Divne, co je v tom za tak unikatni HW, ze to nefunguje v Linuxu ? Obecne v UK delaji co se tohoto HW tyce dnes uz jen smejdy, topmuhl;e segmentu kraluje Cina ;-) cokoliv z Ciny zalozene na top chipech XMOS, ESS, AKM v linuxu jede, nic lepsiho dnes neni, veci od VIA ci Cirrus uz jsou davno pase, lec v UK hojne vyuzivane, proprietarni chipy - pravda nas se tyka jen ten XMOS ;-) nebot ten jediny vidime pres USB popr. i pres BT standardem, tam je casto QCC*
Upgrade FW napr. fiio resi casto prave pres BT a jejich apku z mobilu ;-)
Ale mozna ze tam chteji i podporu vsech tech emulaci a vseho, coz ale podle me neni uplne driver, ale spise SW - mozna ze tam pridaji nejake to API pro dalsi proprietarni prikazy, pak bych to asi chapal - mozna i virt. blokove zarizeni, nebo com-port - pak by ale museli napsat i SW, ale pokud maji SW v novem .NET_CORE tak asi pobezi i na linuxu - a chapu, zemozna chteji nejaky panel, kde pobezi linux, nebot windows jsou smejd a macOS moc drahy
Je to normální UAC2, ale ten driver řeší podporu advanced featur mixeru, aby ty zvukovky šly využít v plném rozsahu jako ve win/OSX s driverem od výrobce - viz GUI pro ty nově nadefinované alsa controls https://github.com/geoffreybennett/alsa-scarlett-gui .
No tak před 15 lety jsem se snažil přejít na linux, a protože jsem trochu inklinoval k hudbě, snažil jsem se rozchodit na notebooku takovou trochu lepší externí zvukovku. No nějak to nakonec chodilo, ale bylo to takový celý krpatý. Furt se na tom něco muselo ladit, přehrávač nastavovat a prostě se to drbalo, co reboot to nějaký zásek, nehrálo to, nebo to hrálo nahlas prostě to co nechceš.
Tak jsem se na celej linux pár let vykašlal, pak pořídil stolní PC a v podstatě to provozuju doteď jenom pod windowsama. Jako hry a hudba jsou pro mě zatím dost šoustopr na only linux práci.
Takže linux jenom na serverech, notebookách, raspích a podobnejch basmekách...
Ja to vyresil jinak. Poridil jsem Maca. Zvlast po tom co od Windows 8 vys microsoft brutalne rozsoulozil cely audio stack. Nebavilo mne stridat a zkouset zvukovky a ruzne verze asio driveru.
A to se vubec nepovazuji za priznivce Macoveho nabozenstvi. Linux jsem nakonec uzil maximalne jako lepsi doprovodny midi sekvencer/controller. Na midi neni co zkazit. To zvladne naprogramovat a odladit i hloupejsi opice nez lennart.
Pokud si spocitame naklady na vyladeni linuxu na audio a nasledne updaty distra co vam to nastaveni rozbiji, tak se vyplati ten mac. Krok 1. odstranit pulseaudio...
Pred patnacti lety se bralo jako normalni mit na hudbu dedikovanou zvukovku, pres JACK, ktera byla pouzita pouze pro toto. Na "bezny" ozvuceni (browser, systemovy zvuky a podobne) se pak pouzila nejaka obyc, treba i integrovana, zvukovka. Proste klasicky problem exkluzivniho pristupu ke zvukovce kdy "profi" audio aplikace ocekavaji/ocekavaly pristup pouze pres JACK (takze jackd si vzal zvukovku jen pro sebe), zatimco konzumni aplikace treba PulseAudio.
Technicky to plati dodnes (u profi jako profi je to porad preferovany reseni), i kdyz mi to s Pipewire a jeho simultanni emulaci(?) jak PulseAudio, tak JACK, funguje vcelku bezproblemove (zvukovka jde pak pouzit temer soucasne* na oboji zaroven).
*) Az na HW limit skrz vzorkovaci frekvenci, kdy jde pouzit v jeden a ten samy moment pouze jedna (coz je logicky). Obejit by to slo pomoci resamplovani, ale to zrovna u tohohle nechces.