zacatkem 80. let prislo C-ecko do Evropy a my tenkrat mladi jsme se na ten jazyk vrhli. Pak prisel Pascal, C++, Smalltalk, Ada, Java, Python, ...
Vsechny tyto jazyky slibovaly, ze vyvoj bude rychlejsi a programovani bezpecnejsi.
Bohuzel se to nepotvrdilo. Jsem rad, ze vyoj dospel nyni do faze, kdy konecne dostaneme ten spravny(TM) programovaci jazyk (Rust), s kterym budeme vytvaret bezchybne, rychle a levne programy.
Pokud by to jen oddělilo zrno od plev, pak výhoda. Jen se bojím že to oddělí z úplně stejného důvodu i to zrno - "A proč bych se učil něco co se mi nelíbí, má to nehezkou learning curve takže nad tím strávím nějakou dobu než pochopím jak to vůbec autoři mysleli že se psát má a nebudu se s tím muset prát jak to přesvědčit dělat co chci, když to vlastně teď nepotřebuju, a když už mám trochu času, nebude lepší se podívat radši třeba na Haskell?".
21. 3. 2021, 22:14 editováno autorem komentáře
Tak souhlasím, ale beru to z pohledu "Rust je jen jeden z mnoha dalších pokusů o pokračovatele C v systémovém programování, zatímco Haskell je pro mě úplně nové paradigma" takže pokud mi nejde o konkrétní projekt který už v Rustu je, ale o sebevzdělávání, připadá mi že ten Haskell (v našem případě) mi dá mnohem víc.
Z vlastní zkušenosti C++ programátora můžu říct, že naučení se Rustu může pomoct k vytváření kvalitnějšího kódu v C++. Což mě přivádí na myšlenku, že kdo se nezvládne naučit Rust, neměl by programovat ani v C/C++.
Podpora v kernelu celkem dává smysl- o dost těžší vyrobit memory leak, nepřítomnos GC a blizko k HW.
> Vsechny tyto jazyky slibovaly, ze vyvoj bude rychlejsi a programovani bezpecnejsi.
Mně to Python splnil. Ale zase za cenu toho, že je pomalý, pokud se dělají nějaké výpočty po prvcích (což u mě je typicky zpracování signálu). Takže do něj musím psát moduly v C. Ale i tak je to lepší než psát v C celou aplikaci a řešit hrůzy se soketama, stringama a seznamama.