Švýcarská šifrovaná e-mailová služba ProtonMail dříve prohlašovala, že ve výchozím stavu neloguje IP adresy ani další detaily uživatelů.
No personal information is required to create your secure email account. By default, we do not keep any IP logs which can be linked to your anonymous email account. Your privacy comes first.
O víkendu však vydala IP adresu a otisk prohlížeče francouzských aktivistů Youth for Climate organizující stávky studentů policii. Byla o to požádána švýcarským soudem na žádost Europolu. Švýcarský soud navíc využil zákona o závažných zločinech, čímž ProtonMail ztratil možnost odvolání. Informace vedla k zatčení a obvinění aktivistů.
ProtonMail změnil odstavec o nelogování IP na obecnější respektování soukromí. Zároveň doporučuje používat Tor.
ProtonMail is email that respects privacy and puts people (not advertisers) first. Your data belongs to you, and our encryption ensures that. We also provide an anonymous email gateway.
V pondělním vyjádření ProtonMailu je uvedeno, že ProtonMail nepředává informace o uživatelích často a snaží se vždy odvolávat, pokud to švýcarský zákon dovolí. V roce 2020 bylo odvolání přes 700. Také uvádí, že samotný obsah šifrovaných e-mailů nebyl předán policii, protože ProtonMail schválně nemá potřebné klíče. Nešifrovaný je pouze adresát, odesílatel a předmět.
Také je uvedeno, že ProtonMail nevydává data cizím státům, pouze pokud dostane švýcarský soudní příkaz. Proton také provozuje ProtonVPN. Zde švýcarský zákon zakazuje soudu zjišťovat IP adresy. Zajímavé je, že ProtonMail doporučuje používat Tor a ne ProtonVPN.
(zdroj: arstechnica)