Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Návrh na postupný posun času od Miroslav Šilhavý - Vzhledem k tomu, že je to závislé na...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 11. 2020 18:57

    Miroslav Šilhavý

    Vzhledem k tomu, že je to závislé na předpokladu, že se zařízení samy seřídí, pak už by asi šlo rovnou posouvat to po minutách denně. Toho by si nevšiml už vůbec nikdo :)). ISO formát času počítá s časovým pásmem v minutách, takže už by se muselo změnit jen "pár" prográmků, co počítají s posunem o hodiny, minimálně půlhodiny.

    Ve skutečnosti je velké množství zařízení, která si čas neřídí sama. Např. hodiny v autech. No, byla by to zábava.

    Myslím, že bohatě stačí přibližná geografická pásma a čas nestřídat. Pracovní doby a otvírací časy obchodů si může každý nastavit podle místní zvyklosti - ve městech bych čekal, že se budou řídit stejným časem v zimě i létě, méně závislé provozy - např. výroba nebo na venkově, tam si holt mohou zavést zimní a letní pracovní dobu. Každý si tím určí, jestli je pro něj střídání času účelné.

    Výroba i spotřeba energií je dnes už dobře predikovatelná a řiditelná, je jednodušší počítat s minutovými posuny ve výrobě elektřiny, a ty zohlednit, než si dvakrát do roka přeřizovat hodinky a uvažovat, jestli ten den vlaky budou vlaky v noci hodinu stát bezúčelně, nebo jestli naopak nezaviněně přijedou o hodinu později, než velí jízdní řád.

    Nicméně očekávám, že se na takto jednoduché otázce Evropa stejně neshodne. V lepším případě to zůstane tak, jak to je. V horším případě se vymyslí kompromisní čas v podobě půlhodiny mezi standardním a zimním časem, nebo tyhle desetiminutové posuny. Ach jo, to jsou vyhlídky.

  • 2. 11. 2020 19:22

    Zdenek Henek

    Tak jednoduche by to nebylo.

    Hodně lidí chce letní, ale ten bude způsobovat, že v zimě někdy vyjde slunce až před devátou ráno. Všichni by chtěli dlouhé letní večery a problémy neřeší, dokud je nepocítí.

    Zimní čas by podle některých studií byl lepší, hlavní důvod je vstávání v zimě do světla výrazně delší dobu, ale to (zatím) nikoho nezajímá, každý chce dlouhé letní večery.

    Zajímavý článek o střídání času a dopady změn byl v časopise Vesmír.

    Četl jsem jeden zajímavý článek, ale nemůžu ho najít. Byl tam popsaný nápad mít letní čas jen od června do září. Posuny o hodinu by jsme daleko lépe snášeli, protože by bylo i při přetočení hodinek na jakoukoliv stranu pořád světlo.

    To se mi docela líbí, ale předpokládám, že to dopadne tak, že si vybereme letní, v Německu, Rakousku a Polsku zimní a Slováci taky letní, ať je v tom pěkný bordel. Všichni budou nadávat, že za to může EU a bude z toho občanská válka....

  • 3. 11. 2020 8:56

    to_je_jedno

    Ja chci stridani. Prave kvuli tem dvema popsanym bodum - profituji z nej v lete i v zime. Ten napad zkratit obdobi letniho casu je fajn. Tady lidi bezne litaji pres pul zemekoule a nekdo bude strasne rozhozenej z posunu casu o hodinu. Ja zase budu rozhozenej bez posunu - nejsem proste sedlák co se ridi podle slepic a jitrenky a nejaky oficialni cas je mu ukradeny.

  • 3. 11. 2020 9:11

    SB

    To je legitimní požadavek, ale dle průzkumů je v menšině.

    P. S.: Máte tam chybu - ve slově „sedlák“ máte nad „a“ čárku.

  • 3. 11. 2020 9:08

    SB

    „Posuny o hodinu by jsme daleko lépe snášeli, protože by bylo i při přetočení hodinek na jakoukoliv stranu pořád světlo.“

    Problémy z posunu času nejsou způsobeny ani tak světlem, ale především skokem ve vnitřním biorytmu. Dočtete se to v některém z průzkumů, proč to lidi se*e. Ale tohle byste už po těch letech mohl vědět.

    Osobně bych rozdílu času mezi státy nepřikládal takový význam, už to existuje mezi některými, bude to mezi dalšími.

    Když se lidi nemůžou domluvit, který čas chtějí, není problém udělat pokus - 2 roky jeden čas, 2 roky jiný. Technicky bez problému. Pak si můžou udělat průzkum, u kterého chtějí zůstat.

