Budou uživatelé s mobilním internetem také sloužit jako přenosové nody? Znamenalo by to zvýšení latencí a výpadků v síti. Nehledě na otázku, jak by se uživatelé tvářili na statistiku využití dat. A co teprve exit nody? Kdo přidá exit nody pro všechny ty uživatele mobilů a Firefoxu?
Je jednoduché přidávat ty, kteří jen využívají kapacitu, a nic nedávají na oplátku, ale pro TOR je to cesta do pekel.
Na druhou stranu to může přinést reálnou bezpečnost TORu. Anonymita je závislá na počtu nodů a pokud jich je málo, je to problém.
Kdybych byl NSA a chtěl odposlouchávat komunikaci na TORu, tak si vezmu opensource kód TOR nody, upravím zdrojáky, aby používal nějaký cinknutý postranní kanál. Poté se budu znažit, aby můj kód byl na co nejvíc nodech abych tak zvýšil pravděpodobnost, že spojení půjde přes všechny mé cinknuté nody.
Koukám, že aktuálně je 7000 nodů, tak bych si vytvořil dalších 7000 vlastních cinknutých nodů a ty bych provozoval na nějaké levné infrastruktuře. To není až tak těžké.
Kdyby se díky Androidu TOR nody rošířili masově, tak by TOR možná začal mít smysl. Teď mi ale smysl nedává.
Pokud budou by default sloužit jako exit node a nepůjde to jednoduše vypnout, můžeme se bavit.
Pokud něčí mobil bude sloužit jako node po cestě, kvalitu přenosu v síti pouze zhoršuje. Pokud nebude sloužit nijak, je to parazit, a je třeba ho ze sítě vyhodit.
23. 5. 2019, 09:44 editováno autorem komentáře