Pro mě ne*, ale jsou lidi, pro které je to to nejlepší z obou světů - obrovská výdrž a zároveň "klasický OS" (divil byste se, co všechno už má ARM verzi, a x64 to už emulovat umí, ještě se dodělává podpora OpenGL). Pokud mu něco důležitého nebude fungovat, tak má 14 dnů na vrácení.
*) Mně se víc líbí si už nekupovat dedikované zařízení jako počítač a rovnou připojit k mobilu monitor, klávesnici, myš, repráky, ethernet, externí disk atd. a používat tam desktopový OS, jako např. Ubuntu v app Termux. A kdybych pro nějakou app potřeboval Windows, tak bych pustil VM s desktopovým Window 11:
https://www.techspot.com/news/93394-android-13-virtualization-runs-windows-11-google-pixel.html
28. 2. 2022, 22:42 editováno autorem komentáře
Desktop v mobile už funguje dávno (napríklad Samsung DeX, Motorola Ready For). Obidve vyššie uvedené riešenia som používal. Na bežnú kancelársku prácu je to v pohode.
Problémom zostáva to, že výrobcovia to považujú za určitú formu exkluzivity a tento spôsob využitia mobilu umožňujú len na najvyšších modeloch (Samsung) alebo funkcionalitu nižších modelov zámerne "osekávajú". Napríklad Motorola Edge 20 umožňuje len bezdrôtové pripojenie displeja cez Miracast, kým "Pro" aj drôtové cez USB-C. Výkon tu problém nebude, ide o zámernú SW limitáciu, starší model G100 totiž drôtové pripojenie používal.
Bohužiaľ je to stále veľmi obmedzené. Napriek tomu, že dnešné mobilné zariadenia sú výkonnejšie ako počítače spred pár rokov. Fandím tomu smeru, DeX som používal, ale ... Appky aj systém sú strašne osekané, viac ako pár appiek naraz nepobeží, multitasking biedny až žiadny. Dá sa to použiť na isté základné usecases, ale ani zďaleka sa to nevyrovná klasickému desktopu. PC spred 20 aj 30 rokov je v mnohých veciach lepšie. Fandil som Ubuntu cez DEX, ale Samsung to zarezal. Teraz dokonca zarezal DeX pre macOS. Je to škoda a zatiaľ teda veľká bieda.
Téměř 50Wh je velké baterie, cca 6 18650 článků, což je na ARM zařízení hodně. Výdrž tedy bude docela dlouhá, ale při běžném používání určitě daleko od uváděných 28h, protože přehrávání videa, ve "správném" formátu, je docela specifická činnost.
Určitě to vypadá na zajímavé zařízení, až na ten Windows 11. Je zde zcela jasné, komu se snaží Lenovo konkurovat.
pokud někteří výrobci se bojí dělat výkonné tablety s tím že produkce tabletu jim snižuje prodej velkých mobilních telefonů otázka jak budou výrobci nadšebi z této třídy , která jim také může odebírat něčeho jiného , třeba těch velkých telefonu.
skupina volající po arm tabletech a nebo malých Arm notebookách na práci je sice na sociálních sítích a internetu velice hlasitá , ovšem co se týče bonity jako zákazníka bude vypadat a podobně patřit tam kam věčný stěžovatele na téma QWERTY telefony. Jedna věc je entuziasmus, druhá věc je kolik za to chtějí dát peněz.
Očekávám že tento segment se nikdy velice nerozšíří už protože pro mainstream s notebook stál přenosný s kladným kompaktním počítačem , který minimálně pracuje na baterii a většinou v místě je připojen k rozvodné síti. Počet lidí pracujících na cestě naopak třeba s kóvidem klesnul. A co se stále nezměnilo je stav hardwaru mezi průměrným obyvatelstvem. Pokud se v době domácí výuky ukázalo jak starý hardware je mezi lidmi , tak se to za těch několik měsíců se to rozhodně nezměnilo. takže spousta lidí když už doma má notebook tak v něm třeba má první a čtvrtou generaci Intel core i , pokud tedy v něm nemá core2duo. A rozhodně něco tak omezeného jako Arm notebook nepotřebuje.
Jako manažerský stroj na kterém půjde Office 365 to vypadá naprosto nádherně, pro řadové zaměstnance ovšem určen pravděpodobně nebude.
1. 3. 2022, 07:11 editováno autorem komentáře
Prosím?
1) pro uživatele - jsou tam Windows, takže moc rozdíl na první pohled nepozná
2) nativních ARM aplikací už pro Windows taky docela přibývá
3) dlouhá výdrž na baterku a nízká hmotnost - to jsou velmi silná lákadla
4) na práci to být může - ale třeba cifršpióni apod. nedají ránu bez numerické klávesnice, takže 15" (ale kdyby to bylo lehounké a vydrželo na baterku, taky by to ocenili)
5) pro homeoffice notebook, který bez napájecího adaptéru vydrží celý pracovní den, je taky slušné plus
Jo, a proč Windows? Výrobce chce prodávat masově, když už to vyvinul, takže Linux-only by se předem dostal dobrovolně do situace Huawei bez Google Play.
Nehledě na to, že Windows je jediný nemacový systém, co má dotáhnutou emulaci, že uživatel ani nepozná, že nejede nativně. A o to jde především. Nelze lidem vysvětlovat, že jejich aplikace (closed source, komerční) pro Windows na Windows nefunguje, protože Arm.
Na Linuxu ta situace není zdaleka tak přehledná.
https://www.youtube.com/watch?v=A_GlGglbu1U
Nějaké photoshopy a World of Tanks by měli jet.
To video je z roku 2016, ale nakonec to dopadlo jinak. Ano, naportovaná hra z mobilu tam fungovala (mobilové OpenGL ES), ale dodnes nefunguje desktopové OpenGL. Takže většina grafických programů tam nefunguje, nebo aspoň ne akcelerovaně (např. Adobe začal blokovat Photoshop na Windows for ARM, protože to bylo strašně pomalý bez HW akcelerace vykreslování /OpenGL/ a aplikace filtrů /OpenCL/). Microsoft pracuje na OpenGL, ale velmi pomalu - víceméně práci nechává na nadšenci, co dělá Zink (OpenGL over Vulkan) na Linuxu.
Tohle se naštěstí změní tím, že končí exkluzivní smlouva mezi MS a Qualcommem. Takže příští generace ARMů s Windows bude mít desktopovou GPU od AMD (RDNA2 v SoC od Samsung - dokonce s raytracingem) a NV (SoC od MediaTek). On totiž není problém s ARM (emulace je sice pomalá - polovina až osmina, protože narozdíl od Apple není HW akcelerace emulace x86 v SoC - hry visí více na výkonu GPU a aplikace jako Excel 90 % času čekají na vstup uživatele a fungují i na plečkách), ale s GPU, které neumí API a funkčnosti, na které jsou aplikace na x86 zvyklé. A to právě vyřeší klasická GPU.