Promiňte, jak to souvisí? Nevím, jak vy, ale já obvykle při hraní her nevyužívám žádné prvky uživatelského rozhraní operačního systému. Myslím si, že přívětivost uživatelského rozhraní OS nemá žádnou příčinnou souvislost s hraním her, protože při hraní her se používá rozhraní těch her, nikoliv rozhraní OS. Vezměte si třeba strohost MS DOSu a kolik lidí používá DOSBOX pro emulaci starých her, kde při správném zautomatizování z DOSBOXu uvidí maximálně probliknout hlášku o jeho spuštění, ale během hraní se s jeho rozhraním nesetkají. Uživatelská přívětivost OS bude podle mého názoru s hraním her maximálně tak korelovat, ale statistickou závislost tam pravděpodobně budete hledat jen těžko.
Nesuvisi to spolu.
Ja mam napriklad dualboot. Vo Windows 7 hrajem hry a mam Steam a v linuxe programujem.
Myslim si, ze statistiky na Steame su zla metoda sledovania pouzivanosti/nasadenosti linuxu. Ako som uz pisal, ja linux mam, ale Steam na nom nie, cize podla tejto statistiky linux nepouzivam vobec...
Asi tak... Hlavně ho lidi nemaj důvod používat. Co je pro mě killer feature BFU nezajímá. On má priority nastavené jinak...
Já v IT dlouhodobě pozoruji jeden problém.
Informatici, obzvlášť linuxáci jsou schopni rozlišovat jen "Jde to udělat" a "Nejde to udělat". Ale běžný uživatel má prostě to dělení daleko jemnější a daleko přísnější.
Nikdo nestojí o systém, kde s rozjížděním tiskárny člověk stráví mládí. Nebo se schválně zkuste podívat, jak dlouho na vaší distribuci trvá zprovoznit přepínání klávesnice a nastavit klávesové zkratky (a tlačítka myši), aby se chovala tak jako na Windows... Nebo třeba připojení k eduroamu je prý taky docela pojeb. ..to jsou věci, které mají fungovat samy od sebe!!!
Taky si už proboha zapamatujte, že běžnej uživatel do terminálu prostě nepoleze. Je to nepohodlný, je to otrava, je to něco, co nezná. A to jsou prostě pro BFU jasné nevýhody. Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.
A uživatelé taky nemaj rádi, když jim jejich prostředí někdo změní na něco jiného.
Kde je moje Gnome 2? Zabito. Místo toho mi Ubuntu servíruje sekající se hrůzu s tlačítky na špatné straně. Oproti tomu rozumnější distribuce chtějí přejít na Wayland, a tím zabít moje XFCE (které vypadá skoro stejně jako Gnome 2 a umí skoro totéž co Gnome 2) Když jsem posledně nadával, že kvůli tomu o žádný Wayland nestojím, tak se tu na mě všichni koukali jako na exota.. ..ale zkuste se zeptat BFU, jestli kvůli nějaký změně jakýhosi bekendu stojí o to, aby mu někdo změnil prostředí....
Vás požene.
Je to zacarovany kruh, Steam na Linuxu ma malo uzivatelu, protoze pro nej nejsou hry. Vsechny slagry ktere lidi hraji jsou jen pro Windows. WoW, HeartStones, Skyrim, KDC, Assasin, atd. Nejsem vasnivy hrac, nevim co se hraje, ale vim ze kdyz jsem si chtel neco znamejsiho zkusit zahrat na Linuxu, vzdy jsem skoncil u toho, ze verze hry pro Linux neni. Hraci maji bud PS4, nebo hraji na PC s Windows.
Pokud mate Steam pro Linux, jste omezen na cca 10, mozna 20, "exotickych" titulu.
Jeste existuje projekt "PlayOnLinux", ten se tvari ze umi rozchodit mnoho her pod Wine, ale to nemohu potvrdit, hry se vyvijeji a vyvojari PoL nestihaji vydavat aktualni konfigurace, takze vetsinu tech her se stejne nepodari nainstalovat.
Mozna lze mnohe hry rozchodit pod Wine, ale je to tak slozite, ze to nedam, a to mam docela dost zkusnenosti s Linuxem, zacatecnik sanci nema...
Finanancne se zrejeme vyplati spise poridit PS4 nez PC s Linux nebo Windows, protoze za cenu lepsi graficke karty mate celou konzoli, vse vyladene, bez prace, staci koupit hru a muzete parit...
Dalsi vec, pri koupi mnoha grafickych karet dostanete "bundle", nejakou hru zdarma, vetsinou je hra na Steamu a s grafickou kartou dostanete aktivacni kod. Ale zase je tady ten problem, ze ty hry "zdarma" jsou jen pro Windows...
