To uz tak byva, kdyz spolecnost nema jako prioritu vlastni produkty, ale pouze financni vysledky.
Nastesti to neni soukroma spolecnost a akcionari si muzou za zboreni sve dojne kravy sami.
Jsem zvedav, kdo bude ochoten tenhle podnik prevzit - jako potencial by to melo, ale chce to novou krev, nekoho, kdo chape trh, zakazniky (a vyrobni moznosti). A vymeni marketingove opice za slusne a schopne vyvojare.
Mluvíš jako kdyby byl Intel novodobá NOKIA. Tak do té má fakt dost daleko. Třeba já si koupil nový notas po 4 letech a šel jsem do Intelu.
Dle https://cpu.userbenchmark.com/ nebo https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i9-14900KS-vs-AMD-Ryzen-7-9800X3D/m2295306vsm2356328 na tom kvalitativně Intel není vůbec špatně, zabírají prvních 16 pozic (tedy za předpokladu že daný web není nějaký tajný marketingově-agitační projekt Intelu ) a první AMD procák je až na 17 příčce.
Dle mě jsou většina problémů Intelu jenom virtuální a tvořena hlavně mediálními bláboly, kvůli shortu nebo prostě dochází k výběrů zisků. To samé za pár let čeká AMD, Nvidii, Teslu a další hvězdy Nasdaqu.
Vyzkoušej někdy macbook a uvidíš jestli ty problémy jsou opravdu virtuální nebo reálné.
X86 je dead end, jediná otázka je, jak dlouho to Intel a AMD budou táhnout, než se jeden z nich rozhodne dělat ARMy nebo nějakou jinou lepší architekturu.
x86 je death asi jako Windows je death, jak se to šíří sítí již od doby W98 a pořád nic. Přání otcem myšlenky je sice hezké ale jenom neschopní looseři trpí v dospělosti sněním když nedokážou své sny proměnit v realitu.
3. 12. 2024, 12:18 editováno autorem komentáře
Microsoft ale masivně investuje do ARM, aby právě Windows nebyl dead. Ten OS je na to připravený, řada NT tak byla myšlena od začátku a záměrně se první verze nedělala na x86. Doma mám Windows na Alphě, PowerPC, ARM a v práci brácha ještě na Itaniu. No problem.
2ByCzech : 1) Chceš říci že výlevy Microsoft je death jsi nikdy za posledních 30 let nikdy neslyšel? I zde na rootu tyto výroky padly a ne jednou. Hlavně ze strany technonadšenců(ITdebílků).
2) Při *.com bublině okolo roku 2000 spadl Microsoft o cca 40-50%. info. viz. yahoo finance. Prý WarrenBuff hromadí hotovost, takže pokud je to pravda tak i on si myslí že trhy jsou přepálené. Kdo ví, co nám následující roky přinesou. Prostě Wallstreet je takový, někdy si vyberou akcii která je lákadlem pro hejly a vzájemným obchodování ji vynesou do výšin a až dosáhne vhodné výšky tak to začnou prodávat a hejlům zbydou pouze oči pro pláč kvůli ztrátám. Stejný scénář za pár let čeká i Nvidii.
3) V celém globálním IT světě se propouští/propouštělo např. Twitter, Oracle, Microsoft, Facebook, Siemens i Google. Někde více, někde méně. Takže proč by nepropouštěl i Intel?
4) "drtila konkurence" ? Asi si pojem "drcení konkurence" představujeme každý jinak.
Podívej se jen tak ze zvědavosti na tento benchmark:
https://www.phoronix.com/review/apple-m4-intel-amd-linux
V CPU Power consumption grafech je výpis v joulech (joules per run) - to je taková zajímavá jednotka, doporučil bych si ji nastudovat, co znamená... No a podívej se na ty hodnoty, kde je Apple, kde Intel, kde AMD...
