Nicméně to slovo terorismus už svůj odlišný význam má, proto bych se ho držel jen pro případy, kdy je odůvodněné.
Lidé někdy nadužívají slova jako terorismus, vražda, genocida, holocaust atd., aby dali svému morálnímu soudu větší váhu, i když se vůbec nehodí. Někdy je to až absurdní. Přitom je z mého pohledu trochu střelba do vlastní nohy - nejpřesvědčivější bývá popsat realitu věcně a bez přehánění.
Ta parta lidí*, co vtrhla do pařížské pobočky BlackRock, se opustila nepochybně poškození cizí věci a pravděpodobně vloupání a výtržnosti. Doufám, že je nechají dát ten interiér do pucu za své a vlastníma rukama.
Ačkoli si počínali velmi špatně, mně osobně mi to nepřijde dostatečné k narušení "listovního tajemství", přičemž u rozkrytí skutečné teroristické buňky vraždící lidi bych takový vládní zásah do soukromí toleroval jako přiměřený.
*) aspoň část z nich byli zřejmě opravdu aktivisté, ale o 99.9% klimatických aktivistů jejich trestný čin nic nevypovídá
Já vnímám "terorismus" jako činnost, která páchá škody (obvykle na životech, nebo velké hmotné,) přičemž je pro pachatele důležitější psychologický dopad na ostatní, než samotná podstata akce. Někoho přejet autem, nebo zastřelit je prostý zločin. Když mu do kafe kápnete polonium, výsledek je stejný (mrtvá oběť,) ale hlavním účelem je negativní publicita.
Proto přenesený význam "terorismu" pokrývá i další, neškodné případy, kde je forma stavěná vysoko nad účel. Ano, vede to k nadužívání slov a devalvaci prvotního významu, ale špetku vzdělaný čtenář to pobere.
§ 311
Teroristický útok
(1) Kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky, narušit nebo zničit základní politickou, hospodářskou nebo sociální strukturu České republiky nebo mezinárodní organizace, závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo nebo protiprávně přinutit vládu nebo jiný orgán veřejné moci nebo mezinárodní organizaci, aby něco konala, opominula nebo trpěla,
a) zničí nebo poškodí ve větší míře veřejné prostranství, majetek nebo veřejné zařízení, dopravní nebo telekomunikační systém, pevnou plošinu na pevninské mělčině, energetické, vodárenské, zdravotnické nebo jiné důležité zařízení, včetně počítačového systému, na jehož fungování takové zařízení, systém nebo plošina závisejí, s cílem vydat majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu,
(2)
a) provede útok ohrožující život nebo zdraví člověka s cílem způsobit smrt nebo těžkou újmu na zdraví,
Díky, český § 311 se tedy v několika znacích rozchází s tím, co se (údajně) stalo. Zastrašení, přinucení vlády, poškození *ve větší míře* - to vše by se u soudu těžko hledalo. Patrně jim přišijí jiné trestné činy.
I když posledních 20 let se na do pohodlné škatulky "terorismus" někteří lidé snaží zařadit kdeco.
No já jsem třeba ekologický/klimatický aktivista. Snažím se snížit svoji (a občas i ostatních) "uhlíkovou stopu". Občas nějaký ten zákon poruším (třeba když jsem v rámci dne Země chodil bez povolení majitele po cizích pozemcích a uklízel odpadky), ale závažného trestného činu si vědom nejsem. Předpokládám, že takto to má většina aktivistů.
Mýlíte se. Zásadním znakem takových akcí je, že se účastníci nechají zadržet. Předem počítají s tím, že ponesou odpovědnost za následky svého konání. To považují za přiměřenou cenu za dopad takové akce na veřejnost nebo na příslušné orgány, když chtějí například upozornit na bezpráví, ohrožení, apod. Dělají to tedy v zájmu veřejnosti. Tomu se říká občanská neposlušnost - najděte si definici jinde, poku té mojí nevěříte.
Dalším znakem takových akcí je, že následují teprve po vyčerpání běžných postupů a prostředků. Nejsou nástrojem první volby.
