkoli se mi jejich myšlenka líbí.
Zpracování shippingu a záruky v rámci EU už upravili a už funguje i v zemích mimo oficiální shipping. Jasně, NBD to pořád není, ale už funguje více méně normálně. Osobně doufám že se ten koncept chytne, takže jsem ochotná obětovat trochu nekomfortu za podporu něčeho co mění zaběhlý standard "Neopravíš nic, při závadě po záruce to hoď na skládku" :)
OK, pokud toto vyřešili, tak to může být zajímavé.
S opravitelností je samozřejmě otázka, co přesně se pokazí, a vždy je to něco za něco. Některé komponenty jsem už měnil mimo záruku, Framework v tom bude asi o trochu lepší, ale nečekám úplný game changer. Nejčastější asi bude výměna baterie, není tak dávno, co jsem ji někomu měnil v obyčejném HP. V praxi moc nevídám neopravitelné notebooky po záruce, které by ještě někdo chtěl používat.
Na Frameworku se mi líbí hlavně ta konfigurovatelnost a trochu i prostor pro budoucí změny.
Mně se popravdě hlavně líbí ten fakt, že po jednom nákupu už jsou upgrady levnější. U prvního modelu bych váhala jestli se ten jejich systém uchytí, ale teď když prošli se stejným šasi třemi generacemi Intelu a jedním AMD už se toho nebojím tolik :)
Navíc, trickle down hardwaru v rámci rodiny je fajn věc, a starý laptop často nemá tolik využití - baterku se do toho pořizovat často nevyplatí, ergonomie vázne… To že ke staré desce vytisknu nebo koupím šasi a hodím to někomu dalšímu jako ještě velmi slušný desktop s nízkou spotřebou je docela slušná výhoda.
Lenovo má taky u ThinkPadů v ceně NBD záruku. V praxi ti řeknou, že X1 Carbon je příliš drahý notebook a náhradní díly na ně v ČR nedrží a když si stěžuješ, dostaneš odpověď:
"mrzí nás problém s dodáním dílu, nicméně jedná se o záruku Onsite s NBD response, nikoliv fix. Dle Vašeho popisu bude reklamace řešena na místě, tedy formou onsite, proto zde není důvod pro vracení peněz za onsite záruku."
V reálu proběhla oprava až po týdnu a to tak, že tam technik dal nový větráček vč. plastového chrániče na chladiči, takže procesor nebyl chlazen vůbec. Schopnější technik, který to po něm opravil přijel za další 2 týdny.
Bohužel jsem se nepoučil a další notebook byl zase Thinkpad, i když už jsme neutráceli za X1 a šli jen do T14s. Přišel s klávesnicí, kde nefungoval správně mezerník, NBD záruka opět znamenala dlouhé čekání na náhradní díl a dovezení ntb do servisu (tam už výměna proběhla na počkání).
U Dellu zkušenosti nemám, ale Lenovu už bych se vyhnul obloukem a jejich NBD beru jako marketingový trik.
Zatimco "tluste" NB se po 5+ letech pouzivani vracely ve stavu, ze nebylo skorem poznat, tak ty "tenke" typicky maji kompletne vylomene panty, vytrhane klavesy a lcd podrapane ... prave od klaves.
To nemluvim o vylamanych USB portech, protoze to je na dennim poradku, Staci i dongl k nejake mysi, je typicky sirsi nez NB = NB se o nej opre a port vylomi.
martinpoljak by ti vysvětlil, že je zbytečné si připlácet za pevnější šasi ;-)
Jinak důvod je ten že dřív muselo být víko pevné, jinak by praskla skleněná CCFL zářivka. Po přechodu na LED, což je jen pásek LED diod na jedné hraně (obvyle dole), už není nutné mít víko pevné (kromě toho, pokud nechceme obtisk kláves až poškození vrstvy tekutých krystalů - buď je pak místo bílé, nebo vytečou a je tam černý flek o tvaru střepu).
Co bych komu vysvětloval nechte, vy individuum, na mě. Já jsem s displejem za patnáct let nikdy problém neměl, ale jak už jsem tu psal asi třikrát, nekupuju třináctky ale patnáctky a i když mi na to nikdo neodpověděl, je dost pravděpodobné, že tam platí trochu jiné zákony.
A kromě toho i levné notebooky mají dnes často šasi plastové ale rám a záda displeje kovové. Proč asi. Ale o tom -- zrovna vám -- fakt nemá smysl psát. Stejně to budete ignorovat a urážet a blábolit svoje jak je vaším mnohokrát předvedeným nedobrým zvykem.
