Doporucuji si stahnout indianu (opensolaris) nebo nevadu (solaris11 beta) a uvidite jak to vypada sami. Zkuste s tim par dni pracovat a sami si odpovezte na otazku zda by jste chteli vase oblibene linux distro ci bsd timto systemem nahradit. Verte tomu ze nechteli.
Otazka nestoji zda je solaris technicky lepsi ci ne, ale kolik ma bugu a jak snadno se pouziva a jak snadno si na nem prelozite svuj oblibeny gpl soft.
Dalsi release opensolarisu je planovana snad na kveten.
Za zminku stoji http://gnusolaris.org kde je solaris kernel + debos userland. Tohle je velmi povedene distro. Ma to ale jeden dost zasadni problem - neni to se solarisem binarne kompatibilni. Takze zadny Oracle nebude. Moc uzivatelu to sice nema, ale timhle smerem by se podle mne mel opensolaris ubirat.
Tohle vypada zajimave, ale v cem presne se GNU/Solaris a OpenSolaris lisi? Pokud si Sun napsal vlastni verzi unixoveho prostredi, tak bych cekal obcas nejaky rozdil v nejakem prepinaci u nejakeho programu, ale ne neco zasadniho. Chapu, kdyz nepobezi nastroje typu iptables, ale vetsina by mela byt stejna.
Take by me zajimalo, proc neni zachovana binarni kompatibilita - jsou-li k dispozici stejne knihovny, mely by se stejne programy na stejnem HW a se stejnym jadrem chovat stejne.
Jenže System V tooly a GNU tooly se nejspíše liší ve více než jen "pár přepínačích". Je pravda, že GNU tooly se zřejmě snaží o zpětnou kompatibilitu, ale předpokládal bych, že přechod z GNU na SysV je v horším případě downgrade, protože něco nebudou umět (FSF jsou konzoloví a přepínačoví maniaci ;-)), v lepším případě se člověk musí naučit spoustu věcí dělat jinak.
Věř tomu, že chtěli. Solaris nikdy víc. Jediný co je na tom zajímavý a použitelný je [doinstalovanej] GNU userspace a další aplikace, co jsou na Linuxu běžně. Se zbytkem a jádrem bych si ani prdel nevytřel. :)
Tvoje hlášky tady na rootu ukazujou jak naprosto perfektně zapadáš do skupiny lidí, co nepoužívají systém jako pracovní prostředek, ale proto, aby o tom mohli kecat. Nejhorší je, že to není jen o kecání, ty s tím opravdu děláš, protože jsi přesvědčil sám sebe, že to či ono je "nejlepší". Když Linux byl už "příliš mainstream", tak to bylo jedině BSD, který tě dokázalo uspokojit. Teď se objevila ještě větší sračka, Solaris, takže hop! a najednou Solaris rulez - ostatní jsou ovce. Smutné je pro tebe to, že kdyby jsi byl opravdu dobrej, tak nic takovýho nemáš za potřebí. To tvůj podvědomej komplex méněcennosti tě pronásleduje a žene dál a dál do ústraní. Znal jsem dva úplně stejný kokoty. Oba taky měli v danou dobu ten nejobskurnější systém a děsně si libovali. Většinu času se jim to sralo a pořád se v tom museli hrabat, ale když o tom mohli kecat, byli v extázi. Oba taky stáli jako programátoři za hovno. Tahle příšerná a neuvěřitelně otravná charakterová vada se projevuje i ve tvý podělaný přezdívce! Panebože!
Na vývoj je Solaris vůbec nejhorší platforma, protože neexistuje UNIX systém, kterej by byl TAK odlišnej od všeho odstatního. Portování na Solaris i opačně dá vždycky nejvíc práce.
Ty do tohodle vzorce zkrátka zapadáš úplně přesně - na tolika úrovních. Když se tu řeší něco na co jsou potřeba znalosti, tak nejsi slyšet, ale komentářů jako je tenhle tu máš plno. Nikdy nic věcnýho, vždycky jen nějaká píčovina ve smyslu "jste sráči, TOHLE rulez a já s ničím jiným nedělám; poserte se ze mě! (prosííím!!!)".
S tím mi můžeš víš co, ani se sem nebudu vracet číst si odpověď. Nezajímá mě to. Jen jsi mě už začal srát.
> Zkuste s tim par dni pracovat a sami si odpovezte na otazku
> zda by jste chteli vase oblibene linux distro ci bsd timto
> systemem nahradit. Verte tomu ze nechteli.
A co takle?
Lenin Power: Open Solaris by se vam nelibil.
Chudinka Lenin: Ale libil (Open Solaris), Solaris nikdy vice (Closed Solaris).
Ted jeste by mel CL vysvetlit, proc je Open Solaris tak moc lepsi, nez Closed Solaris a proc se na Closed Solaris portuje tak moc hure, nez na Open Solaris.
