Snad nejsem moc mimo, kdyz se domnivam, ze lide, kteri pouzivaji archaicke pocitace a zaroven jim nevadi prechod na novy system, zacaste mohou prejit na Linux, nebudou tolik resit pozadavky Windows 11 a pokud jejich stary pocitac neni nejaka exotika, tak je nejspis ceka minimum problemu s ovladaci a podobne. Pokud se prilis nemylim, ze vetsina ma stare pocitace hlavne na brouzdani po Internetu a jestli prohlizec bezi pod Windows nebo Linuxem obvykle neni velky rozdil.
Asi tak třetina uživatelů z mého okolí spíš skousne nějakou uživatelsky přívětivou distribuci Linuxu, než lištu s ikonami zarovnanou na střed a nepředvídatelně se chovající nabídku Start
(to druhé bez reálné možnosti opravit to jednoduchým nastavením).
Část z nich má stroj, na kterém by Windows 11 klidně fungovaly.
A nesmíme zapomenout na uživatele, kteří si stále hodlají vystačit s lokálním uživatelským účtem, který rozhodně nemíní konvertovat na účet Microsoft
.
Prostě: důvodem nepřejít na Windows 11 nemusí být pouze muzeální počítač
. ;o)
Naštěstí asi viděl bambilion distribucí se správci oken, které si vystačí s klasickým rozložením GUI.
Mám chuť se vsadit, že za 2 roky bude Linux na >6% desktopů a za 5 let >10%
Ono, kdyby ho prodejci nových kompů nabízeli jako levnější variantu ke stejnému PC s Win, tak už bychom byli na >50% a kdyby si lidi četli smluvní podmínky při instalaci Win, tak už je Linux na 99% desktopů, vyjma vendorlocnutých zoufalců s WinOnly programy.
A napadlo vás, že takovou cenu mohou mít z toho důvodu, že s MS upekli dohodu o tom, že nebudou nabízet jiné OS, nebo jen v omezení míře. I kdyby jim MS platil za to, že tam Win budou, tak na tom vydělá získáním dat uživatelů a nasměrováním na další vlastní služby. Také jim MS jako protislužbou zajistí, že uživatelé budou muset nakupovat nový HW, protože ten starý, byť dostačující, už v novém systému nebude podporovaný a starý systém skončí.
Windows 10 navždy...
Milujeme Linux... až tak, že implementujeme WSL s pokřiveným Linuxem, ale ani po 20 letech neuděláme instalátor Windows tak, aby se bez problému nainstaloval dualboot.
Takže kdyby u prodejců byla skutečně rovnocenná nabídka HW+Win nebo HW+Linux-300Kč, tak by se o nějakém významu 2% dalo bavit, ale kolik takových nabídek je?
BTW: Leckde lidi kupují zboží u konkurence, protože je o 10Kč levnější, tak bych ani ty 2% nepodceňoval.
Ne, zadnou dohodu na to tema nemaj, to je totiz stadardni cena pro libovolnyho OEM parnera. To co musis, je na takto ziskany a prodany widle delat support.
Dell (a i dalsi vyrobci) ti klidne dodaji libovolnej stroj uplne bez systemu nebo s tuxi distribuci. Vybrat si muzes nekolik variant. Cena bude ovsem stejna. Jen nejak neni nijak zasadni zajem.
A jasne ze MS vytezuje uzivatelsky data, vzdyt proto ty widle zdarma rozdava.
Multiboot rozbijeji widle odjakziva, zdaleka nejen instalaci, ale pravidelne i patchema. Rozbijeji i takovy veci jako treba true/veracrypt.
Naštěstí asi viděl bambilion distribucí se správci oken, které si vystačí s klasickým rozložením GUI.
To existuje a možná je to i o tom, že je to pod Linuxem další komponenta o kterou se uživatel musí aktivně starat, přičemž není žádná záruka, že se s příštím updatem nerozbije, nebo za půl roku skončí a celý proces se bude opakovat.
Mám chuť se vsadit, že za 2 roky bude Linux na >6% desktopů a za 5 let >10%
To se lidé vsázeli už před více než desetiletím :) stejně se Linux na desktopech valného rozšíření nedočkal - pro Linuxovou komunitu je to nepochopitelné a patrně to tak zůstane.
Ono, kdyby ho prodejci nových kompů nabízeli jako levnější variantu ke stejnému PC s Win, tak už bychom byli na >50% a kdyby si lidi četli smluvní podmínky při instalaci Win, tak už je Linux na 99% desktopů, vyjma vendorlocnutých zoufalců s WinOnly programy.
Kdyby byl Linux user-friendly tak, jak se proklamuje, nebyl by s rozšířením problém (viz. případ Androidu) - jenže to táhne komunita nerdů/geeků, co si na nerd/geek status svého miláška nedají sáhnout, tak se holt mimo odbornou komunitu neprosazuje. A zbožná přání o předělání většiny běžných uživatelů na zapálené power-usery na tom nic nezmění.
"Kdyby byl Linux user-friendly tak, jak se proklamuje..."
Nevím, jestli se Linux oficiálně proklamuje jako user frendly, ale já jako nepříliš zdatný uživatel Windows můžu říct, že Linux Mint je vůči mě více friendly než Windows.