A teď si představ že máš laptop, servery v cloudu, atd... Ono ta úsporná architektura v těch absolutních číslech (výdrž na baterii, účet za servery, atd...) vždycky vyhraje...
Ty joules-per-run je malo vypovidajici pokud se testuje jen v nejakem default nastaveni. V podstate to odpovida prevracene hodnote k moji jednotce "kernel compilations per kWh". Na intelu dosahuji vysledku klidne 3x lepsiho, kdyz se zarizeni pusti na frekvencich ktere jsou pod base-freq (coz je hodnota pro kterou plati tdp) vs. stavu, kdy to necham boostit jako splaseneho kone.
U malych hodnot pak ma vetsi a vetsi vliv cela platforma - protoze tady zere neco par watu, tam zere neco par watu.. a razem jste na 2x spotrebe jen proto, ze jste pouzil proste standardni komponenty (rozumej napr. disk do M2, pamet do slotu, atd). Nic z toho na Apple neni, takze to je jako porovnavat desktop PC vs mobil (ano, m4 mini je takovy zravejsi mobil). U tak uzavrene platformy se da uhlidat spotreba te vomacky okolo, nebo ji prubezne taktovat dle zateze - precejen, kompilace ffmpeg potrebuje par souboru a disk nemusi bezet na max freq.
Takze zaverem J/run neni zalezitosti CPU architektury, ale celkove koncepce daneho zarizeni (ktere se nepopisuje, a nahrazuje cpu modelem = spatna metodika).
(ve svych testech efektivity vidim u x86 pomer cca 1:2 ve prospech notebooku nebo NUC vuci bezne PC skladacce)
To je sice pravda, ale jen pro nás technické nadšence. BFU kupuje zařízení jako celek. Koneckonců nejen Apple, ale i skoro všechny PC notebooky mají procesor připájený. Mnohé i RAMky, nebo třeba jednu a jeden volný slot. Aspoň že kromě nejlevnějších zařízení s eMMC je disk v PC světě skoro vždy vyměnitelný.
Můžeš držkovat, můžeš nesouhlasit, ale x86 je defacto standard, který tu s námi bude ještě hodně dlouho a nic na tom nezmění.
Stačí MBP (M2)? Na kladnou odpověď mohu snadno odpovědět, protože neumí absolutně nic a pořizoval jsem ho čistě pro lepší polovičku. Nehledě na fakt, že jejich blikající panel není kompatibilní s očima. Z nějakého důvodu nesnáším panely s PWM, vysokým minimálním jasem a přepálenými barvami. Z toho důvodu jsem dával ruce pryč od monitorů Dell – takový U3014, U2410, U2711 … doslova peklo pro oči.
Architektura x86 se zpětnou kompatibilitou jen tak nezmizí, na tom nic nezmění ani Apple v každém prvním filmu/seriálu, nebo různě se vynořující proroci. Už jen setrvačností by přechod zabral min. 15-20 let.
Jistě, x86 neskončí. Furt tu bude. Něco jako průmyslový standard OpenGL, jehož poslední verze vyšla před 7 lety. Za chvíli vyprší patenty na AVX2, takže emulace x86 bude na ne-x86 plnohodnotná (AVX-512 Intel nepodporuje, kromě pár serverových CPU).
Stačí extrapolovat to co se děje už teď...
X86 jede ze setrvačnosti, ale to je tak asi všechno...
Takže já bych převrátil otázku... Na co se dnes hodí x86? V čem je x86 ISA lepší než třeba ARM?
Nenajdeš nic, protože už v podstatě v ničem x86 lepší není... Ono totiž udělat z úsporných ARMů výkonné CPU je mnohem jednodušší než udělat z nehospodárného x86 úsporný co by konkuroval právě tomu ARMu.
Každý větší cloud provider dnes chce vlastní úsporné ARMy, mobilní segment chce ARMy, a dnes už jsou ARMy i v laptopech a díky apple i v "desktop" segmentu (mac mini).