Také bývají nenásilné, neubližují lidem, zvířatům. Pokud je zničen nějaký materiál, účastníci akce jsou za to odpovědní a nevyhýbají se tomu - nechají se zadržet.
Toto nemá s teroriosmem nic společného. To že s cíly a názory takových lidí nesouhlasíte je v pořádku, jen by to chtělo znát kontext a všechny okolnosti.
Islamisti se taky rádi nechají zadržet, ale až po činu... a pak si rádi užívají svých 5 minut nebo někdy i 5 až 50 let slávy... jinými slovy tudy cesta nevede (k takovým činům nesmí dojít a o to se musí postarat systém a tajné služby, to je jejich místo. Namísto buzerování aktivistů všeho druhu. A to platí i pro americké MIB.)
@Václav Dvořák
To je nemožné. Není možné odhalit všechno než se to stane. A i kdyby jste měl spěšnost 99%, o to větší slávu bude mít to 1%. Otázka možná je, jestli je reálné něktrým věcem zabránit. Tím neříkám, že by "se mělo rezignovat", ale otázka je co kvůli tomu udělat. Co by se stalo kdyby každý k sobě měl policistu, zabránilo by se tomu? Ne. Tři? Stejně by nemuseli být úspěšní. Kolik? A pak někdo vyhlásí válku a celé to bylo statisticky zbytečné.
To, že z toho mají média žně, taky nepomáhá. Jenom to povzbuzuje odhodlání. Nicméně uznávám, že dnešní média už neumí ani pozdravit, aby to nemělo bulvárně-senzační nádech. To je pak těžko no ...
Jenom si třeba vemte, kolikrát je v médiích úspěšné zabránění útoku vs. terorista. Absolutní disproporce, zde je článek na toto téma [1] a tuna případů úspěšného zastavení pachatelů (mnohé z nich média kvůli antizbraňové agendě nezmíní, ne tak připomenou) [2]
Naopak, ještě v různých "rozhlasech" mudrují odborní filozofové o tom, jak se obrana nemožná. Vyložená dezinformace.
[1] https://zbrojnice.com/2019/05/11/analyza-motivovani-masovych-vrahu-medii-na-prikladu-ceskeho-rozhlasu/
[2] https://zbrojnice.com/category/cestna-zminka/
13. 9. 2021, 19:33 editováno autorem komentáře
Ale jistě, jako technické řešení to není úplně vhodné. Pointa mého rozhořčení ale byla primárně v tom, že státy si až moc dovolují a snaží se strkat rypák do všeho možného, po čem jim vůbec, ale vůbec nic není. Komunikační kanály by měly být naprosto nedotknutelné, a to i pro státy a jejich pohůnky.
Listovní tajemství je hezké, ale žádné státy ho plně nedodržovaly. Za Rakouska se běžně otvíraly dopisy a začerňovalo se. Byl to zákonný institut cenzury.
Za komunistů se dopisy podle potřeby tajně otvíraly pro potřeby STB a pak zase sofistikovaně zalepovaly. Listovní tajemství formálně existovalo, ale režim četl vše, co potřeboval (totéž odposlechy telefonů atp.).
Taková byla a je realita. Jde o to, aby prolomení listovního tajemství mělo zákonné mechanismy (soudní příkaz, podobně jako odposlechy) na základě demokratických zákonů (=vláda většiny, ale bez útlaku menšin, tím se liší od fašismu nebo bolševismu).
Důvod pro to asi je, ale nikdo to nedělá a dělat nebude... A už vůbec ne třeba Amerika, která má velmi aktivní tajné služby a odposlouchává z důvodů národních zájmů nebo bezpečnosti kdekoho a kdeco. A o nedemokratických zemích asi nemá smysl mluvit.
Myslím, že by bylo velmi záhodno, jako dosažitelné maximum, aby takové věci spadaly aspoň pod dohled nezávislých soudů. A ani to třeba v té Americe v některých věcech neplatí, moc tajných služeb je tam obrovská, leckdy pod tajnými ustanoveními, které nejsou dostupná veřejnosti (takže ani nevíte, co všechno můžou, dokud se s nimi nesrazíte).