To mate jedno. Jadrem si prdel stejne nevytrete. Ty vypisy z traktorove tiskarny jsou stejne moc tvrde. Zatim jeste nikdo neudelal tiskarnu, ktera by tiskla na hajzlpapir.
Epson FX1050 - stara A3 9tijehla. Potiskli sme cca 10m, vic sme nepotrebovali, ucel to splnilo. Priste bych snad jen pouzil mensi pritlak jehel (byla slaba paska), budilo to dost nebezpecny dojem v mistech hustsiho potisku.
To je dobry? Co jste tiskli? Portrety statnika? Ale neni nad profi vybaveni. Pry takle byl vydan toaletni hajzlpapir s Paroubkem, jako pomsta za zatah na technare.
[flame]
No jo, aby jste sledovali pokrok, tak nesmíte zůstat jen na linuxových serverech. Kdybyste chodili na pokrokové www.Živě.cz, tak by věděli, že tiskárna na hajzlpapír už dávno je.
Clovece, ale vzdyt Lenin tam opravdu pise, ze Solaris se mu nelibi, tak nechapu, proc se rozcilujete. A toho kreténa jste si měl odpustit. Všechno se dá říkat slušně.
Jenže shodou okolností právě Solaris má technicky nejlepší kernel (nakonec prakticky každý unix má lepší kernel, než Linux). Můžete to vidět třeba na threadingu, správě paměti atd. Problémem Solarisu je naopak tradičně administrace.
Tak jo, ještě vás dva, než se přisere Lenin. Shodou okolností Solaris NEMÁ technicky nejlepší kernel. Jestli budu hodnotit technický vychytávky, tak na tohle místo zařadím AIX. Co je nejdůležitější, o Linux kernelu jsem nepsal nic. Vůbec o Linuxu technicky jsem nepsal nic. Jasně bylo řečeno, že mi jde o použitelnost a efektivitu práce. Jestli je VMM napsaný tak nebo onak mě absolutně nesere, praktickej dopad na práci je zanedbatelnej. Z pohledu systémovýho programování (který jsem jen zmínil) je Linux perfektní. Dobře (čistě) napsaný Linux věci prakticky není potřeba na jiných UNIXech upravovat (Solaris je právě vyjímka), má výbornou podporu POSIXu.
> Problémem Solarisu je naopak tradičně administrace.
Vůbec ne "naopak", to je právě jedna z věcí o kterých jsem mluvil. Může mít kernel jakejkoli, ale když je na hovno userspace, kernel je to poslední, co vás bude zajímat.
Sam se slusne vyjadruji, ale docela chapu lidi, kteri maji se slusnym vyjadrovanim na adresu tak brilantniho demagoga problemy.
Ted jste se jeste stal na slovo vzatym odbornikem na unixova jadra :-) Gratuluji!
proc AIX ze Solarisu porad kopiruje, kdyz je podle takovyho mamrda jako ses ty stokrat lepsi? Srovnavam features AIX 6.1 (November 2007) se Solarisem 10 (January 2005), jmenovite pak WPARs (Solaris Zones), Trusted AIX (Trusted Solaris byl uz v osmicce - rok 2000!), ProbeVue dynamic tracing (ze by DTrace?)..
Zalezi jak definujete lepsi. Solaris 10 ma nepochybne vice featur nez AIX 5 to je fakt, ale AIX 5 ma zase nektere featury co nema Solaris 10 ktere se velmi dobre hodi pro provozovani databazovych serveru. Ma vynikajici temer mainframe class workload manager a ibm dela lepsi zelezo pro databazove servery nez Sun.
Krom toho AIX je mnohem vice admin friendly - jednak ma SMIT ktery sice ve srovnani s MS Windows administaci pokulhava, ale je dostatecne dobry aby se dal day to day pouzivat. AIX admini delaji temer vse ve smitu kdezto solaris admini delaji vse z command lajny.
Navic AIX ma lepsi userland, lepsi balickovaci systemy (umi 3 vcetne installshieldu multiplatform a RPM) a mnohem snadneji se patchuje. Ma modernejsi volume manager a pokud napriklad chcete udelat mirror root svazku, tak to proste odklikate ve smitu narozdil od deep system magic s metaXXX utilitama v solarisu.
