Kindle od Amazonu, který z politických důvodů odstraňuje dříve distribuované knihy? Vím, že to okecávali absencí licence... nezajímá. Nikdo mi nemá co sahat "do knihovny", čtečka musí být striktně a výhradně offline a obsah nezávislý na dodavateli.
Nemám zájem i kdyby Kindle byla nejlepší čtečka na světě.
Ano, lidé kteří nečtou, kvalitu Kindle neocení. Ovšem ti, co toho hodně přečtou to obvykle považují za tu nejlepší čtečku se vším všudy. Knihy si do něho posílám online přes jejich e-mail a nikdy mi žádná nezmizela.
18. 10. 2024, 12:27 editováno autorem komentáře
Hm, ja teda znam nekolik lidi s kindlem, a ti tvrdi ze kindle je nejlepsi jenom proto ze si jinou nikdy nekoupili :)
Aby to nevyznělo, že jsem nepřítelem čteček, když už kritizuji Amazon Kindle - mám Pocket Book a stále ji používám. Epaper displeje jsou skvělé (a preferuji možnost zcela vypnout podsvícení).
Ale pro mě je zásadní a nezbytnou podmínkou, aby se čtečka chovala jako mass storage zařízení, abych si na čtečku mohl uložit soubory z libovolného OS a abych si do čtečky mohl vložit vlastní MicroSD kartu (třeba větší, nebo vyměnit, když se porouchá). WiFi a Bluetooh byly první věci, které jsem vypnul.
18. 10. 2024, 13:09 editováno autorem komentáře
Neviděl bych to tak jednoznačně, Kindle 5 (2023) mi pořídila k narozeninám a přesto raději Pocketbook (902 nahradil InkPad4). Tradiční papírové knihy nenahradí, ale to je můj osobní názor a protože čtu zejména paměti a vůbec tématiku WW2 (žhavé novinky nečekejte), většina je stejně na papíře , nebo digitalizované z válečných archivů (na Amazonu nekoupíte), tedy padá i jedna z výhod Kindle.
Proto kupuju PocketBook je perfektní za dobrou cenu...Navíc můžeš klasicky nahrát knihy na uložiště.
Naštěstí pořád existuje způsob jak odemčít všechny knihy, co vám prodají. Takže pak jdou čít i na počítači pod Linuxem, nebo je pak možná změna účtu. A hlavně nikdy je nesmažou. Odemiká to nějaký plugin pro calibre.
Zajimave, ze Kindlu se venuje takova pozornost (i dalsi noviny o tom pisou). A pritom jine firmy uz maji barevne cetcky delsi dobu:
Namatkou KOBO:
https://eu.kobobooks.com/cs/collections/ereaders/products/kobo-clara-colour
Pocketbook:
https://pocketbook.cz/cs-cz/catalog/color-screen-cz
a dalsi a dalsi...
Protoze Kindle dominuje trhu. Ja jsem na zaklade sve zkusenosti take skoncil u Kindlu. Cca 7 let zpatky, dnes jiz nemusi platit: mel jsem Kobo a vydrzela me mozno rok. Mekky plast se zacal soupat a lepit na prsty, UI se totalne sekalo, uplna katastrofa. Koupil jsem Kindle a je to nebe a dudy, funguje absolutne skvele a vydrzi dlouho (znam lidi kteri maji porad Kindle z roku ~2011 a jedou). Jedu porad letecky rezim a knihy kopiruju rucne z Calibre.
Ja mám Kobo Glo kúpené 2012 alebo 2013 a potvrdzujem, čo píšete. Akurát s tým rozdielom, že ešte stále funguje.
Pogumovanie sa šúpalo, tak som dal zadný panel dole a dočistil to ručne. Sekanie je pri niektorých knihách úplne na palicu.
Pogumování se občas dá umýt isopropylalkoholem... nemám zkušenost s Kobo Glo, ale u jiných přístrojů jsem to byl nucen udělat. Je to otravná matlací práce, ale lepší než se pořád lepit.
18. 10. 2024, 13:12 editováno autorem komentáře
Mno firem co dela ctecky je hodne. Zkusenost s kindlem me osobne odradila, cybook booken byl dobry, pocket book je lepsi, skoro bez problemu. Spousta lidi si pochvaluje Onyx.
Protoze jsem ctecku dycky nekde rozsedl, nebo jinak utlacil do nenavratna, zkoncil jsem jsem u levnejch pocket booku. Baterku to ma vecnou, stoji to par korun, knizy josu stejen na ssdkarte, a formaty to umi secky.
Ctu nahodne - jsou mesice kdy ten pocketbook nepustim z ruky 24/7, a apk ajsem zase nekolik mesicu na papirovych. Potize se ctenim - jakoze oci/ergonomie - nejsou, byt to obcas chce trosku laksy v nastaveni.
Jen to sekani - obcas se nejaka kkniha (vetsinou vetsi) v nejakem formatu pokazi, zaseken, nebo zacne byt nesnesitelne pomala. Vetsinou staci na vyreseni prevod do jineho formatu. Kdyz je nejhure,, tak plaintext.
Jeste zduraznim ze se jedna o beletrii. Na studium, ba ani beznou pracovni osvetu se mi to nejak neujalo.
Berte me to jako reklamuna pocektbook :) I se mi libi jejich opensource model, byt to uz je velmi davno co jsem na nej koukal.
18. 10. 2024, 12:38 editováno autorem komentáře
Jak tam udělali ty barvy?