16. 9. 2021, 17:39 editováno autorem komentáře
V korporátní americe? Neberte na to má slova, ale tam už se mluví o "rozvodu" a Kulturní občanské válce, z části proto, jak rozhodly soudy za poslední dva roky - což se zdaleka zdalek netýkalo OrangeMana ... a tak vůbec. Teď se začíná mluvit o tom, že jim přestala polovina ameriky chodit k volbám, protože kompletně ztratili důvěru, Bidena bučí kde to jenom jde a 20% by ho znova nevolilo ani náhoudou, průzkumy říkají ... právě díky covidu a volbám sleduji dění v americe intenzivně (včetně prominentních právníků) a kdybych to měl shrnout do jedné věty: "Rozvrat korporátní ameriky" ... samozřejmě, ve velkých městech nejhorších ... před několika dny jsem se díval, jak právnička s českými kořeny vysvětlovala soudní režim v USA a její znechucení nad tím, že z politických důvodů arbitr zařadil klientský spor (Lauren S.) vs. Patreon pod korporátní arbitráž a tím efektivně (šílená cena) znemožnil řízení ...
Ostatně, každý kdo četl rozsudek ve věci Parler vs. Amazon musel z odůvodnění zvracet - mimochodem, jeho druhá část, ta politická, tak to už je dnes vyvrácená mediální deziniformace.
17. 9. 2021, 11:03 editováno autorem komentáře
Hmm. Ono se take muze stat, ze poklidne demostrujes 80 let a nikdo se o tom nedozvi. Nebo jednou dvakrat vymlatis vylohu a pise o tom cely svet. Nebyt urcite miry obcanske neposlusnosti, tak je dnes mozna pulka sumavy vykacena. Kazdy ma tu miru asi nekde jinde, ale rovnou to kompletne zavrhout s nalepkou teroru je podle me chyba. Prijde mi, ze to je hodne ceska vec - nechat si srat na hlavu, ale nic s tim nedelat, jen nadavat, ze to ostatni delaji spatne.
Nebol som naivný aby som čakal, že pri závažných zločinoch sa k dátam úrady nedostanú, napriek tomu je toto vydanie informácií sklamaním. A to aj napriek tomu, že mám na aktivistov alergiu.
Skutočne išlo o tak závažný trestný čin, že ProtonMail vydal informácie ?
Tlak na nich bol asi veľký, ale nejako som od Švajčiarov čakal viac.
10. 9. 2021, 10:54 editováno autorem komentáře
Nechápem, prečo by niekto kto nechce zdieľať informácie s štátnymi úradmi a tretímy stranami mal byť zločinec ?
Ak má niekto potrebu zdieľať svoje súkromie so svetom, je to ich vec. Ja zase chcem mať možnosť, aby ich nemali k dispozícii ani štátne úrady, ani firmy ktoré službu prevádzkujú.
Ale máte pravdu v tom, že ma tiež napadlo, že by to bol z ich strany dobrý ťah, keby prevádzkovali službu deklarovanú ako bezpečnú a podchytili si takto všetkých čo si myslia že majú zaručené súkromie.
Každý, kdo chce chránit data, pochopitelně není zločinec. Ale každý zločinec chce chránit data. Tyto služby jsou tedy magnet na takové. Úplně se nabízí, aby to některá silná vláda využila ke svému prospěchu. I v případě E2E šifrování jsou stále k dispozici hlavičky a i to je informačně velmi cenné při rozkrývání zločinu či ohrožení zájmů státu.
Výběr jakékoliv služby - a začíná to už od připojení k internetu - musí být vždy podroben testu toho, komu svěřuji informace, jestli a v jakém rozsahu mu důvěřuji. Obvykle zjistíte, že nějakou menší část informací ochráníte (třeba těla mailů,) ale stejně jen na jedné straně komunikace (druhou nemáte pod kontrolou,) a navíc musíte důvěřovat tolika stranám, že z toho nic rozumného nevyjde.
U profláklých služeb, jako je ProtonMail, nebo na kecálka Threema, mužete - nebo spíš musíte - započítat ještě to, že jejich strana (servery) budou pod zvýšenou kontrolou tajných i netajných služeb.
