2) Píše se tam o PostgreSQL: "V prostředí webu jej lze nasadit pouze v kombinaci MySQL nebo SQLLite" Vím, že to bude zase hrozný flamewar, ale stejně bych se rád zeptal: najde se tu někdo, kdo PostgreSQL použil pro webovou aplikaci a fungovalo mu to (i při vyšší zátěži)?
Na skolenich jeste k tomu dodavam, ze se jedna o pripady intenzivniho toku prikazu UPDATE, DELETE ktere dokazi generovat www aplikace. Jedna se o ty pripady, kdy databazi pouzivate jako cache (napr. http cache, provozni statistiky, atd.). Tehdy je praktictejsi nasadit MySQL MyISAM tabulky a nevymyslet clustery ci neco podobneho nad Pg. A Pg pouzit pro aplikacni data, nikoliv pro zajisteni provozu. Navic z PostgreSQL lze velice snadno data z MySQL cist, takze pokud je potreba, nic mi nebrani je pouzivat.
OK, myslel jsem to na "normální" datovou základnu -- čtení a sem tam nějaký zápis. Tam snad PostgreSQL jde použít v pohodě ne? O nějakém "odpadkovém koši" typu temp, logy, statistiky jsem neuvažoval.
SQLlite je neuveritelne pomale, mysql ma zase problemy s vetsim poctem zapisu .... PostreSQL toho zase umi moc, ale ma vyrovnany vikon a u zapisu dokonce velice dobry, cteni lze optimalizovat vhodnym indexovanim.
Dale PostgeSQL ma journal, zotavi se z padu a podporuje bezpecne transakce a jejich vraceni zpet (no zpet vetsinou nikdo nic nevraci, protoze je pak problem udrzet konzistenci DB)
Kazdopadne je to jedina free DB, ktera je opravdu vyspela, snese velkou zatez a nepolozi ji ani 2TB dat v tabulkach
To je co? Netusim proc by MySQL melo mit problemy se zapisem, a proc by PostgreSQL v zapise mel mit navrh nad MySQL. Zivot je o trochu komplikovanejsi. Rozhodne MySQL s InnoDB je dostatecne dospela databaze. Jinak by Oracle InnoDB nekupovala a MySQL se nepouzivalo tam, kde se pouziva. PostgreSQL FUD nepotrebuje.
A jak je to se srovnáním výkonu MySQL/InnoDB a PostgreSQL?
Mám totiž pocit, že když se často mluví o rychlosti MySQL, tak se myslí právě s MyISAM. Na to bych ale asi v produkci nedal nic víc než ty logy.
Vykon databaze (pruchodnost) zalezi celkem na dosti faktorech, ktere se nekdy uplati a nekdy ne, coz je prave ten problem. Jen namadkou: granulita zamku, reseni kolizi, rychlost a kvalita planneru, surova rychlost cteni a zapisu do tabulky, surova rychlost cteni a zapisu indexu, zpusob prace s vyrovnavaci pameti, atd. Kazda databaze ma trochu (nebo dost) odlisnou filozofii a tudiz i odlisne chovani, i kdyz je zrejma urcita konvergence. A to jsem zapomel dalsi vrstvy: sitovy protokol, drivery.
Umeni je pouzivat sw pokud mozno ve shode s urcitou filozofii. Pak Vas sw neomezuje, ale dela presne to co po nem chcete spravne, rychle, spolehlive. Pokud na MyISAM budete spoustet tisice kratkych jednoduchych SQL prikazu, pak Vam bude jedno, ze MyISAM zamyka na urovni tabulek nebo ze planner je jednodussi. Kdyz se to naucite, tak Vas sw i s PHPkem, MySQL bude perfektni. Videl jsem uzasny kody v PHPku, ve Visual Basicu, kde by se teoreticky nic slusnyho nemelo podarit napsat. Hlavne to chce respekt k sw. MySQL neni Oracle a ani PostgreSQL nebo SQL server.
Co vim, tak MySQL se celkem osvedcuje v TiketPro nebo v Realitach.cz, a bezi nad MyISAM. A i kdyz mam PostgreSQL rad, tak bych ho tam neprosazoval. Trochu pruser je, ze lidi tady pouzivaji MySQL jeste jako kdyby to byla 3.x, a ona uz je v petkove verzi. PostgreSQL mi umoznuje komfortnejsi psani, MySQL zase nekdo, kdo to dokaze, dokaze mnohem presneji vyladit. O databaze uz nejde. Jde o to, aby programatori delali dobry remeslo, a nebyli cunata. Vsechny databaze, co jsou ted k dispozici to umoznuji. Jenomze k tomu, aby mohli delat remeslo dobre se musi ucit (porad), a neustale si to opakovat. Realita je takova, ze misto toho, aby si rozsirovali obzory, tak se (az na vyjimky) hrabou ve #######.
Dobry den, hledam osobu pod jmenem Izak, ktera tvorila web stranky spolecnosti Fabory a prace se me moc libi. Muj kontakt je krckova@fasteners-cz.cz. Kdyz jste to Vy, laskave bych Vas poprosila me kontaktovat.V ucte zdravim, Valentina Krckova
No jasně, že se dá PostgreSQL použít na webové aplikace, třeba: http://mapa.czrea.org/ - desítky tabulek, miliony záznamů, další stovky tabulek na stejném serveru pro další aplikace, tuny uložených procedur... Aplikace se díky vloženým procedurám dají napsat v PostgreSQL velice rychlé a především - zdůrazňuji - díky stabilní databázi jsou i aplikace velice bezpečné, stabilní.
Ja. Bylo to cca pred 2-3 lety. Ted ten web uz neexistuje.
Obecne -- otazkou je, co je to "web aplikace" a jak je napsana a jak pouziva DB. Bohuzel dost autoru SW zije v hlubokem bludu, ze vse musi byt vzdy aktualni a jen a pouze on-line generovane z DB. Cache na urovni fragmentu stranek, cache opakujiciho se obsahu apod. dokazou udelat celkem dost. Aplikace kde SQL server dostava cely den stejny dotaz a vraci stejnou odpoved je blba aplikace...
BTW, bugzilla a interni build system v Red Hatu pouziva PG. Presna cisla neznam.