Jaké jsou nejstahovanější knihovny pro Rust na https://crates.io/ mluví samo za sebe: libc, gcc, openssl, ... právě proto, aby bylo možné volat stávající kód...
Druhou možností je samozřejmě ty knihovny napsat znovu od začátku... a několikrát je přepisovat, a opravovat chyby... což je opravdu super efektivní postup!
No to je právě to, na čem se neshodneme, že C je nedostačující. I kdyby bylo, tak to nevysvětluje, proč si tedy autoři vypůjčili syntaxi, a to navíc i z C++.
A navíc když ten Rust kompilují přes LLVM/Clang... na to opravdu není třeba nový jazyk.
Jinak já proti Rustu nic nemám (zatím) :-) ale těch nových jazyků za posledních pár let vzniklo až dost (Swift, Go, Rust ...) a bude trvat třeba dalších 10 let, než pro ně vznikne např. nějaký použitelný Web Framework pro psaní běžných webových aplikací, webserver, a nad tím třeba e-shop. To není vývoj, ale setrvání na místě, pokud ne přímo krok zpátky.
A který Dart máte na mysli? Já jsem našel tenhle: https://www.dartlang.org/codelabs/darrrt/ Ale HTML a CSS se tam používá a na samotném jazyku taky nic extra revolučního nevidím. Jako, je to asi lepší než Javascript, "přesně to, co jsem jako vývojář dosud postrádal" v něm nevidím.
Popravdě, v poslední době mě zaujaly dvě technologie - react.js a Wicket. Zvlášť tu druhou považuju za geniální a byl přesně to, co jsem do té doby postrádal ;)
Ano používá, web kvůli vyhledávačům se bez něj neobejde, ale máte možnost ho zapouzdřit do komponent (Polymer) a tím se od používání html a css odstínit a stránku skládat z jednou vytvořených komponent. Výhody html a css při rozumném návrhu zůstanou zachovány, vzhled nadále budete moci měnit pomocí css, zase na jednom místě pro celou aplikaci. Navíc se tam s html pracuje nativně jako s datovou strukturou stromu.
> web kvůli vyhledávačům se bez něj neobejde
??? Nemělo to být "kvůli prohlížečům"?
> skládat z jednou vytvořených komponent
Hm, ale o to se pokouší asi tak 1000 dalších frameworků. Mimo jiné ty dva co jsem zmiňoval ;) Ale podle zkušeností z praxe se od HTML stejně moc neodstíníte - pokud nepůjde o aplikaci, kde je vzhled jedno a budou ji stačit standardní komponenty, tak pořád musíte v HTML/CSS dělat dost a dost.
> Navíc se tam s html pracuje nativně jako s datovou strukturou stromu.
A o Document Object Model http://cs.wikipedia.org/wiki/Document_Object_Model jste už slyšel?
Neberte to špatně, ale trochu mi přijde jako kdybyste v minulém tisíciletí bastlil stránky v první verzích PHP, pak na 15 let usnul a teď se vzbudil :)
Ano ty jsou dobré, ale stále je to js, mě u něj nevyhovuje jeho objektový model, který vede při současném paradigmatu programování k jeho znásilňování. Jinak react je do dartu integrován pomocí knihovny dart-react. Stejně tak například Angular. Wicket neznám, podívám se na něj, díky za tip.
No, je pravda, že Javascript je opravdu dost špatný jazyk a být lepší jazyk než Javascript je tak dost jednoduché :)
Ještě k tomu Wicketu: Narozdíl od Dartu / Angularu / Reactu je to framework pro Javu. Dělal jsem v JSP s custom tagy, pak k tomu přibral Spring MVC, trochu koketoval s JSF, ale ve všem se dělalo prostě blbě.
No a pak jsem se na jednom projektu potkal s Wicketem. Jeho nevýhodou je trochu strmější učící křivka - protože na věc jde opravdu jinak a člověk odkojený PHP / JSP najednou zjistí, že vlastně web psát vůbec neumí. Ale když o tom přestane přemýšlet jako o webu a začne o tom přemýšlet spíš jako o z komponent sestavené webové aplikaci, tak už začne být doma.