10. 9. 2021, 11:56 editováno autorem komentáře
Dovolil bych si trochu nesouhlasit. Pokud si pořídím Intel / AMD, Windows, tak používám uzavřený software, tuším, že v něm jsou backdoory, ale přesně vím, v čí prospěch.
U opensource naopak víme, že není velký problém do něj dostat špatný kód, i víme, že zůstává dlouho neodhalen. Nikdo neprovádí tak velké audity kódu, snad vyjma pár projektů. Je klidně možné, že vesele a s klidem v duši používáte sw s backdoory od cizích států (mimo EU, mimo NATO,) a vůbec o tom netušíte a není ani nikdo, kdo by to hlídal za Vás.
Open source má spoustu výhod, ale mezi ně rozhodně nepatří bezpečnost v tomto ohledu.
Šifrování je jeden střípek z celé bezpečnosti. Tomu, koho to zajímá, je v první řadě nejcennější informace s kým, kdy a jak často komunikujete. To šifrování nevyřeší. Ve chvíli, kdy bezpečnostní služby díky ostatním informacím získají dostatečné přesvědčení, že představujete hrozbu, zajistí si Vaše sledování jinými prostředky. Proti tomu zašifrovaný e-mail nic nezmůže.
U uzavřeného software je vývoj realizovaný fyzicky ztotožněnými zaměstnanci.
Nevidím v tomhle principiální rozdíl mezi opensource a uzavřeným softwarem. I opensource mohou vyvíjet fyzicky ztotožnění zaměstnanci nebo přispěvatelé, i vývoj uzavřeného softwaru můžete outsourcovat bůhvíkam.
Audity a certifikací prochází jen zlomek softwaru a to ještě jen jeho speciální verze. A pochází tím i opensource.
Vývoj ve firmách je realizován fyzicky ztotožněnými zaměstnanci, agenturními zaměstnanci, tisícihlavými anonymními code farms v Indii a Pákistánu, neplacenými internisty a studenty. Takhle to chodí v nejmenovaném středočeském podniku zabývajícím se automotive vývojem, kde nám přijde z agentury 100kLOC program certifikovaný ISO 26262 (automotive bezpečnost), přestože typicky 1-2 týdny ho dostáváme do spustitelného stavu. Kdo ho napsal nebo co v něm opravdu všechno je není v našich silách zjišťovat. Nahraje se do řídicí jednotky a jde se na funkční testy.
Pokud je protest veden zpusobem, ze vtrhnem do sidla investicniho fondu a ZNICIME jejich majetek - clanek nize linkuje video kde vidite ponicene oceneni ktere pak jeste skartovali?
To vam prijde jako malo, pro snahu nalezt a potrestat nejenom netrestatelne <15 lete decka, ale hlavne organizatory jez je takto zfanatizovali. A o to tady zrejme slo.
Na rozdíl od wahhábistů verbujících mladé džihádisty jim tu snahu o fanatizaci budeme asi dost těžko prokazovat. Bylo by u nás trestné kohokoli organizovat k vloupání do něčí budovy, ale osobně bych z dostupných dat spíš hádal, že na to organizátora nepotřebovali, prostě se jako parta lidí dohodli a šli spáchat trestný čin s představou, že negativní publicita je také publicita.
Tak kdo je vinen fanatizací kohokoli?
Pokud je totiž někdo fanatizoval takovými šokujícími tvrzeními, jako že jsme si za posledních 50 let navýšili koncentraci CO₂ o 25% (a to zrychluje), nebo že tempo průměrného růstu teploty 0.25°C/10r (a zrychluje), obojí trendy prudší než kdekoli v minulých statisících let ‒ tak to podepisuji.
Tvrzeni o trendech v minulych statisicich let je nedokazatelne. Tudiz jste nezodpovedny alarmista. Nicmene nase zdravotnictvi by vam jiste dokazalo poskytnout pomoc, pokud byste o to stal.
PS Proc tak nenavidite rostliny? Chudinky zacnou vymirat (a tim padem prestanou produkovat kyslik) uz pri polovicnich hodnotach CO2 ve vzduchu nez je tomu dnes. Coz je mimochodem mene nez 0,4 PROMILE !!!