A zrejme nikdo nevyda "killer" hru, hru ktera pobezi jen na Linuxu, aby hraci museli nainstalovat SteamOS, aby si ji mohli zahrat; proste to nedava smysl, ekonomicky. Kdyz vetsina hracu je na Windows, tak prvni verze hry je pro Windows a Linux verze je obcas jako "bonus"... Vysledkem je, ze na Windows mate vsechny hry a na Linux jen nekolik her. A to je zacarovany kruh, ktery nelze prerusit..
Jednoduše: https://store.steampowered.com/linux#p=0&tab=TopSellers - většina přítomných titulů by bez přetržení kruhu ve verzi pro Linux neexistovala.
Seznam her je sice dlouhy, ale spise to vypada jako drobne praskliny nez preruseni kruhu. Nejsem hrac, z tech titulu ktere tam jsou znam od slyseni jen "Counter Strike", a to jen proto, ze jsem dostal jednou k PC i darek, herni mys s motivem CS. A vubec to neznamena, ze by v tom seznamu byly spatne hry, jen treba nejsou zname. A ten seznam je jeste delsi, protoze v "topsellers" nejsou hry zdarma, treba Dota 2, Faeria nebo AdVenture Capitalist.
Mnohem dulezitejsi je, co v seznamu chyby, neni tam zadna hra od Blizzard, neni tam Zaklinac, neni tam Skyrim, neni tam Kindom Deliverance; proste tam chybi mainstrem, to jsou ty hry na ktere jsou vsude reklamy, to jsou hry ktere se prodavaji v obchodech s hrami, hry o kterych se pise v casopisech. Otevrete si treba www.jrc.cz a vyvali se na Vas reklamy na akcni hry, kolik z nich je pro SteamOS?? Kdyz si koupite casopis pro hrace, byva tam pribalene DVD; kolik tech her lze spustit na Linuxu?
O to je ten problem, hry ktere maji marketing a ktere hraji masy, tak ty hry verzi pro SteamOS nemaji a nemaji verzi pro Linux.
I pro Linux existuji pekne hry, ale nepise se o nich, lide je neznaji a jejich malo. Wesnoth, Alien Arena, Warzone 2100, SolarWolf, a mozna nekolik dalsich, pak taky simulatory konzoli a snad tam lze hrat nejake stare hry pro MS-DOS. Ted se s rozmachem Raspberry Pi a clonu zacalo psat o tom, jak na Raspberry rozjet stare hry v emulatoru konzole, pripadne jak si postavit "hraci automat" s joystickem a velkymi tlacitky.
Vim , pokud je pro SteamOS Vase oblibena hra, jste stastny jak blecha a je Vam uplne jedno, ze tam nejsou ty ostatni tisice her, ktere Vas vlastne nezajimaji... ;-) Nejsem hrac, hrani me prilis nezajimalo, ale kdyz letos vyslo KDC, tak jsme si myslel, ze jej rozchodim na Linuxu; postavil jsem novy stroj, naisntaloval Ubuntu, pak Steam a zacal si hrat a hledat na internetu a Youtube navody, jak to udelat. Ale vysledekem je, ze jsem KDC stale nehral a jsem flustrovany a smiruji se s myslenkou, ze cena licence Win10 je levnejsi nez cas ktery venuji pokusum rozchodit KDC na Linuxu...
Přijde mi, že moc nemáte přehled o tom, jaká nabídka her pro Linux je. Na Steamu jich je snad 2000. A to komerčních, ne open-source věci typu Battle for Wesnoth. Já moc nehraju, ale svoje jsem si tam našel: Football Manager, Civilization, Counter Strike, Europa Universalis. Situace je o 1000 % lepší než před takovými 5 lety. Problém je v tom, že lidi, kteří teď hrají na Windows, prostě nemají důvod přejít. I když se nabídka her pro Linux drasticky zlepšila, je to pořád podmnozina toho, co je k dispozici pro Windows, a na rozdíl od jiných herních platforem nemá žádné exkluzivní hry, které by ty hráče na Linux přitáhly. To samé platí pro macOS, který má vyšší podíl na Steamu jen díky tomu, že jeho celkový podíl na trhu desktopovych OS je vyšší.
Já taky Steam nikde kolem sebe nemám a to spravuju celé rodině linuxové desktopy. Před nějakým časem mi bratranec půjčil nějaký časopis, kde byly slevové kódy na Steam. Když jsem mu řekl, že Steam nemám, tak vyvalil oči a říkal, že jsem totální rarita, že nezná nikoho jiného, kdo by Steam nepoužíval. Lidé jsou holt různé.