Jen pár aplikací se mi zatím nepodařilo pod Mintem rozjet. Jedna je na ovládání starého DVR, druhá je vývojové prostředí pro PLC.
Používám Linux 30 let a nevzpomínám si, že bych se o tohle někdy vsázel.
Já ho měl ze začátku na hraní, pak na servery a na desktopu jsem ho začal používat jako hlavní OS až když jsem opouštěl XPčka, což bylo cca před 10 lety.
RE. "se uživatel musí aktivně starat, přičemž není žádná záruka, že se s příštím updatem nerozbije,"
Žijeme asi v rozdílném světě? Co si mám představit pod tím, že se o funkčnost správce oken musí uživatel aktivně starat? Jako že nechá provést aktualizace?
A že něco může přestat fungovat. To může. Stejně jako tu máme každou chvíli info, že aktualizace Win něco rozbila. (To že tam přidají funkčnost, která jde proti zájmům uživatelů, třeba reklamy, nad tím se už nikdo ani nepodivuje.)
Dokonalý a bezproblémový Linux rozhodně není, ale i tak mi přijde pro většinu uživatelů jako lepší volba. Ale bohužel se setkávám s tím, že ani mladí vysokoškoláci o Linuxu ani dalších OSS technologiích jako LibreOffice, vůbec nemají ponětí.
To že MS do školství a státní správy dokáže napumpovat takové slevy a zdarma-akce, by neměl být dostatečný důvod, aby jiné i hodnotnější systémy a aplikace, zmizeli lidem ze všeobecného rozhledu.
To že si Google pořídil Android a postavil si na něm vlastní verzi vendor-lock-inu to nemá s user-friendlyovostí Linuxu nic moc společného. To je mnohem víc o zneužívání obchodní síly za účelem zvýšení zisků a omezení prostoru pro konkurenci.
16. 10. 2024, 09:49 editováno autorem komentáře
Třeba v současném Gnome na Debian Stable je na Waylandu nestabilní gnome control center v případě, že chci zrcadlit laptop na projektor a dovolil jsem si pořídit k 16:9 resp. 1920x1080 projektoru laptop s poměrem stran 16x10 a rozlišením 1920x1200 (třeba Lenovo ThinkPad T14 Gen3 s Intel Core i7-1260P).
Šlo to občas trochu zlepšit spouštěním z příkazové řádky: GDK_BACKEND=x11 gnome-control-center
Ale to to jen nepadalo, mirroring žádný. Ani když jsem podporu rozlišení vynucoval na příkazové řádce kernelu v Grubu. Prostě dneska je problém i jen zobrazovat méně pixelů, než kolik má menší z displayů i přestože by poté zrcadlení bylo možné 1:1. A teď mi je vcelku jedno, jestli by to okenní manažer jen fingoval a prostě jen vše vykresloval na 16:10 displeji bez těch dolních/ horních 120 pixelů, nebo by přenastavil displej do "ořezu". Dokonce i kdyby to nějak roztahoval na tom laptopu, tak by mi to vadilo méně, než když zobrazuje max. rozlišení 1024x768 nebo co.
Na přednášku tohle člověk nějak obejde tím, že LibreOffice Impress počítá s rozšířenými displeji a na laptopu potom má člověk prostě ještě poznámky a počítadlo. Na terminál obstojně funguje připojit se ve dvou oknech do stejného tmuxu. Ale ukazovat něco v prohlížeči nebo nějaké jiné grafické věci už je docela problém. Asi by to šlo nějak fingovat přes Pipewire nebo třeba VNC v okně, ale to jsme opravdu došli do stavu, že něco, co roky fungovalo vcelku bez problému najednou zcela nepochopitelně nejde a to ani v případě že řeknu, že přebírám zodpovědnost?
16. 10. 2024, 12:05 editováno autorem komentáře
Já tu taky občas zápasím s Cinnamonem na Mintu, kdy mi aktualizace občas rozbíjí fungující set pro Nvidia GeForce 940MX a pak se přes HDMI vůbec nepřipojím na externí monitor. A taky víme, kde mají tyto problémy
kořeny.
Taky bych si přál, aby to bylo vychytanější a když mám sílu a prostor, tak se to snažím reportovat a prolézat fóra se svými radami.
A na Windows zase může být peklo jeho nastavení audia na 11 různých místech v konfiguraci systému a ovladačů.
A tak bych mohl pokračovat dál a dělat hitparádu, co kde nefunguje.
Ať si každý svobodně vybere, jaký OS chce používat. Problém ovšem vidím v tom, že to prostředí, které tu máme, není svobodné. Naopak, je silně pokřivené tak, aby to vyhovovalo těm "silnějším", a využívají k tomu podrazácké metody.
To se mi jeste nestalo, ale casto se mi to stava u portable veci, treba putty hledam na webu kazdou chvili. A pak obcas "zakerne" pribude nejaky program, ktery zacina stejne, to se mi stalo treba i s tim cmd. Programy, ktere mam standardne nainstalovane nebo soucasti systemu mi to chyta spolehlive (krom vyse zminenych konfliktu). Zrovna jmenovane cmd casto poustim i u zakazniku a nepamatuji si, ze bych ho nekdy hledal na webu. Mozna jste moc rychly nebo to ma nejakou jinou pricinu, ktera me ted nenapada.