Hodně se mi na něm líbí způsob oddělení a zároveň propojení (javového) kódu a HTML. Dál je super jeho systém modelů. Tedy, až ho člověk pochopí a přestane všude používat Model.of() ;)
Za pozornost stojí taky systém správy resources (JS+CSS) v rámci stránky. Když člověk správně nadefinuje resources a jejich závislosti, tak najednou všechno začne jako mávnutím kouzelného proutku fungovat - i když člověk dodá do stránky AJAXem nějakou komponentu, která potřebuje ke svému fungování další JS, třeba jeho JS kód, který potřebuje tři další JS knihovny, tak se mu automaticky dotáhnou právě ty závislosti, které chybí. A tak dále :)
Co to zase plácáte? Dart není navržený s úmyslem obejít se bez HTML a CSS. Vytvářet DOM struktury a fragmenty CSS kódu máte možnost i v čistém JavaScriptu, ani tam to ale není myšleno jako jejich náhrada. Dart je navržen jako náhrada JS. To je ale zároveň jeho velký problém. Google se snaží do webu prolezlého JavaScriptem zavádět nový jazyk s celým vlastním ekosystémem, který se v důsledku stejně musí zase kompilovat do JavaScriptu(to že jednou ve Firefoxu nebo Exploreru uvidíme Dart VM je vysoce nepravděpodobné). MS na to jde o poznání chytřeji, když do JS přidává nové možnosti, přičemž je s ním plně kompatibilní(všechen stávající i budoucí JS kód je zároveň i validní TypeScript) - to je přístup, který má podle mého skromného názoru budoucnost.
Je tu i lidska stranka. Zmena paradigma premysleni u programatora je drazsi nez pouzit reseni ktere zna a pouziva. Pokud novy jazyk neprinasi neco prevratneho tak fakt neni duvod se ho ucit. To casto delaji matfyzaci. Vymysleji nejaky novy jazyk a uci se kvanta jazyku aby dosahli podstaty samotneho byti.
C je nedostacujici. Hodne chyb je ciste protoze C - na cestnem prvnim miste jmenujme HeartBleed.
Syntaxi si vypujcili dost volne, kdyz se podivas. Uplne nadseny z C syntaxe nejsem, ale je celkem bezne recyklovana i dal a rozhodne je mensi problem nez semantika, ze ktere Rust, Swift a spol vykopali ta nejvetsi zverstva.
A? Proc by mne melo zrovna tohle zajimat?
Hehe;) Kdys videl naposledy kompakt? Kompakty pouzivaji jako zalozaky profici co foti pro National geographic. Kdyz jsem se nedavno dival jak upgradovat zrcadlovku tak namisto ni jsem poridil proste lepsi kompakt. Objektiv s temi parametry by mne stal tak 50-60kkc. Cip neni uplne prtavej i kdyz ano zrcadlovky tu maj plus. Foti to do rawu, foti. Foti to dobre makra i hmyzounu foti. Externi blesk taky umi a software to ma vymakanejsi nez ta moje pitoma alfa ktera ma i nejakou vadnou implementaci exFAT.
Na vybaveni co bych potreboval(objektivy za cca kolem 300kkc) stejne nemam.
To cely je tak 2x lehci a 3x levnejsi pokud nepocitam bizuterii jako predsadky a filtry. Zadny prehazovani objektivu a perfektni vyladenost objektivu na zbytek fotaku. A je to maly!
Já třeba roky fotil kompaktem téhle řady (jedním z předchozích typů)
http://uk.leica-camera.com/Photography/Compact-Cameras/Leica-D-Lux-Typ-109
a kdybych o něj nepřišel tak bych si asi svůj dnešní foťák (Fujifilm X-T1, chtěl jsem zkusit něco jiného) nekupoval. Podotýkám že jsem vyrostl na staré dobré kinofilmové Praktice (s externím expozimetrem).
Kvalitní kompakt má dnes dostatečné technické kvality na to aby s ním člověk co má oko fotil v neextrémních scénách (tj. není to náhrada za "fotopušku" třeba) přesně co cítí.
Tak to jsme skoro u té Leicy :-) - Leica V-Lux je postavená na stejným "koncernovým podvozku" se stejnou optikou ale trochu jiným firmwarem (jinak tam asi, kromě ceny, rozdil není). Poměr cena/výkon a praktičnost nepochybně excelentní i když ultrazooomy (mám s nimi taky dlouholetou zkušenost, míval jsem jeden z prvních Olypmusích) ne úplně můj šalek čaje.