Na rozdíl od wahhábistů verbujících mladé džihádisty jim tu snahu o fanatizaci budeme asi dost těžko prokazovat.
Ale vůbec ne. Vlastně je to úplně jednoduché, jenom se to nechce slyšet, protože z toho všichni vlastně profitují. Korporace jsou mimo hledáček, politici mají aktivační téma a média mají o čem psát.
Vysvětlím. Obé exploituje tribalismus, pocit nároku, důvěru a hněv. V tomto pořadí. Jedněm se slíbí ráj na zemi, jen co jsou poraženi nevěřící, jiným zase lepší zítřky, jen co se všechno změní a vypořádáme se s odpírači. Kdo by necítil nárok na ráj, že? Jenomže kolektivní ráj nepřichází a tak přichází hněv a klasicky, ukázání prstem na nečisté, odprůrce, popírače, cizí agenty, neočkované, anti-<doplňte> ... v případě první je agrese automatická reakce, v případě druhém to graduje. Nejprve se ví kdo za to může, pak se pokusí jej vyloučit ze společnosti (názory, cenzura, cancel culture ...) a pak, jelikož ráj nenastane, se obrátí hněv ve fyzické násilí, protože jsou tady pořád nějací oponentí ... jak to končí víme z minulého století.
Princip je pořád stejný, jenom se mění počáteční podmínky a tedy cesta k "cíli". Důležitá je na tom ta rétorika. Všimněte si častého rozdělování na dvě sorty lidí (věřící/nevěřící, lidi/podlidi, proletaritát/buržoazie, očkovaní/neočkovaní ... zkrátka jednoduché pro/proti). Co je pak určující je automatické přiřazení viny, typicky:
Musíme chránit očkované proti neočkovaným
[Justin Trudeau, Canada PM, Aug 2021]
[Joe Biden, Aug 2021]
... pak už to jenom otázka toho, jak daleko to zajde. V minulém století jsme viděli.
11. 9. 2021, 12:35 editováno autorem komentáře
Samozřejmě, ne všechny, ale jsou třeba financované i místními režimy, doloženo např. v Rusku (https://www.kosmas.cz/knihy/220713/nic-neni-pravda-a-vsechno-je-mozne/). Divil bych se, kdyby např. v Americe nebyly variace na podoné téma.
@Ondrej Nemecek
Všude jsou variace na stejné téma. Kdo platil Grétě jachtu, kdo ji dostal do médií, zatím co jiná školačka, Naomi Seibt, dostala nálepku nácka?
EU dělá v postatě to samé dotacemi tzv. neziskovkám, na klima-racionalismus žádnou nedostanete. To samé dělají západní státy, stejně jako Rusko doma i venku a dalo by se říct premiant, Čína, ta exceluje. Ta platí kde co a taky požaduje.
To totiž není ani tak o aktivistech, ale o penězích. Např. když jste korporace, nechcete mít ekology před centrálou, protože korporace se podílejí na znečištění planety ze 70%. Typicky budete chtít, aby se mládež vyblbla na nějaký pátcích, organizátoři nechtěli vyschlá korýtka a média měla kam zaměřit hněv než na nebohé korporace. Stopa peněz ...
> Kdo platil Grétě jachtu
To vysvětlení, že má příbuzného/kamaráda co dělá tento extrémní yachting a vzal ji s sebou, je špatné proč?
> kdo ji dostal do médií
Nemohlo se to stát samo? Jakože když protestuješ a pak spustíš vlnu docela rozsáhlých „friday school strikes“, tak je asi normální, že se o tom psát bude, ne?
> zatím co jiná školačka, Naomi Seibt, dostala nálepku nácka
O té jsem neslyšel, takže teď píšu jenom na základě prolítnutí článku na Wikipedii. Nemohlo by to být tím, že Naomi hlásá bludy, zatímco Greta má ve většině věcí pravdu, a kde nemá (např. málo prosazuje jako řešení jaderné elektrárny a biotechnologie), tak je to nepravda konformní se současnou náladou ve společnosti?
> Např. když jste korporace, nechcete mít ekology před centrálou, protože korporace se podílejí na znečištění planety ze 70%.