Anketa se až dosud po celou dobu pohybuje přibližně v poměru 2 ku 1 ano/ne, což opravdu nevypadá jako že nepoužívat steam znamená být "totální rarita" a v souvislosti s tím mě napadá možná trošku bláznivé, ale minimálně alespoň z části pravdivé heslo:
"Chcete si propíchnout sociální bublinu? Root osvěží vaši rutinu."
(Myslím, že Halina Pawlowská by na mě byla hrdá.)
Já Steam mám již asi 15let a nemůžu si ho vynachválit. Skvělý program pro ty co chtějí hrát online, co-op či jinak. Nikdy jsem s ním neměl problém a nikdy jsem nenadaval. To že to nějaký chujko jednou spustí a řekne o něm, že je na **** není objektivní. Skvělá platforma kde máte vše pohromadě a můžu si zahrát jakoukoliv svoji hru kdekoliv kde jsem.
No jasne, to je strasne divny ... kdyz na masoxu se hraje pod wine uplne stejne(blbe) jako na tuxovi. Jen ten podil je na desktopu o dost vetsi = trpitelu bude proste vic.
Jinak hazet % je naprosto khovnu, kdyz nejsou absolutni cisla. Moje spotreba masa stoupla oproti minulymu mesici na 3000% ...protoze minulej mesic sem maso mel jen 1. ... a tenhle sem ho mel kazdej den ...
Ale kveci, az (a prave az) bude spusteni gamesy na tuxovi fungovat tak, ze dotycnej poklipe na ikonu a bez dalsiho to bezi, pricemz nemusi nejdriv vyradit 95% toho co by si mozna zahral, protoze to na jeho systemu nebezi bud vubec nebo blble nebo to vyzaduje 14 dnu zkoumani diskusi a manualni konfigurace cehokoli ... tak na tuxovi nikdo nic hrat nebude ( a z presne stejnyho duvodu ho prakticky nikdo nebude pouzivat na desktopu ).
Droid je mozna zmrvenej, nebezpecnej, nahovno a spoustu dalsi veci ... ale PRESNE toto na nem proste funguje. A taky prave a vyhradne proto uspel.
Byť běžný uživatel podnikající v netechnické sféře, mám výlučně linux na všech svých desktopech přes 10 let. Dříve jsem dost hrál hry a jedna z věcí po přechodu na linux se mi líbilo, že jich bylo málo a tak jsem téměř nic nehrál, věnoval se práci, vydělával a zbavil se své "závislosti" na zejména online hrách.
Teď je situace úplně jiná, na linux je mraky her z každého žánru, a to včetně velké části AAA titulů. Steam je úplně v pohodě, kliknu koupit, instalovat, pak hrát a nic jiného neřeším a to používám oficiálně Steamem nepodporované distro Debian.
Takže už si opět sem tam a někdy i častěji, většinou za odměnu, nějakou zpravidla single player hru zahraju. Naopak jsem přesvědčen, že to množství her, které mám na Steamu a na GOGu, za celý svůj život nemůžu nikdy dohrát. Teď nejvíce ulítávám na hře svého mládí, na původním X-Comu. přes openxcom. Sice to se Steamem nemá nic společného, mám ji koupenou přes GOG, ale chci říct, že je rozhodně co hrát, až moc. Z těch novějších např. téměř všechny Total Wary, strategie od Paradoxu, různé indie hitovky, Tomb Raider, Mad Max, DIrt Rally atd. Je toho zkrátka mraky.
To je horší móda než "První" to diskutování pod zprávičkama "Já to nepoužívám a ani nechci"
U zprávičky "Podílu Linuxu na Steamu nadále činí jen 0,5 %" je naprosto logický položit otázku "proč". A vzhledem k tomu, že NetMarketShare hlásí cca 2% podíl, nabízí se vysvětlení, že přibližně 3/4 linuxáků steam nezajímá. Reagovat na zprávičku "XY používá tolik a tolik lidí" stylem používám/nepoužívám (a proč) je podle mého naprosto validní. Tahle diskuse je na rootí-zprávičkové poměry naprosto k tématu (srovnej třeba blokování telegramu)
Jestli tě ty komentáře nezajímají, tak je prostě ignoruj :)
Podobnou logikou byste musel Steam dopřát třetině uživatelů MacOS a více než 100% uživatelů Windows.
Takže ne, vysvětlení, že 3/4 linuxáků Steam nezajímá je chybné. Buď změňte způsob výpočtu (zastoupení Steam/zastoupení NetMarketShare vážně ne - viz MS Win 96/88), nebo zohledněte další vlastnosti Steam platformy. Kupříkladu kolik uživatelů má Steam nastaven tak, aby se spustil automaticky, kteří uživatelé spouští Steam a v něm hru a kolik naopak spustí hru přímo atd. Brzo dojdete k zjištění, že ta statistika mnohem více vypovídá o tom, jak se uživatel chová, než o tom, co používá za OS.
