Už sa o nich popísalo za posledné dni dosť a s postupom času sa o nich určite ešte aj dosť popíše. K Unity sa vyjadrovať nebudem, ale ak je pomalšie ako Gnome3 tak to by som ho asi nechcel :D. Testujem si nové Gnome nejaký čas v Archu, oproti verzií 2.32 je to zatiaľ nepodarok. S mojou Intel GMA965 (X3100) je to pomalé, chýbajú aspoň základné applety, upraviť sa pár vecí síce dá cez gnome-tweak-tool a niečo cez dconf-editor, ale to je málo. Sem-tam mi prestanú ísť klávesové skratky, ak nautilus spravuje plochu pri premiestnení ikony je pozadie fuč a podobné drobnosti.
Čo sa mi naopak páči je v celku dobré usporiadanie. Dá sa s tým fajn pracovať, najlepšie z klávesnice, lebo myšou sa človek dosť nabehá. Troška problém je tá spodná vyskakovacia lišta, hlavne ak potrebuje človek na niečo kliknúť v ľavom dolnom rohu. Takisto integrovaný systém na posielanie správ je síce pekný, ale keď chcem niekomu cez Empathy písať, musím si najskôr otvoriť normálne okno.
Samozrejme verím, že chyby sa odstránia len čo sa Gnome3 dostane do nejaých väčších distribúcií. Unity bude mať podľa môjho názoru v tomto výhodu, keďže Ubuntu má širokú užívateľskú základňu. Obom prostrediam však držím palce, nech to dotiahnu do čo najlepšej podoby pre užívateľov.
Asi takhle, mel jsem Gnome3 z https://launchpad.net/~gnome3-team, ale mozna v tom bude ten zakopany pes, ta 2 prostredi jsou celkem nekompatibilni, Unity proste vyzaduje jine verze programu a knihoven.
Po odstraneni Gnome3 a vyrazeni PPA jsem preinstaloval unity a vysledek je mnohem stabilnejsi prostredi. Na rychlost si stezovat nemuzu (HP8540W a binarni ovladace Nvidia).
Na Gnome3 mi vyhovuje dynamicky system aktivit / workspaces.
Na Unity zase ze ty ikony vlevo (jak se to sakra jmenuje) vyjizdeji i kdyz zajedu k hrane obrazovky, ne jen do rohu.
Ale zasadni rozdil nevidim.
Na Unity mi přijde zvláštní ten systém s boční dockovací lištou ... když člověk používá používá jen pár aplikaci tak možná, ale jak toho začne být víc než se vejde na obrazovku je to podle mě značně nepřehledné...
Já normálně používám KDE, takže první věc, kterou jsem přenastavil, byla pozice tlačítek pro ovládání okna (zleva doprava)... při maximalizaci okna na to ale Unity kašle a ovládací prvky jsou v té horní liště vlevo ... a z toho, co jsem vygooglil vyplývá, že se to zatím změnit nedá...
Taky se mi celkem nelíbí, že to už začíná opravdu hodně připomínat OS X ...
To je další smutný fakt. Donedávna mělo Ubuntu svou typickou a pěknou tvář, bylo třetí kartou ve hře win-mac-lin, ale Unity mi přijde coby nějaký nepovedený paskvil mezi win a mac, který má dle mého spíš z obojího to horší nežli to lepší... nespřátelil jsem se s Unity a vrátil Classic. Přitom dělám na MAC i Win a OSXkové menu (no, nejen menu, ale celé prostředí...) mi přijde velmi pohodové a intuitivní... Unity ale fakt ne.
No já to chtěl otestovat na Ubuntu 11.04, ale Gnome3 mi ohlásí, že se něco nepodařilo a nenaběhne. Ta hláška je opravdu zcela v duchu Gnome, vůbec mě nemate tím, že by třeba ohlásilo, co je vlastně špatně. ;-)
Unity mi rovnou napíše, že unity-session nejde spustit.
Možná to nějak souvisí s problémama s grafikou. Protože v Kubuntu (KDE mi jako jediný v 11.04 funguje) nejde spustit akcelerace přes OpenGL.
Dnes som nahodil betu2 na USB kluc a vzhradil som tam par GB volneho miesta, aby si mal system kde ukladat nastavenia atd. Mám integrovanu grafiku nVidia 6100 a ako prve my system nabehol do stareho Gnome. Nainstaloval som nvidia-current, po reboote GUI nechcelo naskocit, ale po prepnuti do terminalu a sudo pkill X naskocilo Unity. Tak a teraz ho testujem...
Zkousel jsem oboji, byt nektere jen zbezne. Pokud bych si vybral Unity, tak spis Unity 2D, protoze je podstatne rychlejsi.. Efekty strasne zpomaluji a nedaji se vypnout ani jinak omezit. To dost nastve nekoho, kdo o ne nestoji.
No a ta rychlost je pro me vcelku zasadni - prijdu domu z prace, pohladim zenu, polibim psa, na otazku jako bylo v praci odpovim neco o pr*eli, ubalim, sednu ke kompu a chci se trochu odreagovat.
Perfect World International ve Wine, emulovany desktop 1440x900, nizsi detaily, mobilni grafika NV Quadro NVS 140
- Gnome 2: cca 40-50 fps
- Unity: cca 10-15 fps
- Unity 2D: cca 35-45 fps
- Gnome 3: cca 35-45 fps
proste se v Unity s omezenymi moznostmi hardwaru neda parit!
kdyz k tomu pricteme fakt, ze se v Unity ani neda prehodit poradi ikonek v panelu a ze se Canonical snazi z toho udelat presnou kopii Mac OS (napriklad to menu v hornim panelu - kdo se o to prosil?), tak jsem se stal spokojenym uzivatelem (spis testerem) Gnome 3.
No ja bych Gnome3 rad vyzkousel, ale zatim mi vsude pada do fallback modu, jeste jsem nenasel pocitac, kde by to bezelo. Takze porovnavat nemuzu. Unity zkousim uz od alfa verzi a zatim jsem spokojen. Pravda je, ze to pada - resp. nepada mi primo Unity, ale temer vsechno okolo - aptdaemon, Compiz, Nautilus, nektere indicatory, kernel. Co se mi libi, tak je slouceni panelu pro ikonky na spusteni aplikaci s tasklistem ve stylu MacOSX. Ted si mam pro aplikaci klavesovou zkratku a bud mi Unity tuhle aplikaci spusti a nebo me na ni prepne, pokud uz bezi. Jenom jsem se misto 10 oken terminalu musel naucit pouzivat taby, coz neni az tak spatne. Obecne se da rict, ze se hodne zlepsila moznost ovladani prostredi klavesnici. Pokud jde o rychlost, bezi mi to na pracovnim notebooku s integrovanou ATI s opensource ovladacema (originalni mi nejdou nainstalovat) a vse je obstojne rychle. Otravna je nemoznost zmenit si poradi indicatoru (aplety) na liste a hlavne jejich znacny nedostatek. Nicmene ted se objevilo reseni jak dodatecne povolit stare pluginy, takze to vyzkousim.