To nevím jestli je dobrý výpočet (pozn. data ze kterých to vzešlo jsem nezkoumal). Například znečištění ze spalování benzínu by mělo jít za Shellem a ne za těmi end-usery co jezdí auty?
@Jan Hrach
Tak ona je otázka co bylo první. Pokud já vím, tak první bylo vynalezení Gréty, pak se rozjely pátky.
Vzhledem k tomu, že se Gréta jela objímat do USA s Obamou, který šéfuje zemi s největšími korporacemi, vedl 8 let dvě války (Irák, Afghanistán) a u dalších asistoval (Sýrie, Ukrajina), což jsou samo o sobě přímo + nepřímo ekologické katastrofy když nic jiného, vzhledem k tomu si dovolím soudit, že ví kulové co dělá.O divadélu s tou jachou ani snad mluvit nechci, její ansáml stejně letěl letadlem a materiál na tu jachtu se taky nezhmotnil. Já jsem s tím ok, taky jsem létal než to Covidisti zatrhli, ale já nejezdím vyděšený po světě ekomoralizovat ostaní.
Wikipedii v politických věcech zahoďte. Naomi jsem dlouho neviděl, ale v jednom má pravdu, Gréta žádná fakta nezná a nepoužívá. Zkuste to třeba zde.
https://www.youtube.com/watch?v=XBVHBexmCPE
Když už nic, tak tato slečna byla prostě odignorována. Na rozdíl od Gréty. Samozřejmě víme proč, když fandíte Green Dealu, ani nevadí, že jste třeba v předpovídal na rok 2010 hladinu moře o metr vyšší (Al Gore). To se ztratí, ne jako malá holka nacistka. Sorry, trošku sarkasmu, nechci pálit konečné pravdy, neznám je, mohu jenom popisovat dění ...
Například znečištění ze spalování benzínu by mělo jít za Shellem a ne za těmi end-usery co jezdí auty?
Hmmm, za oběma? To číslo 70% je z nějakých anglofonních médí z tohoto léta. Česká média nesleduji, to je jenom Babiš, nebo tiché ozvěny západu ...
Víte o co se v této hře hraje? Korporace si na tom znečištění dobře mastí kapsu celé dekády, bylo to jenom jejich rozhodnutí to dělat takto a nyní, když nás to dohnalo, by rádi, aby se změny zaplatili z veřejných rozpočtů ... nevěříte? Tak si poslechněte šéfa M$ na Davos 2020 kde říká, že by rádi společné zafinancování AI, které "jistě pomůže i vyřešit klima". Jestli by byl tak hrrrr, kdyby pak teda mělo být public ... Jistě že ano.
Celé je to o odklonění veřejných peněz na jejich inovace - že by jako konečně přestali pro svůj zisk drancovat planetu. Můžete namítnout, že bysme pak neměli co máme. Nevím, to je kdyby, takže mohu odvětit jiným kdyby: neblokovali by trh někomu jinému ...
Normálně by mělo být divné už jenom to jak jsou potlačovány protinázory a jak se kolem tohoto ochotně hemží politici a korporace.
Fakt, který nelze být zpochybňován není fakt, ale ideologie
11. 9. 2021, 18:38 editováno autorem komentáře
@Jan Hrach
PS: Zkuste se podívat na tohle. Netvrdím, že je to něco finálního, ale kladou tam zajímavé otázky a pídí se po zajímavých věcech okolo Gréty. Je to kanadské nezávislé médium, které je známo tím, že jde po státních kauzách, dezinformacích a průšvizích osobně. Dejte tomu šanci.
https://www.youtube.com/watch?v=TTXdhTwO320 [Rebel News]
Ještě bych dodal, že je mi jí skutečně lidsky líto. Vzhledem ke své predispozici musí být opravdu vynervovaná a neví do čeho se navezla. Média, korporace i politici ji klidně rozškubou když na to přijde a protože se stala mediální tváří tak se může stát, že se proti ní obrátí i "lid" pokud lidi zjistí, co se na ně kuje: viz. např. dokument Michaela Moora, pokud jste neviděl:
Michael Moore Presents: Planet of the Humans | Full Documentary | Directed by Jeff Gibbs
https://www.youtube.com/watch?v=Zk11vI-7czE
Všude jsou variace na stejné téma. Kdo platil Grétě jachtu
Ano, to jsou variace na stále stejné téma. Přesně takhle – „kdo je asi platí?“ – dehonestovali komunisté před rokem 1989 odpůrce totalitního režimu. Později jsem pochopil, že se takhle neptají jen komunisté, ale všichni, kterým vadí svoboda ostatních.