Staci jeden google search napriklad:
https://forums.macrumors.com/threads/macbook-pro-m1-keys-leaving-marks-on-the-screen.2344194/
Apple will say that it's perfectly normal for the keys to leave marks on the screen. To prevent marks, I use a RadTech screen protector on my keyboard.
Prodejů se to nedotkne. Jen minimul uživatelů doposud v notebooku cokoliv upgradovalo. Navíc RAM je jen z mnoha parametrů.
Dnešní plastáky jsou navíc po pár letech zkroucené a když to člověk rozebere, už to pak blbě drží pohromadě. Do toho baterie, která se originální nedá sehnat a čínská je sázka do loterie. Oživotnosti klávesnic nemluvě.
Tak snad jen upgravovat stroje, které jsou v docku, a baterie, vymlácená klávesnice a ani stav plastů nás nemusí trápit.
Presne tak, dnes nie je problém mať CPU a GPU, ktorý vydrží výkonom mnoho rokov. NVMe SSD podobne, dnes kúpiš 1TB a ak nie si človek čo vyložene má v laptope bilión fotiek a videí, tak to viac než stačí (a to hovorím ako človek čo má na laptope 4 virtuálky). Ale operačná pamäť je a vždycky to vidím najväčší problém. Dnes je minimálna požiadavka 4GB, odporúčaná 8GB. Ale tých 8GB je vážne na základne používanie, a že systém má 4GB požiadavku nič nemení na fakte že prehliadač zožere ešte viac než samotný systém.
Pre náročnejšiu prácu 16GB už vážne ani nestačí. 32GB by bol ideál i pre mňa. Ale žiaľ laptopy s takouto kapacitou sú v iných cenách (nad 1500€ ak chceš aspoň trocha kvality), a tie so 16GB zvyčajne nemajú voľný slot. Čo bol dosť rozdiel proti v minulosti laptopom s 8GB RAM, ktoré mali často voľný slot (i ja som takto rozširoval na 16GB). Ono je to trocha ironické, pretože dnes i telefón má 12GB pamäte, a tam to vážne len ťažko využiješ (dnes mám G30 so 6GB a i ten my stačí v pohode), ale telefón s 12GB pamäte stojí 150€ či tak nejak. Ale laptop s 32GB alebo 16GB a voľným slotom nekúpiš pod 1500€ ešte s argumentom že v laptope nie je plac na voľný slot? Ak sa 12GB zmestí do fónu, tak určite sa zmestí 32GB v slotoch v laptope.
Ten slot nezaberá zas toľko miesta. A nikto nežiada aby laptop bol super tenký, skôr aby bol ľahký. Čo rozhodne ten milimeter rozdiel ak dáš tam slot, a samotný slot tú váhu nenavíši o toľko. To skôr robia tie batérie, a výkonný CPU a GPU, ktorý vyžaduje chladenie, čo znamená mnoho ťažkých heatpipe a rebier. Takže tieto argumenty výrobcov sú vážne mimo.
Btw. laptop s 16GB pamäte ale zoženiem už za 500€, takže v podstate ak by som mal požiadavku aspoň stejný výkon toho HW a 32GB pamäte, tak vlastne taký ani nenájdem ale mám možnosť zbytočne výkonnejšieho HW, aby som mal 32GB pamäte a to za cenu 1500€? To je vážne eh. A pri tom by stačil práve mať jeden voľný slot v 500€ laptope a dokúpiť modul za 50€, ale to by asi prišli o zisky.
15. 1. 2024, 16:07 editováno autorem komentáře
Asi předloni mi tu někdo poradil, že dva SODIMM sloty má HP ProBook - a já dodávám taky Elitebook. S několika variantami Ryzenu ProBook 455 a Elitebook zřejmě 865, možná se dělá i nějaký slabší. Aktuální je ProBook/EliteBook Gen10. Řada ProBook G8 měla podsvícenou klávesnici, G9 neměla (Marketing to odrbal a zřejmě se to zákazníkům moc nelíbilo, takže) ProBook G10 opět má podsvícenou klávesnici. Elitebook 865 má o 120px vyšší displej: 1920x1200.
> Výměnné mohou být i teď. Problém je ale v marketingu.
Není, problém je fyzikální. Pro velký výkon se používá strašně moc paralelních bitů, což je problém přes „jednorozměrné“ současné standardní sloty protáhnout (a přivést ty cestičky k tomu po té desce), a dále ty kontakty jsou impedanční diskontinuita, kapacita a vůbec, což vyžaduje jednak velký budící proud a tedy spotřebu, a jednak pokročilá kouzla typu training - úmyslné deformování signálu, aby se kompenzovaly náhodné problémy po cestě (a to se mění modul od modulu, i zasunutí od zasunutí).
