Pusťte si raději to video, které se pod tím obrázkem skrývá, to se teprve pobavíte!
Microsoft se vám pod heslem "Step into the future without letting go of the past" snaží prodat XPčka zabalená do Windows 7. No neberte to! MS zjevně uznává, že Vista byl krok vedle. Ale jestli si myslí, že ti, kteří si koupili XPčka a pak přešli na Vistu si teď znovu koupí XPčka, tak jsou - slušně řečeno - přehnaně optimističtí :D
Je to trochu jinak nez pisete. XP maji stale nejvetsi podporu aplikaci a svym zpusobem jsou konkurencnim produktem Windows Vista i Windows 7. Ms nutne potrebuje udelat s Windows 7 "diru do sveta", takze prisel s nastrojem pro win 7, ktery umozni beh XP aplikaci v pro ne nativnim prostredi. Tim bude presvedcovat zakazniky, ze maji bezpecnou alternativu a muzou stare a nebezpecne XP opustit.
Tak jako tak bude zajimave sledovat masaz az pujdou 7 na trh. Uvidime pestrou skalu dezinformacnich kampani o konkurenci, zazijeme placene diskutery, dockame se dalsiho kola slev pro prodejce nabizejici jediny OS a vsechny ty oblibene metody, ktere dela kazda prumerna mafie :-)
mne to neprislo ako blabol o zlom microsofte ... proste je to tak... nie je tomu tak davno co sa namna z kazdej strany valilo WOW na cerveno-zeleno-modro-zltom podklade.
To je přece jednoduché: 2000 a XP byly řada NT5, a byla mezi nimi velká kompatibilita, na trhu byly dokromady nějakých 8 let, takže ekosystém "starých" aplikací znamená Windows XP (poslední vydání této řady). Vista a 7 jsou pak také taková příbuzenská skupina, mezi sebou kompatibilní.
Samozřejmě, že nový systém je o dost lepší, ať už si internetoví škarohlídi namlouvají co chtějí. Pro podporu problematické části starých aplikací však potřebuje nějak podporovat větev NT5, protože ty aplikace na novějším neběží z různých závažnějších problémů jako nedokumentované funkce, nekompatibilita s novějším API, je ideálním prostředkam virtualizace. A nejnovější výhonek NT5 jsou XP.
Problém je jinde. Alikace pro Windows XP by měly běžet i na Vistě a Windows 7, pokud jsou správně napsané. U některých aplikací je průšvih, protože je psala prasata. Takové aplikace můžete ve Windows 7 virtualizovat. Aplikace pro Vistu nemá smysl visrualizovat, protože Windows 7 a Vista jsou technicky prakticky totéž.
no je fakt že tady za to mohou obě strany jak vývojář(příliš velká závyslost na verzi OS) tak os(win nedrží spětnou kompatibilitu, zatím co linuxovou binárku naistalujete i z roku 2001)...
ale ve finále je jednoduší dodržet striktně spětnou kompatibilitu v OS ...
Vývojář má používat pouze veřejné API. Pokud spoléhá na nedokumentované chování, říká si o problém. Notoricky známým příkladem je vykradání zdrojů. Aplikace chce ikonu, tak jí nahraje jako resource z knihovny shell32.dll. V další verzi Windows tam ikona není (změnil se shell), a aplikace spadne. Správně měl vývojář použít ikonu z resource kitu, a měla být součástí aplikace. Viz též link. http://www.root.cz/zpravicky/porovnani-herni-kompatibility-os/184114/
Windows nedrží zpětnou kompatibilitu? Fakt? Mohu se zeptat na detaily?
Ve 32-bitových Windows dnes rozjedete binárku z Windows 2.0, Windows 3.1, Windows 95, Windows ME i Windows NT 3.1. Tedy pokud jí nepsalo prase. Aplikace pro Linux se balí pro každou verzi každého distra, a rozběhnutí binárky psané i jen v době kernelu 2.4 je buď nepravděpodobné, nebo spousta patlání.
U spousty aplikaci pro win3.1 vam nebude fungovat otevirani souboru s necim specifickym v ceste (unicode znaky nebo neco jineho, nepamatuji si presne), nicmene ve wine to na stejne ceste fungovalo. Fakt parada kompatibilita, kdyz si musite soubor vykopirovat do korene oddilu, aby sel otevrit.