Sice Steam na Linuxu pouzivam, ale nedivim se, ze ten market share je jenom 0.5%. Market share Linuxu jako takoveho je sice asi 2%, ale ne vsichni uzivatele Linuxu jsou hraci. Casto hry moc nehraji, nebo preferuji free software a Steam se jim nelibi atd. A kdyz uz hraci jsou, je docela velka sance ze dualbootujou nebo maji vm s pci passthrough a hry hraji ve Woknech. A neni to jenom kvuli poctu her. Docela hodne her sice ma linuxovou verzi, ale nekdy je ta linuxova verze horsi nebo ma horsi vykon.
Priklad toho muze byt hra Rust, ktera dlouhou dobu byla na Linuxu nehratelna a i kdyz uz ted hrat jde, porad v ni mam 3x mene snimku za sekundu nez ve windows! Plus sam hlavni vyvojar na twitteru napsal, ze na linuxu tu hru ani netestujou, protoze to prej nema cenu pro tak male procento lidi!
Pokud chceme, aby byl market share Linuxu vetsi, musime neco udelat. Potrebujeme, aby byl na pocitacich Linux predinstalovany. Potrebujeme lidi obeznamit s Linuxem a naucit je s Linuxem pracovat. Bylo by super, kdyby se Linux pouzival na skolach. Ma to konec koncu jenom same benefity. Na zakladnich skolach nepotrebujeme mit Microsoft Office. LibreOffice je super, a zaci si ho muzou doma stahnout.
To, ze Valve udela Linuxovou konzoli je super, ale adopci Linuxu to moc nepomuze.
"Pokud chceme, aby byl market share Linuxu vetsi, musime neco udelat. Potrebujeme, aby byl na pocitacich Linux predinstalovany. Potrebujeme lidi obeznamit s Linuxem a naucit je s Linuxem pracovat."
K tomu je ale potřeba, aby se toho někdo chytil. Například ve Švýcarsku se právě o tohle snaží https://whyopencomputing.ch/de/ kde nabízejí laptopy i desktopy předinstalované s ubuntu a dodatkovými (především multimediálními) programy tak, aby je mohl okamžitě používat IT nepolíbený člověk. Také poskytují uživatelskou podporu a na svých stránkách mají i nějaké tipy pro začátečníky. Pokud si nový počítač koupí už někdo linuxu znalý, nejspíše by si ho sám kopletně nainstaloval podle svého gusta, ale pro začátečníky je tohle podle mého názoru skvělá pomoc do začátku. Pokud vím, dodávají i do jiných zemí evropy, ale jestli i do Česka, to si nejsem jistý. Každopádně, pokud by s tímhle chtěl někdo v Česku něco udělat, tohle by mohlo sloužit jako inspirace.
> Pokud chceme, aby byl market share Linuxu vetsi, musime neco udelat. Potrebujeme, aby byl na pocitacich Linux predinstalovany.
Ne. Navrhujete stavět střechu když ještě nemáte nosné zdi. Na Linuxu je zoufalý nedostatek SW (krom některých specializovaných kategorií). Takže i kdyby byl Linux předinstalovaný, uživatelé ho nebudou kupovat, protože jim na něm nepojedou programy, co potřebují.
No nevím jestli jste se nespetl, já to poznám spíše z druhé strany. Zoufalý nedostatek prográmků na windowsech. Musím pořád shánět zdroje, kde jsou portované z normálních systémů (jak jsou například BSD a GNU systémy) do woken.
Ale je to v rámci pracovní doby, tak neremcám :-)
Ano, jsou specializované programy / obory programů, které jsou primárně na Windows. Však jsem to psal. Ale to jsou výjimky potvrzující pravidlo. O jakých prográmcích konkrétně mluvíte? A proč je sháníte na Windows ale nepracujete přímo na Linuxu/BSD? Nebo ho alespoň nemáte ve virtuálu?
Popravdě, jediný program z té kategorie, který používám, je MusixTeX a to je částečně i z historických důvodů. Nicméně Debian pod Windows to řeší skvěle.
To je jednoduché, Linux sux. Všechno tak chodí hůř/nebo nechodí vůbec/menší výběr programů/zasr. totalitární balíčkovací systém proti windowsáckému svobodnému instalování/roztříštenost, takže žádná distrubuce nemá dost schopných vývojářů/ztráta výkonu proti win na stejném železe/etc. Steam se s tím samozřejmě sveze. Nainstalovat Linux to je jak se odstěhovat do chudobince.