Ano AIX6 srovnal feature set vicemene se Solarisem 10. ZFS je nepochybne kvalitni filestem pro vse krome db serveru.
kecy typu "lepsi zelezo" snad ani nema cenu komentovat (ze by pisatel nemel jediny argument?) - unikatni architektura Niagary (T2) umoznuje stavet blady (SB6000) s hustotou az 768 cores na rack. nebudu tu alibisticky odkazovat na benchmarky (made by sun). unix admin musi znat administraci z command line - pokud nedokaze pochopit jednoduchy koncept Solaris Volume Manageru tak snad aby si vybral vhodnejsi zamestnani..nadava tu nekdo na LVM? pritom koncept je zkopirovany z True64..metadevicy navic malokdo dela po instalaci rucne (od ceho mame JumpStart). Pokud pouzivame LiveUpgrade neni patchovani zadna "hruza", ano lokalni zony tomu moc nepridaly..nicmene porad ten samy FUD..
lepsi zelezo je pro databazovy server velmi podstatna vec, protoze ceny licenci za sw se u velkeho serveru pocitaji ve stovkach tisic dolaru a to jeste po 50% sleve od vyrobce. Proto je nanejvys vyhodne provozovat tento server na co nejlepsim dostupnem hw s patricnym io prujezdem ponevadz databaze jsou predevsim io bound. Ma sun uz neco rychlejsiho nez 2GB FCON? IBM nam nabizeli i 8GB variantu, ale tu jsme nakonec nevzali karty meli malo portu. Je fakt ze ibm DS8000 podporuje i solaris proto jsme si ho vzali i pro nas oracle server, opacne to neplati SUN pole umi spolehlive jen solac a widle.
Porovnejte si co nabizi SUN a co IBM a uvidite ze IBM ma podstatne lepsi nabidky v high endu tim myslim komplet server + diskove pole. Ono je to logicke, moc si nedokazu predstavit ze bych behal na velkem pocitaci Solaris. Tyhle stroje jsou prilis drahe na to aby na nich bezel jen jeden OS. Snad jde na SUNu do LPARu bootnout linux nicmene to neresi nedostatek specializovanych OS pro zpracovani dat. Solaris? Vzdyt dodnes neumi ani tak zakladni vec jako ionice a s jeho lepsim CPU schedulerem zase blbne oracle. A kdyz prioritu io negarantuje OS tak jak ji muze garantovat Oracle? No snazi se...
Niagara sice umi delat hodne pomalych CPU, ale to je preste to co v databazich nepotrebujete, protoze se vam jednotlive CPU zacnou mydlit o zamky. Proto je mene rychlejsich procesoru lepsi. Kromtoho na db serverech bezi i dulezite workloady ktere jsou vicemene singlethreaded. Proto se treba u DB2 pouziva DPF a architektura shared nothing (Coz oracle 10g neumi, 11 nevim). Ze stejneho dovodu se pouziva i OS partitioning (LPAR) - lepsi bezet vic instanci OS. Oracle neni spatna databaze, ale pro highend se nehodi. Neni dostatecne skalovatelna a uz vubec neni vhodna pro realtime aplikace.
Profi diskova pole maji znacny pocet disku, nase maji radove stovky 70GB 15k RPM disku. Tohle chcete managovat z command lajny? Co kdyz se uklepnete v nazvu disku a znicite firemni data? Bez poradnych snadno se ovladajicich nastroju se nehnete, protoze u nas je bezne za provozu menit konfiguraci storage (prehazovat disky mezi poli) podle workloadu. Ony se neprehazuji fyzicky disky, ale cele case (neco jako blade). Odmigrujete data, odpojite ho a zapojite ho do druheho pole. Davame prednost adresovat primo jednotlive disky v poli, protoze to prinasi vetsi flexibilitu a vetsina IBM databazi (DB2, TPF, IFS) podava pri tomto pouziti lepsi vykon, nez kdyz se fyzicke rozlozeni dat necha uplne na diskovem poli. Nase velka pole maji obvykle 200k+ IOPS/sec.
Co vam proboha prijde na disksuite tak magickeho ? Z pohledu bezneho uzivatele nevidim zasadnejsiho rozdilu oproti klasickym linuxovym raidtools. Nehlede na to, ze na vetsi veci se na solarisu stejne (tradicne) pouziva VxVM ...
Souhlasim s vami, ze userland soucasneho solarisu je docela bordel. Ale to byl vzdycky. Paralelni vyskyt system5 a bsd utilit pamatuju uz ve verzich 2.x (a ted se k tomu navic pridal jeste gnu bordel v adresari /usr/sfw :-). Chtelo by vycistit, o tom zadna ...
Na jednu stranu se tu ohanite databazovymi servery a na druhe strane resite pi*oviny typu "klikatka" ci "balickovaci systemy". To si holt musite vybrat co chcete. Budto chcete provozovat databazovy server (jde vam o stabilni a vyladeny system pro RDBMS - at uz v kombinaci PowerPC+AIX nebo Sparc+Solaris) a pak se userlandem moc trapit nemusite), nebo chcete obecny server pro uzivatele (a v takovem pripade bych asi dal prednost kombinaci "levny intel + nejaka vhodna linuxova distribuce").
