Ta sranda po jednom nebyla pro srandu králíků...
Nechci být za skeptika, ale spíš to naseká hromadu problémů...
A jaky, ze se tak smele ptam? Aplikace na androidu jsou vcelku izolovane, kazda si zije ve svem prostoru... tak nam povezte, co tam muze byt za problem...
Problemy budou s konektivitou, flashkou, CPU ... proste se vsim kdyz na to hrabe vic veci zaroven. Jenze tomu TY nemuzes rozumet,
Jako fakt?
iOS s tím problém nemá, Windows Phone (RIP) s tím problémy neměl, ale Android (dnes) ano?
Kdyby někdo instaloval appky na SD kartu, tak možná, ale takové telefony už jsou dávno minulostí.
F-Droid to jen (myslím) paralelně stahoval. Ale instalovala to stejně systémová služba takže stejně rychle.
Jo, už nějaký čas si všímám (tak týden, plus mínus antabus), že už se tak děje. A vždycky jsem si kladl otázku, proč to doteď dělal po jedné, když v mobilu není hard disk.
Pokud se nepletu tak jsi mohl pouzivat externi uloziste (obvykle sd kartu) a tam zapisovat a cist paralelne je peklo.
Mohl, ale uzivatel musel k tomu system explicitne premluvit. Takze v praxi to asi pouzilo max. par geeku.
Dost mozne, ze len historicke dovody ... este v casoch "HTC Desire" google skusal paralelne aktualizovanie aplikacii, ale prakticky na kazdom telefone v tej dobe to skoncilo poskodenim oboch aplikacii ... tie zariadenia nemali dostatok vykonu, pamate a casto krat ani miesta na ulozisku ... aktualizacia aplikacie znamena, ze v istom momente je v telefone vlastne 3 krat (povodna verzie, stiahnute apk, rozbalene data na aktualizaciu).
Osobne si myslim, ze aj v dnesnej dobe je to paralelne aktualizovanie nezmysel ... vacsina ludi ma aktualizacie automaticke, takze sa same deju na pozadi a su roztrusene v priebehu dna ... komu zalezi na funkcnosti ma manualne aktualizacie. Vacsinou si pozriem ake aktualizacie su, s ktorymi suhlasim dam nainstalovat a idem nieco s telefonom / tabletom robit. Od kedy sa to instaluje 2-3 ks naraz, tak citelne ide pocas toho android pomalsie.
Inštalácia viacerých aplikácií súčasne môže byť problém za určitých prípadoch. Ale sťahovanie samotné paralelizované malo byť už dávno. Dnes máme v mobiloch 8 a viac GB RAM, takže to 3 inštalátory v pamäti udrží bez problémov. Ale ako bolo spomenuté, paralelizovanie zápisu napríklad na SD kartu ale aj niektoré eMMC je docela problém. Zároveň je otázne čo sa stane ak jedna aplikácia nejakým spôsobom ovplyvňuje inú. Síce v Androide sú tie aplikácie skôr izolované, málo prepojené ale je tu pár vecí čo sa dá zdielať cez rôzne aplikácie a je možné aby jedna aplikácia závisela na druhej, aj keď nie bežné. Je teda otázka ako sa to bude chovať keď aplikácia "vidí" druhú nainštalovanú "do polovice", resp. ani nie priamo aplikáciu ako tie zdielané moduly, u ktorých sa zmenil stav len z polovici.
Inak ale je toto krok správnym smerom, a verím že Google na takéto veci myslel a má na to riešenia.
3. 9. 2024, 09:49 editováno autorem komentáře
Celkom nechapem preco sa aplikacie stahuju po jednej a nie paralelne. Ved toto som pouzival na stahovanie obsahu pred stvrtstorocim. Instalovat si moze kludne po jednej. Pride mi to velmi amaterske a hlupe, ze to funguje takto, hlavne ked clovek nema stabilny internet.
Kdyz mas XMbit, tak se jeden soubor podruhym bude stahovat v idealnim neexistujicim pripade presne stejne dlouho jako 100 souboru najednou. Realita je typicky takova, ze vic souboru najednou se bude stahovat dyl, protoze je typicky stahujes ze stejnyho serveru a ten ma omezeny IOps a omezi ti i ty Mbity.
Dalsi realita je ta, ze omezeny IOps ma i to tvoje lokalni uloziste, s bonusem, ze opet stahovani vice souboru najednou = fragmentace. Nektere aplikace (typicky torrent) tohle resi alokaci prazdnych souboru ktere pak prepisuji.
Pak ty balicky musis rozbalit, coz opet paralelene = radove vetsi zatez na uloziste a radove vetsi zatez na CPU. Coz take znamena, ze to bude trvat dyl, nez pekne jedno podruhem.
A jak uz tu zaznelo, bude to taky znamenat, ze po dobu te uzasne paralelni aktualizace bude to zarizeni prakticky nepouzitelne. Plus velice pravdepodobne nasobny narust failu.
Nie, to som nemyslel. Problem je, ze android pri instalacii jednej aplikacie caka az sa dokonci, nez rozbehne stahovanie dalsej. Nedava mi logiku, preco sa nestahuju aplikacie paralelne s tym, ze instalovat sa uz mozu po jednej a to aj pocas stahovania tych ostatnych.
V kazdom pripade nemate pravdu ani pri tom paralelnom stahovani viacerych suborov a to hlavne pokial ide o vacsie mnozstvo mensich suborov. Paralelne bolo vzdy rychlejsie aj ked teoreticky mate pravdu tak prakticky to tak nie je. Problemom je totiz vacsinou ten overhead okolo. Rovnako vytazenost serverov pri infrastrukture google asi nie je zrovna velky problem.
Pokud se spravne pamatuji. Tak uplne na zacatku co tu byl android tak se vse stahovalo a instalovalo paralelne. Ale tenkrat to tedy moc dobre nefungovalo. Doslo misto a bylo po aktualizaci.
Pak ten paralelismus odstranili.
Myslim, ze to problem nebude, lebo to zas nie je take tazke ohandlovat. Ale to ze to niekedy chodilo paralelne si nepamatam a to som uzivatel androidu od 2.2.
Tak dumám, zda mám mít o svá androidová zařízení strach: mobil Samsung z roku 2016, tablet Lenovo ještě o něco starší...
Tam v podstatě žádná data nejsou - telefonuje s tím syn a na tabletu jsou akorát nějaké LEGO programy pro stavebnici robota (a možná pár dalších her).
Takže ztráta dat by nebyla tak důležitá - jen se mi nechce shánět nový hardware.
takovéhle zařízení ale může poměrně snadno ohrozit všechny další stanice na stejné síti, jak už bývá u domácích wifin, všichni mohou všude. Není to hypotetický problém, ale poměrně častá cesta k infiltraci.
Reálně zas tak moc přístupů nemá a nepotřebuje, de facto se ten tablet připojuje jen kvůli aktualizacím (jinak ta wifina zbytečně žere baterku) - a mobil je hlavně na telefonování, tam je ještě nějaká aktualizace kalendáře a mám pocit, že občas tam na Firefoxu koukal na YouTube - jenže to je lepší z pořádného stroje, nikoliv na malé obrazovce (a navíc je to reklamou zahnojené k nepotřebě).