Ja tu mám niekolko amerických mechanických klávesníc s malým enterom a modrými spínačmi(ktoré sú hlučné skoro jak písací stroj). A som s tým v pohode. Ale je pravda že ako programátor diakritiku skoro vôbec nepotrebujem. A ak ju potrebujem na nejaký slovenský text tak ju prepnem na SK Querty bez toho aby som nad tým premýšlal.
Na SK sa používa aj querty aj quertz. Quertz je na Slovensku asi oficiálne, ale veľa ľuďom to vadí. Ja si nastavujem SK querty ktorú pri programovaní prepínam na americkú querty. Na querty som sa naučil lebo moj prvý PC bol americký IBM PC (tiež s poctivou mechanickou klávesnicou bez háčkov a čiarok IBM PS/2).
Na ten nemecký layout s prehodeným z a y som odmalička neznášal a nevedel som si naň zvyknúť a odkedy si inštalujem systém sám tak či v Linuxe alebo vo Windowse nastavujem SK Querty. A vlastne som na to naučil aj celú rodinu aj celé moje okolie a asi je nás takých na Slovensku dosť, ktorí sa dokázali vzoprieť nášmu dedičstvu z Rakúskeho c.k. mocnárstva, len občas sa stane že niekde prídem a tam má klávesnica iný layout, alebo mäkčene tak vždy inštalujem SK querty. Žiaľ som konzervatívny, vadí mi nie len prehodené z a y, ale napríklad aj velký enter a mäkčene ma doslová mýlia (jednu českú mechanicko - optickú klávenciu tu mám na poličke len kôli velkému enteru) naštastie 99% kvalitných klávesníc je len v americkej verzii.
Jaky to ma vlastne benefit? Neprekazi krabice desktopoveho PC? Driv to bylo nahouby - bylo potreba mit desktop blizko a po ruce disketovku, cdromku a hrat si na dydzeje.
Dnes uz vse lze schovat do klavesnice. Ale ta krabice desktopu uz dneska taky nemusi zavazet, strci se daleko pod stul, muze byt zahrabana knihama nebo fungovat jako podlozka na cokoliv, nemusi byt moc pristupna.
System vse v klavesnici prinese nejakou vyhodu snizene kabelaze, ale bezdratova mys a klavesnice u desktopu taky dost kabely redukuje.
Snadnou prenosnosti se taky az tak argumentovat moc neda, jelikoz system vse v klavesnici stejne potrebuje monitor, ktery neni extra prenosny. Tady by uz vitezilo spis reseni all-in-one, neboli desktop v monitoru. A navic, clovek se tak casto nestehuje (dobra, studenti na kolejich ano).
A jak uz bylo zmineno, u systemu vse v klavesnici je problem s tou klavesnici. Nelze si vybrat vlastni (ergonomickou, bezdratovou, lokalizovanou, svitici v noci).
Skoro bych rekl ze reseni pocitace vse v klavesnici je uplne naprd :)
Trik je v tom, ze tu bezdrotovu klavesnicu k tomu najskor pripojit pojde. Ono by slo aj drotovu, ale bolo by treba hladat model s integrovanym hubom, alebo BT mys, aby sa zbytocne nezabijalo vela USB portov.
Je jasne, ze all-in-one - vsetko integrovane do monitora by bolo idealne riesenie, ale drahe na realizaciu. Minimalne v tomto stadiu. Je to len klavesnica a uz ludia ohrnaju nosom nad tym, ze nema slovenske / ceske rozlozenie. Ak by to bol monitor, tak by ludia brblali na to, ze je maly / velky, prilis nekvalitny / drahy, ma zle aspect ratio, porty na zlom mieste a tak celkovo.
A ten all in one sa vlastne za pomoci par kratkych kablikov, obycajneho Pi boxu a obojstrannej lepiacej pasky da vytvorit uz dnes.
