Každý člověk potřebuje nějakého koníčka. Někdo rybaří, jiný pěstuje tulipány na lesní zahrádce nebo svírá pivní tácky... Mark je bohatej kluk, pěstění tulipánů v lese ho nebaví, takže si dal let k ISS, plavbu na Antarktiku a provozuje Canonical. I název firmy ukazuje, že tím naplňuje nějaké své humanistické ideály. Což se moc nedaří, protože jeho Ubuntu je - přes nulovou cenu - propadák s instalací na méně než 1% desktopů.
Myslím že Canonical musí být pro Marka trochu zklamání. Cpe do firmy spoustu peněz, vydává SW zdarma, a ta pakáž nevděčná kupuje (a občas krade) Windows, místo aby byla vděčná za jeho produkt. Svět zjevně nečeká na spasitele :)
V open space jsem kdysi pracoval. Pokud máte podobnou zkušenost, zkuste tenhle film:
http://www.rottentomatoes.com/m/office_space/
Ta pakáž nevděčná nemá jinou možnost, díky lidově demokratickým praktikám Microsoftu. Navíc dobrou třetinu zabírá Windows XP. To něco ukazuje: lidé nemají zájem o nové Windows, tak se jim musí cpát násilím. Ne nadarmo to na trhu mobilů a tabletů vypadá přesně opačně, ačkoliv MS měl a prodával mobilní operační systém celých sedm let (!!!) před iPhonem.
Za rozšíření Windows můžou netradiční praktiky Microsoftu, které jsou jednoznačně neférové :). Konkrétně orientace na zákazníka, podpora vývojářů, technicky vyspělá platforma s širokou funkcionalitou, kvalitní vývojové nástroje a dokumentace, komunikace s výrobci, podpora ekosystému, certifikační programy, školení...
A nepřijde vám divné, že lidé raději zůstávají u 11 let starých Windows XP, než by přešli na poslední Ubuntu zdarma? Asi jim ten systém prostě stačí.
MS na trhu mobilů zaspal. Po restartu má sice kvalitní platformu, ale je velmi těžké dohonit rozjetou konkurenci. Ale pěkně to demonstruje, že MS nemá svou pozici nijak zaručenou. Když někdo přijde s produktem který zákazníci vnímají lépe (třeba iPhone proti Windows Mobile), tak to MS odskáče stejně, tak jako kdokoliv jiný. U desktopu se ale nikdo takový nenašel.