X86 se dnes hodí už jen tam, kde to potřebuju kvůli kompatibilitě a nebo tam kde potřebuju hrubý výkon za cenu mnohem větší spotřeby, protože to je momentálně snad to jediné, co x86 zatím nabízí.
Z toho důvodu jsem dával ruce pryč od monitorů Dell – takový U3014, U2410, U2711 … doslova peklo pro oči.
To jsou vyrobky 10-15 let stare.. design rok 2014, 2010, 2011 - to soudny clovek dneska fakt nepouziva. (mam u3219q/u3218k, uvazuji nad u3223qe)
Inu možná právě z toho důvodu jsem použil čas minulý. Ačkoliv jsem kupoval v minulosti PC/NTB Dell, tak panely jsem od nich prostě nechtěl a volil konkurenční HP (taktéž měli On-Site NBD pro monitory).
Kdyby Eizo mělo rozumnou 40“, neměl bych na stole HP Z40C G3. Jednoznačná volba už pro řešení odlesků, nastavení jasu a rovnoměrnost podsvícení. Dokonalý není, ale U4021QW mě prostě neoslovil. Pravda, jako domluvená zápůjčka byl už „jetý“ a možná neduhy konkrétního kusu, ale to už je dnes historie a nic čeho bych litoval. Možná grafici ocení Dell, osobně to neřeším, protože mě šlo o velkou pracovní plochu (Solidworks na barvy nehraje) a pohodlí při práci, kdy mi nahradil dva monitory.
Doma na stole mám Eizo EV3895, což je úplně jiný svět už jen provedením stojanu atd.
Názor vs názor. např. http://www.ddworld.cz/aktuality/procesory-cpu/userbenchmark-proc-lze-a-proc-se-mu-vyhnout-stranka-poskozuje-uzivatele-po-celem-svete.html ? Kdyby autorem článku byl vývojář programu pro porovnávání(benchmarku), nebo špičkový assemblerista tak bych jeho názor bral vážně. Ale pokud je to obyčejný "user" benchmarkových programů(jenž slovo registr má zapamatované v hlavě ale neví co to je a jak jej prakticky použít) tak to je spíš k smíchu. Tak jako byli k smíchu "povrchní odborníci na např. czc" kteří porovnávali akorát parametry z technických listů či výstupy z různých programů a prezentovali se jako odborníci.
Mimochodem, máš nějaký lepší srovnávač? Rád se dozvím o alternativách a domnívám se že nejen já.
Tak pokud máš kritické myšlení, tak by tě zarazilo již, že Intel procesory zabírají prvních 16 pozic.
2Ladis Třeba proto že jsou lepší? Zatím tu nikdo fakticky neprokázal pravý opak. Všechny protiargumenty jsou jenom povrchní kecy , které se vyhýbají uvádění příkladů na konkrétních instrukcích v instrukčních sadách(tvz. low-level programming). Takže je to prostě názor vs názor a argumentace / protiargumentace z WWW na tom prostě nic nemění.
Pokud nevěříš testům na internetu, tak mnozí z nás ty procesory máme/měly v ruce. Kdo má počítač od firmy, tak většinou dostane Intel (OEM). Kdo si koupí vlastní, tak AMD (viz statistiky v retailu). A zároveň už i v Česku je v okolí hodně lidí, co si koupili jeden z nejprodávanějších notebooků na světě (Apple). Takže máme přímé srovnání.
Hele, nemam zadny srovnavac, vzdycky to beru per use case. Pokud bude hlavni napln zpracovani videa, pohledam si testy na zpracovani videa, apod.
Však na tohle máš recenze, např. na Youtube , kde řeší usecasy, dokonce v konkrétních programech (počítač 1 je třeba lepší na zpracování videa v programu X a počítač 2 programu Y).
Recenze na YouTube? No děkuju, fakt. Připomíná mi to, když jsem přišel do nejmenovaného týmu programátorů a oni místo toho, aby si za dvě hodiny nastudovali dokumentaci k věci strávili tři dny sledováním videí na dané téma.
