Víme, že funkcionalita umožňující dodatečnou softwarovou aktivaci vlastností CPU Intel, když si je uživatel doplatí, je v přípravě. Samotný Intel zatím plně plány neohlásil, ale z patchů, které míří do Linuxu, je zjevné, že podpora Software Defined Silicon (SDSi) bude jednoho nepříliš vzdáleného dne součástí Linuxu.
Phoronix vzpomíná, že patchů implementujících SDSi jsme si poprvé všimli už loni v září. Věc bude řešit ovladač intel_sdsi
stavějící na kryptograficky podepsaných certifikátech a obecně se předpokládá, že funkcionalita primárně míří na serverová CPU. Připomeňme, že některé úvodní patche jsou již součástí větve jádra, ze které vzejde budoucí jádro Linux 5.17, pozdější se objeví až s Linuxem 5.18 někdy v průběhu března. Prozatím to ale vypadá, že David E. Box z Intelu dostává současně se svými patchi školení od Grega K-H, jak patche připravovat.
Připomeňme, že podobnou funkcionalitou už Intel koketoval před více než 10 lety ještě za starých procesorů Core. V principu je věc typu SDSi logická: z hlediska křemíku jsou levnější/nižší modely Xeonů shodné s vyššími, všichni výrobci běžně oddělují jednotlivé úrovně CPU či GPU tím, že vypínají tu menši, tu větší část čipů, aby plně aktivní čipy mohli prodávat za vyšší ceny. Sport odemykání těchto vypnutých částí bez posvěcení výrobce je letitou záležitostí, ať již šlo o Phenomy X3, u kterých bylo možné aktivovat čtvrté CPU jádro, nebo rozličné Radeony povýšitelné pouhou změnou firmwaru na plný model. V případě SDSi půjde sice o placenou, ale výrobcem garantovanou funkcionalitu, což je v serverovém segmentu důležité.