Ano, to je zcela běžné, že se firma rozroste a klidně pak napíše kus dalšího softwaru v něčem jiném, než na čem stojí její "core business". Ale měl bych tu "anecdotal evidence" z oblasti, o které toho vím víc. Vezměte si třeba ITA Software. Kolem roku 2001 nebo tak něco napsali brutálně rychlý vyhledávač levných leteckých spojů v Common Lispu. A do světa pak pyšně vytrubovali, že každým řádkem Lispu ušetřili deset až dvacet řádků C++.
A pak někdo (přesněji notorický flamer a provokatér Jon Harrop, který kope za Ocaml a F#, bohužel i v diskusních skupinách jiných jazyků, a to v ještě horším stylu než Svědkové Jehovovovi) poznamenal, že nemá důvod věřit, že by po sedmi letech malá firmička používala tentýž obskurní jazyk, proti kterému flamuje a do kterého se naváží už roky (a všichni se ho už naučili ignorovat).
A vida, nakonec to nemohl vydržet a ozval se ozval Dan Weinreib (kdo ho zná, ví, že je to velký závorkový zvíře :-)) a potvrdil nejen to, že původní jádro jejich SW pracuje dodnes, ale že dokonce napsali hromadu dalšího lispového kódu. A jak? Prezentační vrstvu mají v Javě, engine mají v Lispu, storage backend je Oracle, a kus kódu okolo tvoří Python a Perl.
Proč neudělali všechno v jednom? Inu, asi proto, že nemají dost lidí čistě na Lisp, protože pro Javu existují hotová řešení na tvorbu webových frontendů, která by jinde museli psát od nuly, protože Oracle má slušný track record, i když je to děsná bestie, a protože podpůrné věci jako SW pro údržbu nebo pomocné skripty je často jednodušší "zbastlit" v nějakém skriptovacím jazyku, pokud je jisté, že při selhání nenapáchají velkou škodu a že toto riziko je tak malé, že ho vyváží krátká doba vývoje a rychlý turn-around. Přijde mi celkem normální, že řídí-li se firma mottem "use the right tool for the right job" a pokud nepřepisuje SW ze dne na den podle akuální módy, skončí nakonec s poměrně heterogenní infrastrukturou. Jak říkám, tohle je "anecdotal evidence", ale je důvod domnívat se, že Google je na tom dneska jinak? Lidé na webu se rádi hádají, jestli je lepší C++ nebo Java nebo Python, a velká firma to pak stejně s velkou pravděpodobností používá všechno najednou podle potřeby a projektů.