Všimni si, že paměti fungují na mnoha GHz - to už je pokročilá mikrovlnná technika.
Oproti tomu nevyměnitelná SSD jsou skutečný zločin - tam ta rychlost není tak velká, aby toto bylo opodstatněno.
To mi taky vrtalo hlavou. Došel jsem k následujícím závěrům:
Je to široké 128 b = jako dva SODIMMy. Takže výrobce noťasu může buď přiznat svou hamižnost a naletovat RAMky na motherboard, čím znemožní zákazníkovi upgrade, nebo ustoupí zájmu zákazníka a poskytne CAMM2 slot - jeden, který obslouží oba kanály RAM, oba kanály budou osazeny čipy se shodnými parametry. Nezbývá prostor pro výrobce motherboardu, aby v rámci marketingové kreativity obíral zákazníka o desítky procent sekvenční průchodnost RAM tím, že ho bude nutit do asymetrického osazení kanálů RAM. Ono když máte high-res displej, případně jeden dva externí navrch, tak se ta průchodnost RAMky s integrovanou grafikou může dost hodit.
Má to mít LGA konektor, což by mělo umožnit kratší signálové cesty (a snad i snazší routování modulů a motherboardů, v zájmu dodržení shodné délky jednotlivých vedení, protože nezávislé diferenciální lanes na způsob FBDIMM se nadále nekonají). Aktuální je zřejmě ten "obrys nízkého klobouku" (JEDEC/Micron), který se do patice fixuje třemi šroubky. Zaznamenal jsem také zmínku, že CAMM moduly mají mít o krok až dva rychlejší takt, než soudobé SODIMMy - může souviset právě s kratším vedením a optimalizovaným konektorem.
A jestli si správně vykládám zkratku PMC, tak ta věc možná bude mít na modulu svůj vlastní regulátor napájení...?
https://blocksandfiles.com/2024/01/09/micron-laptop-memory-module/
Vlastni regulator je soucasti DDR5 standardu, i pro DIMM a SODIMM.
Si stahni ten CAMM2 od JESD a uvidis konfigurace - je tam podpora 64bit i 128bit - pozna se to podle toho, zda je tam jeden pruh kontaktu anebo 2 pruhy.
Osobne vyhodu v tech pruzinkach nespatruji - mame to v jednom projektu a jak se deska prohyba po utazeni sroubu - tak prostredek konektoru nema dobrej kontakt.Jsem zvedavej zda se to masove povede vyrobit lepe.. ale zda se ze SAMTEC od tech Z-RAY konektoru spis dava uz ruce pryc.. ze pry nejsme jedini kdo ma problem s prohybanim.
Ad snazsi routovani - example layer stackup pro CAMM2 zahrnuje 12 az 16 vrstev.. to ano.. to se routuje uz pohodlne, ale v podstate na to potrebujete technologii jako na cpu package substrat (pripadne HDI a microvia), jak to ma vse nad sebou. Vyroba CAMM2 pameti bude uz jenom pro velke a schopne kluky :-)
Aha... děkuji, trochu mě přešla chuť :-)
Napadá mě, přiložit na ten tenoučkej modul kus poctivého hliníkového U-profilu, tak aspoň 8x8 mm. Pro větší tuhost a rovnoměrný přítlak. A taky rubovou sponu z 3mm ocelového plechu.
Ale jestli navíc ten modul smí být jenom jednokanálový, tak už asi vím jak to dopadne.
Jo? A nebo taky opačný pohled: kdyby byly všechny paměti na desce napevno, tak si kvůli tomu, že potřebuji 16 GB RAM (nebo více) budu muset koupit notebook, který všemi ostatními parametry naprosto nepotřebuji -- což je dnes dost běžná situace, protože problémem moderních aplikací je hlavně operační paměť, nikoliv výkon. Dnes si koupím notebook za dvanáct tisíc, doplním dvaatřicet giga a pracuju. Kdybych chtěl totéž s napevno přidrátovanou pamětí, budu si muset koupit notebook za padesát, přitom užitná hodnota pro mě bude přesně stejná.
V tomhle ohledu je jediné štěstí, že třeba v Lenovu zůstalo dost rozumných lidí a třeba ThinkBooky stále mají paměť napevno na desce a k tomu ještě volný slot navíc.
15. 1. 2024, 14:22 editováno autorem komentáře
Už jsem o tom viděl několik zpráviček, i na ostatních webech iinfa, a nikde nebylo vidět jak sakra vypadá ten konektor.
Tak konečně tady https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2024/01/dell-camm-replace.jpg
Tj. je to 2D síť „pružinek“, jak znáte z některých procesorů.