To niekto tvrdí?
Ináč, keď už sem píšem, tak to robia dosť neskoro. Takýto model licencovania mal fungovať už 40 rokov. Je to jeden z tých legendárnych a údajne superstabilných operačných systémov, ktoré som nikdy neskúsil. Teraz sú už iné možnosti.
QNX hlavně má certifikace na mission critical embedded použití. A tam zrovna moc alternativ zdarma není.
Zajímavé. Měl jsem za to, že QNX je již dávno mrtvý. Vlastně ani nejsem schopen dohledat online aktuální vzhled jeho desktopu - pokud tedy QNX 8 ještě nějaký desktop, potažmo GUI má.
Davno? Pred rokem 2018 to pohanelo treba i high-end routery od Cisca... aneb pred vydanim verze 6.0 byl QNX soucasti IOS-XR. A end-of-life to melo v roce 2022.
No jelo na tom Blackberry pred tom nez prepli na android. To by mohla znat I vetsina plebs.
No a pak tu mame ruzne prumyslove systemy jako roboti, routery, monitoring, ridici systemy infotainmenty ve spouste aut atd.
Je to nenapadne rozlezly :-)
QNXjsme testoval mel jsme od nich ISO, mel jsme jej ve vtitulace, nekde doknce i nainstalovany s dual bootem a pak jejich legendarni 1 disketova GUI s web browserem ;-) ... jednou jsme v ucebne nabootval QNG z diskety, pak ji nepotreboval a do text. editoru jsme napsal, ze preinstalce s windows probehla uspesne - win admin pry malem upadl do mdlob, kdyz to videl ;-) - pak to rebootoval a byl v klidu ;-)
Povedený vtípek. Zkoušel jsem tu legendárni jednu 3.5'' disketu zhruba před čtvrt stoletím a byl v příjemném šoku, jak to pěkně fungovalo.
ja ji zkousel v dobe kdy vysla, coz myslim bylo +- zaroven doba, kdy se spekulovalo(/uvazovalo?) ze by QNX mohlo byt nove oficialni jadro/zaklad pro budouciho AmigaOS pro PPC, ale z toho tehdy bohuzel seslo...
V '97 jsem na tom dělal (v2 a v4) na správě páteřní frame-relay sítě (a ano, v podstatě všechno nad rámec samotnýho OS a GUI jsme si museli vyvinout sami, tzn hlavně živý mapy provozu a vizualizaci výpadků, a dohled a management aktivních prvků; jinak existoval jen samotnej OS s příkazovou řádkou a GUI, a webovej prohlížeč, ale s tím se nedá spravovat síť o tisících routerů a mikrovlnných spojů), a z toho co jsem tehdy měl možnost vyzkoušet, s tím šel srovnávat jen Solaris (tehdy tuším ještě SparcOS). Windows i Mac byly pořád ještě hračky pro mrňata (hromada chybovýho softu na nestabilním a chybujícím železe a ustavičně z toho padaly nějaký fatální chyby); SUN a QNX byly jak něco ze StarTreku. Za všech okolností blesková odezva, naprosto stabilní, a dostat stroj do kolen vyžadovalo do něj zvrhnout kýbl hřebíků nebo něco v tom stylu.
Bohužel specializace na mission-critical průmyslový nasazení na extrémně úzkým výběru hw (u SUNu dokonce výhradně na vlastním) a z toho plynoucí licenční + obchodní politika zabránily jejich prosazení na desktopu. Pozdější uvolnění Solarisu Oraclem už na tom nemohlo vůbec nic změnit.
Uvolneni codebase Solarisu nastalo uz za Sun Microsystems.
SparcOS se nikdy nejmenoval. Puvodni obchodni jmeno bylo SunOS. Doted je to v idckach kernelu a platforem.
hele sorryjako, ale po 30 letech mi to nepřišlo jako informace tak zásadní, abych se obtěžoval mařit čas tím, že to budu hledat.