Nemluvě o tom, že už vidím, jak tm budou recenze těch nejobyčejněších CPU, které ale tvoří mainstream v prodejích a podrobně všech jejich variant.
Naopak, Youtube je tak velká komunita že tam jsou všechny typy CPU. Nedávno jsem koukla hraní na "Atomech".
Ale YT je v tomto smeru informacne nejvice naplnenejsi.
Zadne tistene medium neni schopno sepsat relevantni clanek na tema chovani dnesnich procesoru co se tyce boostu, napeti, a YT recenze podavaji alespon nejaky prokazatelne platny vysledek - proste vyjde jim na konkretnim kusu konkretni score. A to score je klidne zcela jinde, nez kdyz se podivate na benchmark top list na strance vyrobce benchmarku - bud tam najdete max hodnotu, nebo prumernou, ale uz ne statistickou odchylku a jine charakteristiky.
Bohuzel dnesni CPU jsou takove samostatne netykavky, a v automatickem rezimu to nedosahne ani papirovych parametru. Mam ted na hrani sestavu s 13-gen i5, a single core boost je pouze 4.5G namisto 4.8G a ted babo rad, ze proc tomu tak je. CPU je studeny, VRM dostatecny, governor:performance (max rozsahu se indikuje spravne v sw). Ale ty takty to nikdy nedosahne, nechapu. (ale podezrivam to, ze ve specifikaci je zamlceno, ze treba 4.8G plati jen pro non-AVX load, a v me instalaci je v libc nejake avx pouzito.. treba pro memcpy). Takze fakt nemuzu zakladat nejake predpoklady na neuplnych papirovych specifikacich.
A to me privadi zpet k YT testum - kde je videt sestava (deska,bios-verze/nastaveni,cpu,pameti) vs OS/APP, v realnem provozu, takze muze clovek premyslet co ma jinak .. u psaneho media jsem nevidel nikde tak kompletni info k nejakemu vyslednemu score.
Pokud máš akcie za pár mega tak nemáš vůbec žádný vliv. Intel dřív vyplácel dividendy, takže ty akcie měli smysl, ale teď to je hodně nejisté a dividendy jsou nula, takže akcionáři Inteluj jsou buď bag holdeři a nebo spekulanti...
Tezko rict, zda maji nekoho noveho a l;epsi, casto najdou nejakeho draveho pitomce, co vi uplne kulove, zato arogance a psychpaticke bezohlednosti ma na rozdavani a vyzene sve nejschopnejsi vyvojae do ruk konkurence, a hadejte kam ... ano do CINY
Na druhou stranu, pokud je tam dlouho, je to OK, uz ma vydelano na duchod a muze to zabalit a uzivat si, kdo rika, ze se treba po X letech nemuze vratit, kazda prestavka prinasi nove podnety a napady, pak kdyz prijde, tak je jak vymeneny a nove koste vzdy dobre mete.
Nova krev a nove napady je to co by se hodilo ;-) nekoho, kdo nadchne tym k lepsim vysledkum a skvelym napadum, ve stylu nepracujme tvrde, pracujme chytre.
Intel je dobra spolecnost, dokud neprisel AMD Athlon XP a pak AMD 64bit tak jem je pouzival, pak jsme presel k AMD, ale konkurence se vzdy hodi, na druhou stranu, Intel nehral vzdy fer a delal dost svinarny, coz je smutne - ale obavam se, ze USA uz nic nevyprodukuje ;-) same woke nesmysly, nekonecno genderu a to vyhani ty nejschiopnejsi, uz i asite se vraceji do Ciny, jsou tam i Indove a schopni bili amici jsou za nema - ja to tak masivni, ze jim Biden vyhrozoval, ze je zbavi US obcanstvi, pokud pujdou delat polovodice do Ciny ;-)) - a de fakto je nasilim a vyhruzkami ztahpoval zpet z Ciny ...