  • 3. 11. 2020 10:49

    Bez Podezdívky

    Netuším, jak to má "většina" lidí, ale podle mě je ideál nechat celoročně letní čas. V zimě je stejně světla málo, jestli vstávám do tmy je mi celkem jedno (ba dokonce možná to spíš preferuju, protože mám aspoň pocit, že jsem vstal dřív ;), naopak mít tmu už brzo odpoledne/večer je nepraktické a otravné. Další věc je, že mít v létě ráno světlo ještě o hodinu dřív by teprve působilo slušné problémy se spánkovým cyklem, už takhle je občas otravné to brzké světlo poránu, natož pak o hodinu dřív.

    A posuny jsou taky špatně (i když pořád lepší varianta než celý rok mít standardní čas), při posunu na letní mi ta hodina chybí a jsem unavenější a nějakou dobu to trvá, než se srovná, a stejně tak při posunu na zimní mám sice hodinu "k dobru", ale vnitřně pořád pociťuju, že něco je jinak (špatně).

  • 3. 11. 2020 11:05

    Atom321

    <cite>Všichni by chtěli dlouhé letní večery a problémy neřeší, dokud je nepocítí.</cite>

    Všichni ne. Vyhovuje to typickým "skřivanům", kteří své biorytmy přirozeně synchronizují na východ slunce. Tj. v létě jim vyhovuje vstávat dřív, a nevadí jim chodit spát, když je ještě světlo.

    A naopak, my "sovy" se synchronizujeme na západ slunce. Tedy, ráno si přispíme, i když už venku svítí sluníčko. Večer, když je ještě světlo, nemůžeme usnout.

    Mě osobně by vyhovovalo posunout čas obráceně - v zimě vstávat dřív a v létě později. V zimě by odpoledne by bylo déle světlo a dalo by se něco dělat. Ráno vstávám za tmy tak jako tak, tak je to jedno. Naopak, v na jaře/v létě by bylo lepší vstávat později - ráno by bylo více světla a tepleji, vstávalo by se líp. Večer by zase bylo míň světla a chladněji, tak by se líp usínalo.

    Problém je, že "skřivanů" je víc než "sov". Taky "skřivani" z nějakého mě neznámého důvodu mají pocit, že nějaká činnost (například mytí nádobí) ráno má větší hodnotu než naprosto totéž dělat večer. Proto si uzurpují právo nás sovy ráno tahat z postele a večer naopak buzerovat, že jsme (při tom mytí nádobí, například) příliš hluční.

  • 2. 11. 2020 20:39

    Peter Fodrek
    Zlatý podporovatel

    10 minút/ mesiac =
    600 s/30 dní =
    20 s za deň, to je menej ako 1s 20/24 = 10/12 = 5/6 s za hodinu.

    to je krásne

    0., 1., 2., 3., 4.,
    6., 7. , 8. , 9., 10.,
    12.,13.,14,15 16.,
    18. 19., 20., 21,22. hodina nemá 59:59 ale konči 59:58 a smebdoma

  • 3. 11. 2020 8:24

    HabanR

    "Výroba i spotřeba energií je dnes už dobře predikovatelná a řiditelná, je jednodušší počítat s minutovými posuny ve výrobě elektřiny"
    "Plovoucí čas" ve výrobě energie by mohl být problém. V současné době el. energie pracuje s hodinovými obchodními periodami, v rámci kterých se prostřednictvím burzy vytvoří kontrakty na dodání jednotlivých energetických služeb. Od cca 2023 se díky EU přechází na obchodní intervaly 15minut.
    Dynamické posuny času a díky tomu nestejně velké obchodní intervaly by byly docela výzvou pro implementaci regulačních a optimalizačních algoritmů pro danou obchodní periodu, které mají za úkol splnit kontrakt, minimalizovat náklady na výrobu a opotřebení strojů.

  • 3. 11. 2020 22:44

    Trident

    Ta auta jsou ale kvuli idiocii vyrobcu. Uz davno alespon na nasem kontinente kde se vysila RDS mohla pouzivat cas bud vysilany nekterymi stanicemi nebo prinejhorsim DCF77 nebo jine vysilace. Blbe naramkove hodinky umely pred 11ti lety přijímat 5 ruznych signalu ze sveta.

    S GPS v modernich autech odpadá jakkekoliv serizovani a nastavovani zony a nutnost predelavani dilu pti specificky trh.

    Automobilky jsou komedianti jako vzdy plne konzervativních manazeru a neschopnych lopat.

    Benzinove vypary jim asi poškodily mozek.