Dívam se hodně na různé e-ink displeje kvůli nějakému specifickému použití a ty barevné co jsou k dispozici mají většinou jen pár barev a trvá věčnost než se to refreshne - ten kindle ale vypadá mnohem líp.
Není to jen barevné podsvícení černobílého e-ink displeje?
Ne, je to opravdu barevny eink. Teda tech metod barevneho einku je nekolik, nektere jsou pomalejsi, nektere rychlejsi.
To není nativní podpora v Kindle čtečce.
To je internetová služba Amazonu, která EPUB konvertuje do jejich privátního formátu AZW/AZW3.
Tak logicky asi jak pro koho, pokud TomasX nechce pouzit cloud converter, ale nahrat je tam lokalne, tak to "asi" je problem ;-)
Epub konvertuji a nasledne nahravam lokalne na Kindle porad (Calibre umi vsechno), je to par kliku, jaky problem v tom vidite?
Jo to beru. Ja tedy Kindle pouzivam jenom na jednoduse formatovany text - beletrie a popularne naucni literatura (zadne ucebnice ani nic podobneho, na to je papir) - a na zadne chyby pri konverzi nenarazim. Ale dovedu si predstavit ze nekdo ma to pouziti kvetnatejsi a stat se muze leccos.
Nejen udebnice. Ja mam hromadu beletrie jeste z doby kdy kralovalo mobi, a kdyz to chci dnes kovertovat do epubu pro manzelku, tak to obvykle projde bez problemu, ale nekdy si hraju pul hodiny s nastavenim calibre pluginu aby to vypadalo pouzitelne. No a AZW je sice html+css stejne jako epub, ale ma nejake proprietarni rozsireni, a sice umi mobi, ale neni to 100 % kompatibilni.
Když už se tu řeší čtečky, tak já bych se rád zeptal, jak sháníte legálně knížky?
Můj problém je, že mám dost velkou spotřebu a málokdy čtu knihu víc než jednou.
Normální knihu můžu koupit a pak zase prodat třeba přes knihobota. Jde něco podobného udělat s ebookem? Přece jenom nejsou zas o tolik levnější, aby mi na tom nezáleželo.
Naše lokální knihovna má nějakou výpůjční smlouvu s pamlknihy, ale nabídka je dost omezená.
Neni mozne se zaregistrovat v nelokalni knihovne? Velke knihovny ve mestech by mohly mit lepsi vyber.
Zkusil jsem najit clanek, ktery jsem kdysi cetl o levnem pristupu k novinam, je tam i neajky prehled knihoven s online registraci, napriklad Mestska knihovna v Praze.
Blbe. Warezovy sbirky jsou bohuzel porad nejlepsi. Pokud to aspon za neco stalo casto (prakticky vzdy) to az po tom koupim bud do ctecky nebo papirovy. Vyjimecne i oboje. Obcas se deje i to ze koupena verze zlobi, warezova ne. A kuli ruznym dementnim drm, to clovek nemuze ni prevest na zachranej plaintext bezbolestne... Dalsi duvody "bezmyslenkovite" koupe jsou knihy co nevysli u nas. Precejen to postovny je u knizek narust casto o100% oproti Edodani.
Na starou beletrii zustava jednickou Project Gutenberg. Vlastne si casto rikam ze projektu gutenberg by ctecky skoro ani nemeli cenu.
Čtečky mám dvě, ale stejně jsem si koupil tablet - nxtpaper11. Za cenu 5k barevný display velmi slušné podmínky na čtení (ReadEra). Nemluvím o dalších možnostech využití. Na přímém slunci nečitelný, ale na to mi stačí černobílá čtečka, jinak bez chyb. Ano, výdrž je slabší - ale jednou za týden ho nabít většinou stačí a stejně musím nabíjet i mobil - a výrazně častěji. Nemyslím si, že pro klasickou čtečku je cesta barevného displeje správná.
Barvy ve ctecce jsou pro 99 % beletrie zbytecne. Ale ty obalky vypadaji mnohem lip. Takze prehled knih ve ctecce vypada velmi dobre. A knihy se prodavaji i podle obalky.
To je sice pravda, ale je to něco za něco. Nevím jak to má Kindle, ale před časem jsem koukala, co je k dispozici pro případ, že by se mi definitivně rozpadl PocketBook (tahám ho s sebou jak kočka koťata a je to na něm znát) a mimo jiné jsem narazila na videorecenzi buď barevné verze PocketBooku 700, nebo Onyx Booxu Go Color (nejsem si jistá který z nich to byl). Mimo jiné ho tam porovnávali s černobílou verzí a kvalita zobrazení byla u barevné verze zřetelně horší, bílá tam byla spíš šedá, kontrasty tudíž nižší a bylo nutné více používat podsvícení.
Je to samozřejmě subjektivní, ale za sebe můžu říct, že horší čitelnost mi za pár barevných obálek nestojí...
Tak treba se to zlepsi. Prvni epapir ctecky Sony Librié EBR-1000EP taky mel k bile daleko a dnesni epapiry jsou mnohem lepsi. No a presto se ctecka prodavala, i kdyz ne moc dobre, ale dostatecne aby vznikly dalsi firmy a postupne cely trh.
Určitě se to zlepší. Zatím ovšem platí, že pokud si chci koupit čtečku pro beletrii, je lepší černobílá, zatímco pokud chci barvičky, pořídím tablet. Třeba je v tomhle nový Kindle lepší, ale doporučuju počkat na srovnávací recenze.
No a proč bych si musel prohlížet obálky ve čtečce? Když totéž zvládne bez problémů, lépe a levněji tablet. A čtečku mít jen na čtení.......