Na rozdíl od wahhábistů verbujících mladé džihádisty jim tu snahu o fanatizaci budeme asi dost těžko prokazovat.
Ale vůbec ne. Vlastně je to úplně jednoduché, jenom se to nechce slyšet, protože z toho všichni vlastně profitují. Korporace jsou mimo hledáček, politici mají aktivační téma a média mají o čem psát.
Vysvětlím. Obé exploituje tribalismus, pocit nároku, důvěru a hněv. V tomto pořadí. Jedněm se slíbí ráj na zemi, jen co jsou poraženi nevěřící, jiným zase lepší zítřky, jen co se všechno změní a vypořádáme se s odpírači. Kdo by necítil nárok na ráj, že? Jenomže kolektivní ráj nepřichází a tak přichází hněv a klasicky, ukázání prstem na nečisté, odprůrce, popírače, cizí agenty, neočkované, anti-<doplňte> ... v případě první je agrese automatická reakce, v případě druhém to graduje. Nejprve se ví kdo za to může, pak se pokusí jej vyloučit ze společnosti (názory, cenzura, cancel culture ...) a pak, jelikož ráj nenastane, se obrátí hněv ve fyzické násilí, protože jsou tady pořád nějací oponentí ... jak to končí víme z minulého století.
Princip je pořád stejný, jenom se mění počáteční podmínky a tedy cesta k "cíli". Důležitá je na tom ta rétorika. Všimněte si častého rozdělování na dvě sorty lidí (věřící/nevěřící, lidi/podlidi, proletaritát/buržoazie, očkovaní/neočkovaní ... zkrátka jednoduché pro/proti). Co je pak určující je automatické přiřazení viny, typicky:
Musíme chránit očkované proti neočkovaným
[Justin Trudeau, Canada PM, Aug 2021]
[Joe Biden, Aug 2021]
... pak už to jenom otázka toho, jak daleko to zajde. V minulém století jsme viděli.
11. 9. 2021, 12:35 editováno autorem komentáře