Jenomze na db serveru musite krome toho ze do nej leze aplikacni server napriklad pres jdbc taky zpracovat nejake ty batch joby a neveril by jste tomu jaky ma latence site vliv na delku jobu, kdyz opakujete jednu operaci v prumeru 10^9x. Takze ten userland tam potrebujete at chcete nebo ne, obvykle musite i trochu kompilovat. Ne vse se da naprogramovat jako procedura v SQL/PL, pripadne Javovska stored procedura.
Na jednoduche davky typu "export->prechroustani->import" v pohode staci perl (uznavam, ze nekomu muze vice vyhovovat klasika shell+sed+awk, ale pak holt musi byt smiren s tim, ze bude resit odlisnosti v syntaxi jednotlivych implementaci :-)
Co se tyce programovani plnohodnotne aplikacni logiky na strane databazoveho serveru, kterou neni vhodne resit pomoci ulozenych procedur (klasicky treba zaverkove ucetni operace), tak ta je stejne vyvijena/ladena na testovacim prostredi vyvojari a admin na produkci potrebuje pouze nezbytne behove prostredi (klientske sdilene knihovny). Na produkcnich masinach u zakazniku stejne nebyva vyvojove prostredi (kompilatory a spol.) instalovano ...
Jak rikam, s radou veci co pisete mohu souhasit, ale rozhodne bych to nevidel takto cernobile. Na neco je holt lepsi AIX a na neco Solaris. Oboji samozrejme s odpovidajicim zelezem. A pak je tedy (dost velka) rada uloh, kde to obema vyse uvedenym bezproblemu nanda laciny intel s linuxem.
ZFS je nepochybne kvalitni filestem pro vse krome db serveru.
S tim bych tak docela nesouhlasil. Zalezi na typu workloadu. ZFS perfektne funguje pro Datawarehousy. viz greenplum. Problem jsou OLTP neb je problem synchronni zapis, ten je na ZFS pomaly. Da se to docela vytunit, ale da to hodne prace.
Ty data se musi po zapisu naclusterovat podle prevladajiciho workloadu. Clusterovat je pri hned pri zapisu sice mozne je, ale nedela se to neb pak nemuzete delat multithreaded loadovani dat a navic je to velmi pomale pokud nejsou vstupni data setridene, coz typicky u velkych data setu nebyvaji.
takze v prvni rade se do db proste ty input data naladuji co nejrychleji to jde (na zadny indexy, kontrolu referencni integrity, clustering si nehrajeme). A v druhe fazi se vytvori indexy, prekontroluje se referencni integrita dat a pak se data naclusteruji/nastripuji podle indexu. Pokud pri clusterovani kvalita indexu utrpi, tak se preorganizuji nakonec jeste indexy a jsme ready.
vadi jim existence tmpfs jako takova, ze je to misto na disku ve swapu. Spatne se jim to administruje, kdyz permanentne dochazi misto v tmp. Je snazsi udelat vetsi filesystem nez vetsi swap. Pravdepodobne to souvisi s tim ze solaris moc tech partition na disku delat neumi.
Ja muzu zaukolovat adminy at tam flaknou sunu stiznost.
tmpfs funguje tak, ze soubory v sobe obsazene cachuje v pameti. Pro kazdou stranku, kterou za timto ucelem alokuje, zarezervuje misto na swapu, aby ji bylo kam ulozit, kdyz zacne dochazet pamet. Kdyz se zarezervuje cely swap, tmpfs se jeste snazi rezervace uspokojit pomoci toho, co prave zbyva v pameti. Administratori maji dva nastroje, jak ovlivnit velikost tmpfs: prostrednictvim mount parametru size mohou shora omezit velikost celeho /tmp. Vytvorenim swapu urcite velikosti take mohou garantovat minimalni velikost /tmp. Dalsi swap muzete pridavat pomoci prikazu swap. Nemusi se jednat o samostatnou partition, ale muze to by treba i soubor. Tyto informace by Vam mely stacit k pohodlnemu zvetsovani ci zmensovani velikosti /tmp podle potreby.
Myslite jako kdyz vytahnete kabel?
Je otazkou, zda je na miste hanit tmpfs a nebo spise nfs ci iscsi.
tmpfs je totiz uplne jedno, co je ten swap za zarizeni a vubec nic o nem nevi.
jasne ze je. kdyby /tmp bylo normalne na disku, tak se nestane, ze chyba v siti sejme cely solac. Solaris by potreboval celkove zvysit odolnost pri chybach, to i ten linux je lepsi.
No a kdyz si udelame /tmp na disku, tak krome problemu s nedostatkem partitions bez LVM/ZFS je to holt nestandardni konfigurace, kterou proste s oraclem provozovat nemuzete jinak nebudete mit support.