Já se domnívám, že prosadit nějaký systém na desktopu je extrémně těžký task - Linux, který je tomu kromě dvou hlavních desktopových platforem nejblíže a má nejlepší podporu zařízení, se i přes všechnu snahu velkých distributorů, open distribucí a ambiciózních projektů typu Lindows moc daleko nedostal. Stejně tak pohořelo IBM se svým OS/2 a třeba BeOS. Možnost prosadit QNX či Solaris na desktopu podle mě byla mission impossible.
OS/2 je trochu iný príbeh. Tam to ustrnulo na neschopnosti marketingového oddelenia IBM, keď reklamy chodili iba pri zápasoch nejakej treťotriednej futbalovej ligy. A celkove, Microsoft lepšie podchytil nerdovskú a menežerskú kultúru svojim cringe marketingom, aj keď mal horší produkt. Ešte k tomu IBM malo nejaké problémy s porušovaním duševného vlastníctva Star Treku, alebo taký nezmysel. Plus windows boli lacnejšie :)
Mnohé firmy toľké peniaze ako IBM nemali, IBM to ukážkovo pokakalo.
Ja si pamatuji v 90tkach kdyz jsem sli na vystavu do Brna a tesili se ze navstivime stanek IBM. Chteli jsme videt OS/2 nazivo.
Jake bylo nase sklamani kdyz tam meli Windows. To uz bylo jasne ze to vzdali.
Dost "pomohlo" i to, že OS/2 byl poměrně dlouho PS/2 exclusive. Tzn dal se koupit jen s / pro jejich řadu PS/2 a na neznačkovém klonu ani nestartoval.
Další věc byla cena, která byla posazená naprosto nesmyslně.
Hodně se nepovedlo i to, že verze 1 neměla jazykové lokalizace, byla pokud vím jen v angličtině, a dvojka měla snad jen angličtinu a němčinu plus možnost dohrát národní písma, která navíc uměla jen bitmapová. Víc jazykových lokalizací a podporu TTF písem dostala až 3ka, a třeba česká mutace byla naprosto otřesná.
A to, že verze 3 Warp nikdy nedostala ani modernizaci GUI a zůstala odkázaná na styl Windows 3.1, už bylo jen dokladem rezignace IBM.
BTW ve verzi 2 neměl problém Y2k snad ani řešení a muselo se přejít na 3ku (jestli se pamatuju správně, HPFS ukládal časová razítka jen s dvoumístným rokem a ještě nějak vysloveně debilně, takže se to po přelomu letopočtu rozbilo). Samozřejmě za plnou cenu. S tím jsme si taky docela užili, měli jsme asi 300 zařízení řízených OS/2kou 2.0 rozstrkaných po republice, která byla Y2k dotčena a udělala by neřešitelný bordel v datech, a jejich výrobce dodal DATky s Warpem a opraveným řídícím sw na konci srpna 1999. To byl poslední kvartál za všechny drobný.
15. 11. 2024, 12:37 editováno autorem komentáře
Nebo možná ten řídící soft na 2ce měl s Y2k problém a opravená verze vyžadovala 3ku, už si to nepamatuju a navíc je to dneska úplně jedno.
skoro bych se hadal ze OS/2 2.x ceskou mutaci melo podle toho co si pamatuju, ale misto toho sem venoval par vterin a nasel:
https://www.os2museum.com/wp/os2-2-1-national-language-versions/
Support of Other Countries
OS/2 2.1 was localized into a relatively small set of languages, but supported a much wider set of languages and countries with the appropriate country, codepage, and keyboard settings. Such indirectly supported languages included Turkish, Polish, Czech, Hungarian, or Icelandic.
takze asi si to pamatuju spatne a pouzivali sme jen moznost ceskych znaku a klavesnice :-)
jinak OS/2 4 Merlin modernizovane (nejen) GUI melo dost a mnohem lepsi nez tehdy Windows 9x/NT ;-)