@Filip Jirsák
To je argumentační faul Klamná analogie:
Tak ty jsi vegetarián? A víš, kdo byl ještě vegetarián? Hitler! Takže budeš určitě taky nacista!
[1]
Kdo to platí
, resp. sleduj stopu peněz
je osvědčená metoda např. investigativních novinářů nebo při rozkrývání ekonomické trestné činnosti. Všechno komunisti?
@Filip Jirsák
PS: Asi se zeptáte, proč bych se měl zajímat o pozadí "ikony" Gréty? To protože na základě jí jako ikony nám hodlají politici a korporace totálně překopat systém ve kterém žijeme a začít směrovat toky veřejných peněz - na které se všichni nadřeme - podle "jejího" proroctví, ať si to vůbec ona uvědomuje nebo ne. Tak proto.
12. 9. 2021, 13:45 editováno autorem komentáře
To si snad vies odvodit. Ak raz podnikaju na nejakom uzemi, su povinny dodziavat jeho zakony. Ak k nim teda pride policia so sudnym prikazom, nema ine moznosti ak chce v podnikani pokracovat. Reci typu ze chrania sukromie zakaznikov mozu brat vazne - ale len v ramci zakonnych medzi. Naivne je mysliet si ze budu chranit zakaznika do roztrhania tela :-) Takto to nefunguje. Nikde.
tak to je asi nepochopení... softwarové řešení musí být takové, aby to fungovalo. Třeba tak, že bude potřeba aplikace na straně klientského počítače (třeba v reactu), pokud chcete nejvyšší bezpečnost. Když se smíříte s dohledatelností hlaviček, které oni zákonně musí vydat, tak můžete používat Thunderbird s PGP.
Myslím že je důležité aby byla služba plně P2P nebo byla možnost provozovat vlastní servery na kterých je možné šifrovat celý disk a mít zaheslované odemčení..
Proton i tutonota je takový vendor lok. Musí se obsah dešifrovat v rámci jejich služeb. Možná je lepší používat něco jako jami.net nebo šifrovat maily pomocí PGP a ideálně používat jeden šifrovaný server u některého z aktérů komunikace..
Maily šifrování nemají a používat proton nebo tutonota kvůli nemožnosti používat svoje servery nebo si je vybrat se stává nezajímavým..
Nebo je možné už teď provozovat a nabízet servery které budou kompatibilní pro posílání šifrovaných zpráv? Jsou serverové části pod svobodnou licencí?
10. 9. 2021, 11:00 editováno autorem komentáře
"Také uvádí, že samotný obsah šifrovaných e-mailů nebyl předán policii, protože ProtonMail schválně nemá potřebné klíče."
Stejně jako nemají IP adresu, kterou předali policii? ProtonMailu může věřit už jen mentálně chorý člověk. V kryptografii je důvěra všechno. Po první lži (spíš podvodu) s tím jejich "IP neukládáme" už musím předpokládat, že klíče mají a vydávají. Sorry jako, v tomto oboru se lež neudpouští.
V tomto oboru se lež neodpouští ? Když se provalila aféra "Hackingteam", přísahal bych že si ta firma v oboru už ani neškrtne. Nicménéně použili trik po vzoru jedné slavné konzultačně auditorské firmy, a vesele si fungují dál, pod jiným jménem.
No.. neodpouští se, ale občas se CHCE zapomenout.
10. 9. 2021, 11:24 editováno autorem komentáře
Skor si myslim toto: ProtonMail neloguje IP explicitne. Ale ich maily/weby sedia na nejakej infrastrukture, a ked chcete pouzit tu infrastrukturu rozumne tak ta loguje a medzi logmi maju pravdpoeodbne aj IP a tu potom nejakym usilim navyse dokazali spraovat (napriklad podla casu) s danym mailom.
proste sami IP neloguju ale pomocou nejakeho usilia sa k nej vedia dostat.