Sam rikate, ze se Vam nelibi, ze /tmp neni primo na disku, tak nevim,
proc najednou chcete mit swap exportovany pres sit. Rekl bych, ze mit swap
pres sit je docela nerozumne.
Kdyz po tom tak moc touzite, tak muzete mit /tmp klidne na root file
systemu nebo na nejakem jinem, treba ZFS, ale potom ztratite vsechny vyhody
tmpfs.
S tim Oraclem jsem to moc nepochopil. Sun ma urcite spoustu zakazniku,
kteri pouzivaji Solaris a s podporou od Oraclu nemaji problem.
primarne nechci swap pres sit, primarne chci vic mista v /tmp. pokud mozno aby se to v pripade potreby (kdyz misto dojde) pripojilo nejake diskove pole kde je mista habadej.
Problem je, ze kdyz si vytvorite /tmp rekneme na ZFS tak dostanete officialne nepodporovanou konfiguraci. Kdyz to Oracle zjisti (nejaky admin se prokecne kdyz bude hlasit bug report) tak nam nebudou delat u oraclu support protoze mame konfiguraci kterou oni nedpodporuji i kdyz je prakticky nemozne, ze by nami reportovana chyba byla zpusobena tim ze jsme misto tmpfs presli na zfs.
Pridavat swap space je komplikovane, jednak by melo byt umisteno na lokalnim disku (v solarisu se s partitions manipuluje dost nesikovne pokud tam neni zfs) a za druhe vice swap prostoru na vice diskcich znestabilnuje pocitac, protoze kdyz jeden ze swap prostoru odejde, solaris panicne. Proto je lepsi swapovat na raid.
No, s tim tvrzenim ze: "nakonec prakticky každý unix má lepší kernel, než Linux" bych az tak nesouhlasil. Co znamena "lepsi kernel"? Nektery subsystemy jsou lip napsany v Linuxu a zase neco hur. Problem s temito FUDy je, ze drzi jak hovno kosile a jen tezko se vyvraci - specialne v dobe, kdy se Linux vyvyji asi 10x rychleji nez zbytek unixu a stare veci jiz nejsou pravdive. Takze neustale musim poslouchat kecy typu, ze BSD kernel je rychlejsi, apod. ikdyz to uz neni pravda.
Pokud jsem nekdy pomlouval GNU userland, beru to zpet.
Ten p7zip co tam ted dali jako novinku taky dost perli:
bash-3.0# p7zip
/usr/bin/p7zip: !: not found
/usr/bin/p7zip: !: not found
/usr/bin/p7zip: !: not found
/usr/bin/p7zip: !: not found
/usr/bin/p7zip: !: not found
/usr/bin/p7zip: compressed data not written to a terminal.
For help, type: /usr/bin/p7zip -h
Tohle to je typicky problem Sunu, vetsina jeho technologii je sice cool, ale desne zabugovana. Treba ZFS udela kernel panic pokud prepnete namountovanou flashku na write protect...
Ve standardnim vi sipky nikdy nebyly, nebot (jak jsem psal vyse) k temuz ucelu slouzi odkajziva klavesy "jkhl". Coz je narozdil od sipek 100%-ne prenositelne na vsechny platformy a nezavisle na termcap/terminfo.
Ad vi: Pokud chcete sipky zkusil bych vim, ten je v opensolarisu uz nejmene pul roku. vi je original vi.
Ad xterm: mne funguji
Ad ZFS: Pokud za jizdy odmotujete kolo z auta, je vysoka pravdepodobnost ze nabourate. Pokud zapnete write protect za chodu, tak by mne zajimalo co chcete udelat s tema nezapsanyma datama co jsou nabufferovany v cache? Pokud to vite tak sem s tim.
Uživatelka si přála zůstat v limbu (neregistrovaný)
Ad ZFS.
No ale shodit jádro by to nemělo? může to třeba začít vyhazovat hlášky, ideálně nějak dumpnout ty nezapsatelná data pro případné rekonstrukčnípráce, ale ne se z toho pos... jak předseda v SMSce.
No ale co chcete delat? Kdyz Vam nekdo ukradne kola za jizdy... Nemate moc sanci co s tim delat. A to "nejak dumpnout data" o tom to prave je. Jak... Jak chcete zajistit konzistenci, kdyz nevite co to vlatne v tu chvili udelalo s aplikacemi nad vami. Zkuste vytahnout disk za chodu linuxu nebo windous.
Proste pokud neprijdete s exaktnim postupem jak se ma system bezpecne zachovat, tak podle meho nazoru je to asi nejlepsi co muze system udelat drive nez napacha vetsi skody. Myslim ze v ZFS discus listu se to dlouho debatovalo.