A co je na Cine tak pritazlioveho - TAM JE K* SVET JESTE V PORADKU, btw. ac tam nemaji zadne protezovani zen, tak jich je vsude vice nez v USA a Evrope, mysleno na tech. pozicich, nebot jsou fakt dobre - no ale k benefitum: silenmy plat, zvlaste pokud zijete v Chengdu a ne v Pekingu si Shanghaji ... nbeot plat je tam 10k USD /mesic a vice, za nekoho, kod to technicky vede i 30k USD - a to neni vse, co se investit cytce, tak jenm nebeasa jsou strop - mate skevly napad a potrebujete na to pristroje za 2 miliardy USD - pokud jste fakt sakra dobry a lidi reknou, ze je to skvely napad, co stoji za to, tak ty pristroje dostanete - a to kazdy kretivni clovek chce, nam kretivcum nezalezi na platu, jasne, chcme jej, ale radi vymenime nizsui plat za lepsi prilezitosti a vice zabavy v praci ;-)
Jasne v USA jsou vyssi mzdy, ale tez vyrtazne vyssi naklady a hlavne silene dane z nemovitosti, to vcse v Cine nemate + je tam vse o nekolik radu levnejsi ;-)
Proc ne? Protoze v cine se nedoporucuje psat na internet veci ktere ukazuji cinu ve spatnem svetle. Samozrejme je to o mire, a jeden prispevek na root asi nikoho do gulagu neposle.
No, pokud se tu někdo rozplývá jak je v Číně (nebo Rusku) všechno skvělé a přitom stále přetrvává na tom prohnilém Západě, tak to jeho slova poněkud znevěrohodňuje :-)
1. Pokud přetrvává v ČR, tak zcela jistě nepřetrvává v prostoru, jenž bývá tradičně označován za "Západ". Spousta lidí si to sice bláhově myslí, ale takové snílky mohu ubezpečit, že Západem uznávané geopolitické mapy ČR k Západu rozhodně neřadí.
2. Vaše tvrzení vychází z dosti primitivní úvahy, že nespokojenost se životem na jistém území/místě, resp. představa o možném spokojenějším životě jinde, musí jedince nezbytně vést ke změně bydliště.
1. Už bylo zodpovězeno.
2. To pochopitelně nemusí. Zvlášť, když si dotyčný uvědomuje, že píše bláboly a chce jen trolit na fórech ;-)
Mapa je sada čar a ploch na papíře. Kdo kam koho řadí je celkem jedno. Kulturně patří ČR zcela jednoznačně na západ od Ukrajiny, to kulturní kontinuum je zcela jednoznačné takže ze světového globálního hlediska k "Západu" a z evropského je to střední Evropa. Politicky možná ne. Ale svět není jen geopolitika.
Napsat ze je v cine svet v poradku je ponekud eh eh. Ale asi je pisatel velice poslusnej subik a rad se ohejba pro mydlo, protoze jinak tohle nelze vysvetlit :D
Jasne v USA jsou vyssi mzdy, ale tez vyrtazne vyssi naklady a hlavne silene dane z nemovitosti, to vcse v Cine nemate + je tam vse o nekolik radu levnejsi ;-)
V Číně pozemky vlastní vláda a lidem / investorům je pouze pronajímá na 75 let. Dosud není jasné, jestli u prvních takto pronajatých pozemků dojde k prodloužení.
A co jsem tak viděl, tak ceny nemovitostí jsou v Číně nafouknuté tak, že jsou výrazně vyšší než v USA a kvalita, resp. trvanlivost staveb značně pochybná.
Vyčistit Augiášův chlév se Patovi nepodařilo :-( Velká škoda. Kdo to zkusí po něm, Mat?
Já měl rád Intel někdy do období Sandy / Ivy bridge, pak jsem šel do AMD a u toho zůstal, ale konkurence je třeba, tak snad se vzpamatují.