docela to koreluje i s počtem zdrojových kódů v daných jazycích, https://madnight.github.io/githut/#/pull_requests/2022/4, jen tady ještě nemají letošní aktualizaci.
Očividně ty lidé se sice ptají, jak co udělat v daném jazyku a pak to hned commitnou do githubu, aby to neztratitli...
Jako každá ne100%ntně podložená statistika, i tato je zanesena značnou nepřesností a přímo nabádá ke kreativitě v interpretaci výsledků. Takže: kdo ví? Dyk je to vlastně jedno. Hlavní trendy jsou ale jasné: C/C++ žije vesele dál, že je Python oblíben, je pochopitelné a že tam není Rust? No, dejme tomu pár let žejo.
Proč, proč, proč, proč... Proč tuhle bestii někdo stvořil, několikrát znásilnil a ještě žije?:-)
Ada i Fortran jsou tam právě proto, že, jak píše někdo výše, je to spíše pořadí, jak moc se někdo na něco ptal, než jak moc je který jazyk reálně oblíben. Skoro bych totiž řekl, že velké části codebase by se jejich uživatelé pro zastaralost klidně zbavili, ale není v businessových, finančních a lidských silách to udělat. Totéž platí pro Adu.
Ahoj
Mohl bys to pls trochu rozvést?
Jaká je to oblast? Cca kolik toho kódu je?
Taky mám pár aplikací ještě v PHP 3 z minulého tisíciletí, Pythonovské 2.4 věci staré 20 let, ale i aplikace dělané v Delphi 5..6.
Nechuť to přepsat spočívá především v tom, že ty aplikace fungují dostatečně dobře, na to co se od nich chce a jsou to věci pro uzavřený počet lidí, nic veřejného.
Na druhou stranu, kdyby bylo potřeba to přepsat, tak tomu funkčně zásadně nic nevadí. Největší fuška by asi byla s těmi GUI aplikacemi v Delphi.
Jak by to bylo s případný přepisem Fortranovských aplikací? Je tam něco, co by i se současným ekosystémem programovacích jazyků / frameworků / knihoven byl problém?
HPC pro fyzikální úlohy (scattering elektronů od molekul). Jádro codebase má desítky tisíc řádků kódu, to nezahrnuje různé podpůrné knihovny, na které se (doufám) vůbec nesahá a nikdo je roky neviděl.
Fortran je specifický, nikdo kód nepřepisuje, protože všude jinde by byl zaručeně pomalejší (a chybovější, Fortran má unikátní správu paměti). Problém by asi taky byl, že kdo rozumí problému, neumí nic jiného než Fortran, a naopak :)
APL tam neni, ale je tam vzadu Q (a to je minimalne z pohledu penez uzitecnej jazyk). Ale tyto statistiky fakt nic nerikaji o tom, co se realne pouziva. Proste naprostymu zacatecnikovi se rekne Python nebo JS, tak zacne masivnce googlit a hned je z toho "statistika oblibenosti". U Q (kdyz uz jsme u toho) o tom nikdo moc na SO nepise (ano - zase jde o prachy/cas), ale od Kx je materialu dost.
Když se na to podívám v mnohem menším měřítku, tak u nás na fakultě je v prváku povinně Python. Studenti jsou přitom fyzici, programování je většinou nezajímá a mnohým moc nejde (protože je to nebaví), ale zkoušku z toho mají povinnou (podobně jako studenti informatiky mají například matematickou analýzu a teorii množin), takže podobná statistika podle vyhledávání omezená na fakultu by krátce před zkouškami vynesla Python do výšin. Kdyby byl v prváku povinný Brainfuck, vedl by s odstupem suverénně ten. Přitom například v kontextu celé univerzity by tato statistika byla ovlivněna převážně jedinci, co programátoři nejsou a být nechtějí. Možná ten žebříček dává v globálním měřítku větší smysl, ale ruku do ohně bych za to nedal.
To je bohužel docela přesné a to tu statistiku výrazně ovlivňuje. Paradoxně v tomto případě to není o popularitě, ale o tom, kdo ten jazyk nejvíc nenávidí :-D .