Ehm, pokud seberu systemu systemovy disk, pak asi je duvod k panice... Pokud bude systemovy disk jen ro a ja z nej muzu cist, pak to je asi duvod pro nejaky chybovy stav, nikoliv vsak pad. Pokud seberu systemu swap s odlozenymi daty, taky by nemel padnout a treba takovej IRIX mi pri tehle hratkach narozdil od linuxu a kdejakeho bsd i solace nepad ani jednou, vetsinou to okomentoval okynkem k odkliknuti, kde mne varoval, doporucil reboot a vyjmenoval aplikace, ktere to zabilo. Pokud se disk se swapem ocitne ve stavu read only, je to jen duvod ke zmene spravy pameti, ktera muze sekundarne vyustit v odstrelovani nekterych procesu, opet nikoliv pad. Pokud dojde za behu k odebrani ci jinemu vypadku disku, na nemz nelezi system, pak k padu dojit nesmi a nastava-li, jedna se o bazmek, ve vyjimecnych pripadech se muze jednat o ochranu, ale to by mel byt dusledek administrace a ne default.
Pokud pouzivam moderni (no, je to zhruba z obdobi moderny, ne?) metody raid jako je zrcadleni ci paritni ochrana, pak ma pri vytazeni disku dojit k definovane sebeochranne reakci, ktera muze zahrnovat v nekterych pripadech i kontrolovany shutdown. ZFS je podle mych informaci FS, ktery by mel potrebu raid saturovat vnitrnimi dovednostmi, ale pokud jej rozhodi takova banalita, pak se jedna o hodne nevyzralou technologii. A to jsem si s nim planoval zacit hrat...
chyby jsem nezalogoval. Zalogovanim chyby totiz nedojde k jejimu odstraneni a nevim jestli mame support na x86 solaris, a i kdybychom meli tezko by se to vztahovalo na open solaris.
k tomu xtermu, tam jsem se uklepl. sipky funguji (jako vzdycky) nefunguje skupina pgup & company (jako vzdycky), jdu si patchnout terminfo entry pro xterm. ale narovinu - delat to 6 let u kazdeho nove nainstalovanyho solace mne fakt uz prestava bavit. chci zase tak moc abych si mohl listovat pgup/pgdown v manualovych strankach v xtermu? xman je opravdu hardcore program.
Na strnakach opensolarisu se da ta bugu zalogovat. Pokud mate support tak se tomu samozrejmne bude nekdo venovat prednostne - ale pak je to treba hlasit po suportnim kanalu. Pokud tam date rovnou ten patch, tak se to dostane do vnitr myslim celkem rychle.
Kurna jake nezapsane data ???? co to je ????
kdyz dam FS do RO, tak se predtim zapisi vsechny data, pokud neco zapisuje kontinualne, tak napisi, ze to nelze a je to mozno zopakovat s parametrem force.
Jinak solaris uz davno neni lepsi a vykonnejsi nez linux, stare sparcy byly vykonnostne tragedie, nove jsou fajn, jenze pomer cena vykon nesaha ani po kotniky Opteronoum, nebo IBM Power .... ne ze bych mel neco proti solarisum, proti HP-UX je to skvely OS.
p7zip tam funguje, patch taky (ponevadz je to gnu patch :), pgup & spoll v xtermu ne (to jsem ale ani necekal). Instaluje se to z live CD a pokud to kopiruje z CD tak je system celkove temer nepouzitelny (zeby ne preemptivni jadro?).
Narozdil od predchozi verze se zlepsila kompatibilita se solarisem, Oracle instalak se uz dokonce i spusti a po drobnem bejbysitingu i ten oracle nainstaluje, ale samotny oracle nechodi.
Jinak je to dost padajici na notebooku mi to asi za 6 hodin pouzivani nekolikrat lehlo a powersaving to pravdepodobne take neumi, alespon ne v default poinstalacnim nastaveni, wifi taky neslo. No mrknete se na to kdybyste se pres vikend nudili.
Pokud to lehlo tak by bylo zajimave vedet proc? Bylo to jadro? Pokud ano tak by se hodil crashdump. Co se tyce wifi tak pokud je to napr broadcom, tak pak je treba pouzit ndis wrapper. Oracle? ... Je tam PostgreSQL ;-).
Co se tyce SAPu tak tam je to trosku jina zalezitost. SAP pouziva databazi jenom pro ukladani dat. Umi si udelat i sam JOINy, kdyz to datove uloziste neumi. Navic SAP ted razi hlavne svoji MAXDB. Viz roadmap nove verze.
MAXDB je tragedie, sice to ma features hezky ale spolehlivost je nizka. Kdo to jednou zkusil v produkci, tak si zacal od te doby toho Oraclu vic vazit.
Kde je to oznameni ze doporucuji zakaznikum prejit na maxdb? nenasel jsem ho.
