Docela by mě zajímalo, proč se všechny velké společnosti skutečně přiklonily ke GNOME. OpenSUSE používám už řadu let, a jako KDEčkař musím říct, že tohle je rozhodně nejhezčí implementace GNOME jakou se kdy viděl, a snad jediná použitelná.
Bohužel, vzhled není, nebo by neměl být určujícím faktorem pro volbu GUI. Tohle pěkné GNOMe neřeší nechutně pomalý GTK+ file-save dialog, neřeší naprostou nekonzistenci GNOME aplikací (zlaté KDE-apps, které jsou velmi efektně provázané)... prostě mám pocit, že napsaání tohohle "pěkného" GTK front-endu pro Yast bylo to poslední co bylo třeba udělat.... Mimo to, jak jsem četl na stránkách openSUSE je frontend pěkně zvoraný v duchu filozofie GNOME - při instalaci balíčků neukazuje hned požadované závislosti... Asi by to bylo příliš složité :-D
jinak RC1 už stahuji, zatím jedu na beta3 a tam bylo GNOME poněkud bugovité, takže se těším až vyzkouším....
Docela by mě zajímalo, proč se všechny velké společnosti skutečně přiklonily ke GNOME.
Tipnul bych to na benevolentni licenci gnome knihoven a moznost zasahovat do jejich vyvoje.
No mě se taky zdá, že LGPL bude ten hlavní důvod. Každopádně zasahovat do vývoje KDE přece v principu nebude žádný problém a mělo byto být stejně "snadné" jako v případě GNOME. Spíše to bude tou licencní, neboť LGPL je pro komrční software skutečně lepší než GPL. Na druhou stranu, cena komerční Qt přece není pro velkou firmu vůbec podstatná.... Tak nevím.
Do KDE asi zasahovat pujde, ale s QT bych si nebyl moc jistej. Bez ohledu na to, ze je QT treba v soucasnosti "lepsi" nez GTK+ etc.(no flame. nevim, qt neznam)
Za vsechny hovorit nemohu a ze zakulisi informace nemam, nicmene v pripade Sunu to rozhodnuti padlo v dobe, kdy KDE bylo, ve srovnani s Gnome, pro starsi pracovni stanice prilis narocne na zdroje (CPU a pamet). U PC se to neresilo, proste se koupilo nove levne PC a bylo vystarano. Tam se narocnost KDE srovnavala s narocnosti "vysperkovanych" Windows.
U pracovnich stanic se SPARC procesory se rychly upgrade HW nedal predpokladat. Prechod z minimalistickeho CDE na KDE by byl pro uzivatele sok. Kdo si v te dobe zkusil nainstalovat Linux s KDE na Sparcstation 5, 20, ... to zazil - fungovalo to, ale pro beznou praci to bylo prilis line. Na druhou stranu odlehcene Gnome se dalo pouzivat i tam. (Pro nepametniky uvedu, ze v te dobe zacala vykonnost PC na x86 prevysovat vykonnost nespickovych pracovnich stanic se SPARC procesorem.) Kdyz se k tomu pridaly licencni podminky, tak nebylo co resit - vybralo se Gnome.
KDE bylo mezitim lepe optimalizovano a soucasna PC maji bezne vic nez 256 MiB RAM (doma mam 1 GiB, v praci 8 GiB), takze dnes uz se problem rychlosti KDE versus Gnome neresi.