Otazne je, ci ta klavesnica, zdroj a prirucka za tych ~15 E navyse (ked porovnam cenu Pi4 B 4GB budget setu s Pi 400 setom - aby mali porovnatelne vybavenie) za to stoji. Podla mna to vyuzitie najde. Jedine, co mna osobne trocha skrie je fakt, ze 4GB sa mozu stat velmi skoro obsolete. V tomto je lepsia Pi4 krabicka. Ale viem si uplne v pohode predstavit, ze by som to niekde niekomu hodil ako jednoduchu krabicu na browsovanie internetov. Sam uz pouzivam ARM masinu s Linuxom a som celkom prekvapeny, co vsetko to dokaze.
Líbí se mi, jak na všech fotkách mají zásadně myš na levé straně od klávesnice, aby se její kabel nekřížil s ostatními. Jestli nakonec to zařízení nedesignovali leváci :)
2. 11. 2020, 10:49 editováno autorem komentáře
Asi je to člověk od člověka. Já jsem myš vlevo používal, a naučil jsem se to prakticky hned. Pak přišla éra ergonomických myší, které jsou obvykle jen pro praváky, a byl s tím konec. Ale při dnešním uspořádání klávesnic dávala myš v levé ruce větší smysl – pravá ruka má navíc numerickou klávesnici a ještě kurzorový blok kláves. Proč jí k tomu přidávat ještě myš?
ja ako lavak mam mys 90% casu vpravo, ci uz doma, alebo v praci. v praci mam ale na pravej strane aj napajaci zdroj na vyvojove kity a obcas, ked mam tych kitov a/alebo meracov na stole viac, tak si mys prehodim vlavo. nerobi mi to vobec ziaden problem.
mys s prehodenym lavym/pravym tlacidlom som pouzival niekedy naposledy v roku 1998, ak vobec.
mys ale vacsinu casu nepouzivam.
a tiez vlastne nie som tak uplne 100% lavak. pribor drzim ako pravak, ale lyzicku drzim v lavej ruke. nikto ma nikdy na pravaka preucat neskusal, mam to takto odjakziva.
Přesně tohohle jsem si také všiml, no tak jezdí se tam vlevo tak je to asi cajk. Náš malý uživatel je levák, takže ideál.
Otázka je jestli mu mám (synovi) obracet tlačítka už od začátku, nebo to nechat aby si zvyknul. Velké dilema. Stejné je to s osou Y na gamepadu (Playstation, Nintendo), já to mám rád obráceně tak jsem ho tak naučil, chudáka, ani jsem mu o tom neřekl. Přeci jen to furt přehazovat když si půjčujeme ovladač na jednom účtu je otrava.
Tak důvod proč je myš na levé straně, lépe řečeno USB port, je vysvětlen zde:
https://www.raspberrypi.org/blog/designing-raspberry-pi-400/
"""
We have already seen a few comments about the USB ports being on the left side of the unit, and the fact that this makes the mouse cable cross over for most right-handed users. The PCB shape had to be defined early on so that the industrial designers could get on with the housing design, and I then stared endlessly at the PCB layout, trying to get one of the USB ports to route to the right side without wrecking the signal integrity of the memory or the HDMI; I could not find a way to do this. Left-handed folks and Bluetooth mouse-owners will be happy at least!
"""
Objevil jsem jednu killer feature proti všem předchozím verzím Raspberry Pi: to zařízení má vypínač! Klávesovou zkratkou Fn+F10 je možné ho vypnout a zapnout podle libosti. Jen by mě tedy zajímalo, jestli se to bude chovat jako staré PC AT, nebo jako současné PC ATX a doufám v druhou variantu.
Ano, rpishop.cz to má už na produktu napsané, ale bez dalších detailů. Poptal jsem snad všechny youtubery v komentářích aby se k tomu vyjádřili. Jeden už napsal, že dlouhý stisk to opravdu vypne, Krátký pak zapne. Ale nic bližšího.
https://www.youtube.com/watch?v=p_jNMY3S60I
Pokud něco zjistíte, dejte vědět. Toto je opravdu velmi žádaná funkce, alespoń u mě.
Tak nějaké informace jsem našel na oficiálních stránkách. Pod svícnem bývá tma...
"""
We also have a feature that is completely new to Raspberry Pi products: an on/off button! Power off is achieved by holding down Fn+F10 for two seconds. This is a soft control that negotiates with Linux to shut down, so you don’t corrupt your memory card or your USB drive. Power can be restored by pressing F10 (or Fn+F10).