To asi na amiky fakt dorazila ta hospodarska krize kdyz SAP instalace migruji na OSS MAXDB. Prakticky dukaz toho ze ta valka v iraku fakt vysla draho.
iwk ovladac na T61 funguje podle nekolika lidi. Je mozne, ze build 86, ktery byl zakladem pro Opensolaris 2008.05 byl prilis cerstvy pro iwk, az o build pozdeji tam sly nektere zajimave fixy pro nej. Viz laptop-discuss na opensolaris.org
CPU powermanagement neni alespon v Solaris Expressu povolen by default, nevim, jak v Indiane. Takze:
pw saving jsem zkusil ale jeho aktivace mela minimalni vliv na zivotnost (pridalo to odhadem jen 15-20 minut). Vydrzi celkove tak pulku te doby co ve windows. V linuxu je to lepsi, ne sice omoc, ale je.
ten powersaving je nejaky domotany na E2200 CPU ktery umi minimalne 2 frekvence (we windows xp) to vypisuje jen jednu. krom toho mne prekvapuje ze kstat -m cpu_info vypisuje ncore_per_chip 1 a ncpu_per_chip 1
v ty indiane sice nejaky gnu userland je ale chybi tam takove ty dulezite prikazy z rodiny ps, top a spol. taky locate chybi (i kdyz to nema ani aix).
Muzete byt presnejsi s tim powersavingem? Jakou jednu frekvenci to vypisuje? Mohu vas poprosit o zaslani vystupu z toho kstat? V Solarisu stale chybi podpora pro stavy nizsi nez C1, primarnim duvodem je klasicky stabilita zdroje casu. Taktez algoritmus pro prechody mezi frekvencemi je spise pasivni, snazici se o maximalni vykon a nastavovat lze prozatim jen prekompilovanim.
ps samozrejme je Solarisi, pokud moc touzite po BSD verzi, tak ta je v /usr/ucb
Proc na zdroje narocny top, kdyz existuje prstat? Ti, kteri se nechteji ucit novemu prostredi a vyuzivat jeho vyhod, by meli asi zustat u sveho Masoxu, MS Win ci Ubuntu ;-)
Co se tyce nahrady za locate/updatedb, muzete si do prislusne podoby nastavit bart.
modul cpu_info vypisuje to jen tu jednu hlavni frekvenci supported_frequencies_Hz ~ 2.2*10^9 clock_Mhz 2210 model 15 family 6 step 8
v /usr/ucb na indiane ps neni, je tam jenom lprm lpq atd.
Ten top zase tak narocny neni i Linux na 386SX/25 ho utahnul.
V realu si mezi databazemi a platformami zase tak moc vybirat nemuzete, musite holt vzit to na co je dana aplikace napsana. Takze nahradit oracle postgresem - a tu aplikaci to bude prepisovat kdo? A jak uz jsem vam vysvetlil bezet Oracle na RISCu znamena mit Solac + SUN HW. Muze se mi to nelibit, ale to je asi vsechno co s tim muzu v realu delat. Kdyz se zeptate lidi od IBM kolik zakazniku beha Oracle na AIXu tak vam odpovi velmi malo, prakticky nikdo. I kdyz Oracle 10 je tu uz dost dlouho, takze by snad uz na tom AIXu 5.2 mela byt odladenejsi, ale nova 10gR2 to byla tragedie to u Oraclu opravdu snad ani netestovali. Kdyby u Oraclu tak na AIX verzi nekaslali, to se vi ze bych ji bral vsemi 10ti, uz jen kvuli tomu hw. Ja oracle chapu proste se jim to nevyplati - clovek s zelezem od ibm si k nemu vezme i ibm databazi, proto si u oraclu zacali delat vlastni os. Solaris jim vyhovoval protoze sun zadnou databazi nemel.
Co se tyce te frekvence, problem s detekci, spatne hlaseno z ACPI? Musel bych videt dump z ACPI a to resit pres root.cz diskuzi opravdu nechci.
Pokud na Indiane neni BSD ps, tak to vam nepomuzu, to by musel nekdo ho proaktivne pridat do repozitare.
Jiste, ze top utahne kde co, ale proc uzivat top a zbytecne zkreslovat vysledky? Pokud vam opravdu strasne chybi, IPS repositar s companion cd obsahuje top.
K Oracle a IBM se vyjadrovat nebudu, vy byste s mymi narozy stejne nesouhlasil :-)
Koukam, ze cela diskuze je primo spjata se zpravickou... To diskuze pod Tedovym zapiskem je zajimavejsi.
Ted (jako zamestnanec IBM, dekuji za jejich nekoncici zajem o Solaris) vystihl nemalo veci, ovsem nemalo zamlcel. Pokud se nekdo z "tridy mocnych" neujme meho patche, tak jej take do Linuxu nedostanu. V Linuxu je to jeste horsi, tam je single point of failure (viz 10 let trvajici boj o kernel debugger) a teprve se postupne zacina situace menit (cca od doby pocatku 2.6). V Opensolarisu je proces integrace nepochybne byrokratictejsi, naopak ale vime, co je to code review (tedy, vime to, ovsem ne kazdy se toho drzi jak ma, jsme prece lide, ze...).