Inac Protonmail je plne opensource.
Tahle zprávička je jednou z nejsmutnějších a nejhutnějších za dlouhou dobu:
1. Protonmail buďto o logování lhal, nebo byl dokopán k zalogování adres (odněkud někam to posílat musí, to je jasné).
2. V jakém stavu jsou občanská práva ve Francii, když policie mezinárodně šmíruje komunikaci aktivistů, což považuju za neúměrné.
3. Švýcarsko dávno není tou nezávislou a svobodnou zemí, když jde na ruku mnoha evropským úřadům včetně lezení do (_!_) EU ve věci zbraní.
4. 700 odvolání Protonmailu za 1 rok? Co v tom Švýcarsku dělají? A kolik toho pustil?
5. Protonmail neříkal o svých schopnostech celou pravdu.
6. Může vůbec existovat e-mailová služba, na kterou úřady nemůžou?
7. Co se stane, až papaláši zakážou Tor?
Není to tak dlouho, co email brousil vody internetu prakticky nešifrovaně. Myslet si, že ProtonMail může něco změnit je naivní. ProtonMail nabízí šifrovanou storage pro vaše emaily, ale pořád musí odněkud přitéct a budete si je chtít přečíst. ProtonMail není stříbrná kulka, ale jen jeden z nástrojů.
Tak ono je celkem naivní si myslět, že v legální sféře může někdo něco schovat před nenechvými prackami a zrakem státu. Kdybych parafrázoval jeden známý výrok:
Už nemáme státy, státy mají nás.
A toto je jeden z důsledků - státu už dávno nejsou jen souborem úředníků pro správu věcí veřejných.
@SB
Nezlobte sena mne, ale já mám pocit, že o to stojí spíš nesvéprávní občané. Tak se podívejme na poslední roky.
- Teroristi útočí i přes to, že mají speciální dohled
- dokonce bývají ještě třeba i propuštěni na dobré slovo (Londýn, ter. na mostě),
- osamělí vlci s nikým nekomunikují
- přímo explicitní udání dokonce často úřady ignorují (WTC, útok v Uherském Brodě ... etc.)
- levicové bojůvky jako Antifa se domlouvají (USA, 2020) dokonce aktivně krytí Twitterem či Facebookem za podpory Demokratických politiků ...
- stejně jako různí revolucionáři (Bělorusko, Majdan, Egypt, Nigerie ...etc.)
- v takovém případu únosu "kauza Whitmar" se stejně FBI infiltrovala do skupiny aby zjistila co plánují. Tak moc, že se stali součástí ...
- kauzy rozkrádaček a gangů to stejně neřeší, odposlechům se zasmějete, ale prokázat úmysl a čin se musí stejně ještě i fyzicky. Můžete se podívat třeba na kauzu Nečas - 25 napíchnutých lidí a nakonec vysoudily jenom daň za pár kabelek, kauza Kuciak, Berdychův gang ... to na tom nic nemění.
a to s čím jsme po 20 letech prlošného sledování skončili je že lidi jsou zavíráni za blbé kecy a vtípky.
A jak můžete vidět např. z Afghanistánu, technika tyto problémneřeší a "zlí hoši" se klidně budou domlouvat kouřovými signály, osobně, nebo vůbec ... stejně každý ví, že do zařízení nemá nic říkat.
Jediné k čemu toto vede, jak vidíme, jsou snahy EK filtrovat závadné názory běžného obyvatelstva (Jourová, 2019-2021) či obchodních informací (úplně všichni, od počátku věků)
13. 9. 2021, 15:14 editováno autorem komentáře
Orbot a zapnout "torifikaci" dané aplikace... nemám s tím zkušenost, ale na většinu aplikací toto funguje bez problému. A jsou i jiné možnosti.
Ale ani přes Tor to nebude stoprocentní, některé nody jsou stejně cinknuté tajnými službami. Je to myslím jen zesložitění případného dohledání, protože bude potřeba mezinárodní spolupráce....