Souhlasím, ale nerozumím tomu.
Jak lze odůvodnit "druhotné licence mohou být nabídnuty za cenu nižší než licence nové", když "druhotné licence ve vztahu k licencím novým označit za řešení srovnatelné"? Z čeho pramení nižší cena licence?
Lze očekávat, že bude státní správa nucena nakupovat i použitý HW?
Software se neopotřebovává, ale většinou jeho užitečnost a použitelnost s časem klesá. Navíc i když neklesá užitečnost absolutně, může klesat tržní hodnota např. kvůli tomu, že se už za srovnatelnou cenu prodává nová verze. Trh se "second hand licencemi" tak může suplovat chybějící nabídku starších verzí ze strany producenta - pro spoustu uživatelů může být starší verze pořád dost dobrá.
Nižší cena pramení ze dvou věcí – jednak byly ty licence získány s množstevní slevou, jednak je velmi sporné, zda je vůbec možné je legálně použít.
Stát si tedy nebude moci vymínit, že nechce druhotné licence, ale bude zřejmě muset požadovat nějakou záruku, že ty licence je možné použít.
Pro jistotu v čem je u druhotných licencí problém – v té licenci je zpravidla napsáno, že ji můžete použít jen s počítačem, se kterým jste licenci zakoupil. Což v případě druhotných licencí nemůže být splněno, když se prodávají bez počítače.
Tohle omezení se týká OEM licencí a to se snad u Windows serveru ani neprodává. U desktopových verzích ano, ale i tam lze koupit (dražší) variantu, která tohle omezení nemá. Naopak u srv licencí Win je snad dokonce i nějak specifikováno, že licenci lze provozovat na jednom fyzickém serveru nebo dvou virtuálních (tedy lze legálně se stejným číslem/licencí provozovat zároveň dva virtuály).
U OEM licencí je jinak také specifikum, že by měly být zakoupené s tím počítačem, jak jste uvedl. Zatímco ty licence na srv si mohu koupit jen tak zvlášť a nainstalovat na co chci.
To je pravda, nevšiml jsem si, že jsou tam uvedené serverové licence. Pak je to klasický bazarový prodej použitého „zboží“ – někdo měl licenci na server, přestal ji používat (asi má novější server s novou licencí – nemůže to být upgrade) a původní licenci tudíž už nepotřebuje a může ji prodat. Ovšem není mi jasné, jak někdo takovýchto licencí nasbírá víc, aby se vyplatilo je nějak formálně prodávat.
"Lze očekávat, že bude státní správa nucena nakupovat i použitý HW?"
To se děje. Máme zákazníka, jehož zřizovatelem je kraj a ten mu "důrazně doporučuje" kupovat repasovaný hardware. Na přímý dotaz, co se stane, když si za ty peníze koupí nový HW, bylo odpovězeno, že zakázat jim to nemůžou, ale že se jim může stát, že jak zas budou příště na něco takového potřebovat peníze, že je prostě nedostanou.
Takže loni kupovali i5 čtvrté generace. Cca 6 let starý HW.
A vyjde to dráž i se započítánou efektivitu/čekáním?
Mně se zdá že je to šetření na správném místě. Repasovaný hw má o něco výši spotřebu elektřiny než nový ale když se dá pozor na komponenty aby tam nebyla zbytečně například grafická karta tak to smysl dává. Také by dávalo smysl hodně využívat multiseat.