Cele tohle srovnavani vyvoje Linuxu a Solarisu (a onan..... s poctem prispevatelu na obou stranach) je trosku nudne, takovy kolovratek. Opensolaris ma spoustu problemu, uz tri roky se snazi obrodit a nepochybne v nekterych ohledech tape. Nastesti ale to nepostihuje vyvoj ficur ani kvalitu jadra jako takoveho. Alespon prozatim.
Solaris se nikdy neobroti pokud se kompletne nevymneni vedeni projektu. Jaky je vysledek open solarisu za 3 roky? Nejake drobne zmeny, ale ty nejvetsi veci co lidem vadi zustaly neopraveny s argumentaci - to ale bylo takhle v solarisu vzdycky.
Problem solarisu neni technicky, ale ideovy. Project leaderi vubec nechapou potreby zakaznika. Zakaznik provozuje aplikace, ne operacni system. Vlastnimu operacnimu systemu se chce venovat co mozna nejmene. Navic Sun ma nadprumerne zabugovany software, potreba vyrazne zlepsit proces testovani.
Nebude to treba tim, ze na to koukate z pozice zakaznika, ktery Solaris moc nezna? Jsou tu totiz zakaznici, kteri plati prave za to, ze "to ale bylo takhle v solarisu vzdycky". Plati a chapou stabilitu prostredi, protoze jim to setri neskutecne mnozstvi financi a zdroju. Takze presne, zakaznik provozuje aplikace, ne operacni system. Jemu nevysvetlite, ze ten jeho 20 let stary software na novem systemu nepobezi, protoze se zmenilo tamto a ono, protoze je to aktualne modnejsi.
Ale pro vase poteseni, Opensolaris (jako distribuce) prinasi spousty zmen, po kterych ti "moderni uzivatele" touzi, vcetne toho "vsemi" obdivovaneho by default GNU commandline userspace. To by jste jako clovek, ktery Opensolaris aktivne sleduje (rozhodne vice jak ja), mel vedet :-)
Vysledek projektu Opensolaris neni, ze se ma zmenit Suni distribuce. Ta je Suni a Sun ji vyviji podle debat mezi nim a zakazniky (a ne anonymnim "diskuterem" na root.cz). Vysledkem Opensolarisu jako projektu jsou distribuce od ultrakonzervativniho SchilliXu po "brutalne moderni" Nexentu. Vysledkem jsou prispevky tech, kteri o Opensolaris maji zajem. Obvykle nejsou videt v ON, tam neni snadne se prosadit. Ale Opensolaris neni jen o ON.
Jo, verim, ze jste mozna frustrovany ze Solarisu. Dokonce se o nej velmi zajimate (malokdo v Cechach jej tak aktivne komentuje jako vy). Presto, zkuste se zamyslet, zda jen vase videni sveta je to spravne. Mate spoustu dobrych pripominek (ktere zapadnou diky tomu, ze je vypisujete tady, na root.cz), ale prekryvate je mnozstvim pindani.
Stabilita prostredi (mineno jako odolnost vuci zmenam) neni nic moc. Napriklad nektere device drivery z 8, 9 v 10 nefunguji, to same s drivery z 10 v 11. A taky desitka se dost vyrazne zmenila z pohledu admina oproti 8, 9. Zakaznikum kteri to pozaduji mate udelat branded zony, kam si nainstaluji i historicky userland. To umozni delat radikalnejsi zmeny v hlavnich releasich.
Ja nejsem frustrovany ze Solarisu, ale ze SUNu, presneji z metody jakou delaji project management. Jejich zpusob prace dokaze zazdit i jinak slibne technologie, ktere by se hodily a dokonce i prosadily, kdyby s nima prislo kuprikladu ibm a ne sun. SUN umi delat hype, ale to nestaci - musi se to dotahnout do konce. Problem SUNu je taky ze dela hodne veci ale nic poradne a ma pomaly vyvoj, asi malo financi. SUN CEO pritom neni neschopny clovek, musi ale budto pretrenovat (nebo vymnenit coz je snadnejsi) vetsinu managementu protoze tenhle management se brani jakymkoliv radikalnejsim zmenam, rekl bych ze poradna orientace na zakaznika chybi.
Proc bych mel menit sve videni sveta? IT je tu pro zakazniky a ne zakaznici pro IT. Kdo chce ty miliony co kazdorocne do IT cpeme tak musi splnit moje pozadavky jinak je proste mit nebude. Tyhle prachy se u nas deli mezi redhat, dell, ibm a neco malo sun. Tak proste funguje byznys.