Tak jsem si ji koupil, od zari budu na gymplu ucit programovani. Sice mam v planu pouzit nejdriv prostredi Scratch a pak prejit na Javascript+HTML+CSS, ale Java neni rozhodne od veci, prip. jako pokracovani. Jen se mne moc nelibi to michani html a java kodu dohromady, na druhou stranu pro zacatek to neni v ramci nazornosti podle me spatne, proste od zakladu (servlety, ...). Mohlo by to pokracovat knihou c. 2 pro pokrocile, kde by byl nejaky MVC FW.
Scratch je dobrá volba, ale pro šikovnější děcka doporučuju na gymplu použít Greenfoot ;-). Naučí se od začátku Javovou syntaxi a přitom mají k dispozici "knihovny", které umožní velmi snadno pracovat v grafice, místo úloh typu "napište program na výpočet kořenů kvadratické rovnice" :-).
Jinak co jsem tak rychle koukal na ukázky z knížky, tak vidím základní problém v tom, že úplný začátečník se utopí ve webových technologiích... Přijde mi lepší začít učit v něčem, co nemíchá různé technologie dohromady - ať už je to Java v Greenfootu, nebo jednoduché prográmky v Pythonu. Pak se dá naučit základy HTML a CSS. A až je toto odděleně pochopené, pak se to dá spojit do jednoho celku. Ale začít Javu přímo na servletech, no nevím...
Prosim vas, kde ste prisli k tomuto programovaniu HTML kodu v Jave. Ja robim s Javou uz viac ako 20 rokov ale nic take som v zivote nevidel. Raz sme prepisovali jeden SW a tam mali tie HTML stranky ako stringy, to bolo ale veeelmi davno. Ked chcete niekoho ucit javu a objektove programovanie preco tak ze mu date vygenerovat HTML ktore sa potom zobrazuje v browseri?
Mne vzdy prislo najlepsie ucit na grafike. Zobrazim okno a do neho lietajucu usecku kde sa body odrazaju od hran okna. Tadaaaa, ucim javu, ucim objekty, ucim algoritmy (odraz od steny) takze aspon nejaka matematika. Ak uz chcete HTML preco nie JSP? A tym detom to bude asi aj tak uplne na nic lebo dnes je 90% aplikacii REST -> JSON -> Single page aplikacia (angular, react, ...). Takze ich ucite UPLNU zbytocnost. Tolko moj nazor, nebrat ako urazku, skor ako kritiku na zamyslenie ci sa nevybrat trochu inou cestou.
Cílem knihy není učit šablonovací systém, ale práci s objekty. Pro eliminaci textových řetězců s HTML kódem se využívá třída Element z volně šiřitelné knihovny. Zdrojový kód příkladů je k nahlédnutí třeba tady: https://bit.ly/3dXzVM2
Myslite ze JSP je horsie ako vyrabanie HTML z Element-u? Vobec nechapem na co pri vyucovani Javy tam tahat HTML, XML. V samotnej Jave je toho tolko pri com zacat a co aj zaciatocnici potrebuju naucit. IN, OUT, praca zo subormi, sietou (cisty socket) server/client, Listy, Mapy rozdiely medzi nimi, Atomicke typy, Reflection, zacat niekde v abstraktnej rovine Servlet enginu na urovni generovania HTML cez Element, no neviem co by to tym novym programatorom malo dat.
Promiňte, ale technologii JSP považuji opravdu za archaismus a také hodnocení jeho nástupce JSF bývá značně kontroverzní. Dobrou produktivitou se vyznačuje Apache Wicket, ale kvůli významné době učení bohužel není pro začátečníky ideální. Pokud se však někdo chce opravdu učit Javu na dnes už málo využívané knihovně Swing, tak se zdá, že na současném trhu najde potřebné literatury dostatek. Díky za diskuzi.
5. 7. 2020, 21:51 editováno autorem komentáře
Ja vas pohled chapu, ovsem myslete na studenty. Je sice krasne implementovat vnorene for cykly, ktere cloveku vypisou tabulku druhych mocnin, nebo parsovat zadany aritmeticky priklad a pocitat vysledek. To je pekne a pri odvozovani a vytvareni to je skvele! Ale! JE TO UKRUTNA nuda, pokud nejste motivovany sam od sebe.
Vysledek v grafickem rozhrani (prohlizeci) je daleko vice motivujici.
Proč je výhodné stavět řešené příklady učebnice Java na třídě Element? Odpověď je zapsána v samostatném blogu.