V širším měřítku to bude trochu jinak, ale pořád se dá říct, že nejvíc dotazů generují začátečníci, z nichž pro velkou část je ten jazyk buď jen dočasná věc nebo jen vedlejší pro svůj obor (typicky různí research a data scientists používají Python pro automatizaci a výpočty, mají v daném jazyce specifickou znalost, ale jejich hlavní doménou jsou data).
Jestli máme lepší statistiku, je otázka... Ale určitě mě to k migraci k Python nebo JS nepřesvědčí :-)
Možná to odráží trend, že programování, nemusí být jen pro programátory.
Učím programovat >30 let.
Python považuji za vhodný jazyk do začátků, především pro ty, kteří nehledají cestu někam do firem, kde by častěji natrefili na C(a jeho rodinu), Javu, C#, PHP, JS, ...
(V případě malých dětí nezačínám Pythonem, ale raději něčím blockly.)
Je zřejmé, že v oblasti levných webových hostingů, programování pro mobilní zařízení, emebeded zařízení a mikrokontrolery, masivní paralelizmus, nebo pro frontend prohlížečů není moc etablovaný a třeba ani nebude.
Ale kdo to chce zkoušet může zkusit rosti.cz/velké hostingy, BeeWare/Kivy, Micropython, Numa/Dusk, Brython/PyOdide.
Kdysi byl v podobné roli Pascal.
Byl navržen především pro výuku a pak, díky tomu, že byl navržen docela dobře, že se kolem něj utvořila silná komunita, přerostl do dalších oblastí (Turbo Pascal, Delphi, + tandem s FoxPro)
Pro Python hovoří pozitivně i to, že to není žádná rychlokvaška, kterou by tlačila na výsluní nějaká bohatá firma.
Jeden z prvních webbrowserů byl napsán v Pythonu, mezi prvními měl i webový framework, osvědčil se u GMailu, YouTube, NetFlixu,...
Je jasné, že svou filozofií nebude nebude vyhovovat všem a nebude vhodný na všechno, ale ta škála je dost široká, aby si to první místo zasloužil i bez vysvětlení hordami zoufalých studentů, snažících se připravit na zkoušky.
A to je presne to skreslenie statistiky, kedze to vychadza len z mnozstva dotazov niekde na fore pripadne z git repozitarov, kedze to je casto povinne na skuske - vygenerovat nejaky nezmyselny kod a hodit ho na github. A to kazdorocne mnozstvo ludi dokaze pohnut statistikami.
Vzdy ked som pozeral porovnanie pythonu a ruby, tak python skoncil lepsie koli lepsej dokumentacii. A pritom mne uplne staci ruby dokumentacia a pythonacka je taka biednejsia a preto existuje milion kadejakych tutorialov. Mozno aj tie ludia beru ako dokumentaciu :D
Takze stale plati stare zname "Verim len tym statistikam, ktore som sam sfalsoval."
Kdyz koukam na https://survey.stackoverflow.co/2022/#most-popular-technologies-language-prof tak mi prijde vic podobny ten index PYPL, ten druhy ma napr. PHP nekde na chvostu...
BASIC, aspoň ten, se kterým jsem začínal na 8bitech, to byla proti Pythonu pěkná bída.
Abych s těmi kompy mohl dělat víc, bylo třeba přesedlat na Assembler.
IMnHO: Python je jinde, než byl tehdá BASICu.
Dnes už programují BeeBoty i děti v MŠ, v první třídě zvládají věci Scratchi nebo code.org, měl jsem třeťáky, kteří s App inventorem programovali pro Android, v páté s Pythonem programovali v Minecraftu a Blenderu.
Ja nevim, dival jsem se na stackoverflow survey 2022 a tam je poradi jine - 1. JS, 2. HTML/CSS, 3. SQL. Proste webove technologie. Za me pozoruju ze web v teto klasicke podobe jde fakt dopredu, uz dlouho (odpadaji aktualizace, instalace, ...). Python je tam 4. a co vim uplanuje se v AI.
https://survey.stackoverflow.co/2022/#technology
24. 2. 2023, 12:11 editováno autorem komentáře