"""
Takže se jedná o jakýsi "deep sleep", vypne to nějaký "PVIC" (v hw se nevyznám) a pak to má minimální spotřebu: https://youtu.be/LJhR31K1ePE?t=790
https://torinak.com/qaop a nastavit prohlížeč do full-screen modu. Jen to několikaminutové čekání a "chrčení" magnetofonu při loadingu bude nostalgikům asi chybět.
Ta klavesnice je dost strasna. Prijde mi jako by vybrali nahradni dily na nejaky levny netbook ktery se uz nevyrabi - EEE?
Porovnani s osmibity tedy snese s gumakem nebo inzenyry co vymysleli membranove klavesnice.
Pocitace commodore mely vzdy slusne klavesnice co se tyce klaves (aby puvodne firma na psaci stroje nemela). Rozlozeni je jina vec - tam hlavne u C64 to byl ocistec - asi kvuli cene.
Proc tahle vec ma klavesnici jak pro ruzovou 12ti letou barbinu?
1.Je slim a nizka tlacitka. Tudiz spatna odezva na stisky.
2. Proc je shift u sipky nahoru
3. Proc je prehozeny FN a Ctrl s raspberry klavesou?
4. Proc je shift nalevo kratsi nez caps lock?
5. Neni numericka sekce - no asi nova doba, mladi hipsteri uz neznaji numerickou klavesnici a ja se stavam dedkem.
6. Muze mi nekdo vysvetlit konfiguraci klaves se zavinacem a krizkem? Neni to nahodou UK keyboard nebo nejaky mutant?
7. Kdyz chteli kvuli velikosti vyhodit nektere klavesy - asi pres FN, mohli nechat aspon page up/ page down nebo end/home pres fn.
Positiva:
1. Je naklopena/naklopitelna
2. Klavesnice sipky ve smeru obraceneho T
3. Evidentne masova vyroba nejakeho existujiciho typu takze levne nahraditelna / moznost uzit substitut.
2. 11. 2020, 13:17 editováno autorem komentáře
1. Mám doma jejich klávesnici a pokud je tohle stejné, tak ta klávesnice patří spíše k těm lepším. Jak poznáte odezvu z fotky? Primárně používám Logitech MX Keys, kde jsou také nízká tlačítka a odezva je více než dobrá.
3. FN, Ctrl a RPi přehozeny oproti čemu?
6. Existují varianty s různými layouty, co přesně potřebujete vysvětlit?
2,4,5,7. Myslím, že to tady lidé, kteří to navrhovali nečtou, takže se asi odpovědi nedočkáte, ale ta firma je docela otevřená, takže tyhle věci občas řeší v nějakých rozhovorech, případě je možné se jich zeptat přímo.
1. 2. Protoze ta klavesnice vychazi s nejake notebookove predlohy?
3. To asi zalezi s cim to porovnavate. Napr. Delly to maji stejne.
4. Protoze ISO layout (kam patri UK klavesnice. Nebo CZ. Pro laiky, ta s "velkym" Enterem. Resp. dvouradkovym, ono "velky" a "maly" Enter je na ruznych klavesnicich dost sporne, vetsinou je to plochou stejna velikost. Jako velky by se tak dal povazovat jen ten cinsky hybrid, co udelali spojenim ANSI a ISO Enteru).
5. Numerickou sekci pozaduje pouze mala skupina uzivatelu (napr. uctarna) nebo zeme jejiz layout nuti k velkym kompromisum. Notebooky maji klavesnici bez num. bloku uz od dob laptopu. Nemluve o tom, ze jen malo (pokud vubec nejaky) z 8-bitu melo num. blok. To neni zadna novinka.
6. To je UK klavesnice. Neni anglicka klavesnice jako anglicka klavesnice. Pri vyberu nutno davat pozor a hledat US layout (kdyz uz neni CZ).
7. Vzdyt tam jmenovane klavesy pres Fn jsou? A jestli to melo byt opacne, tak viz. 1. a 2.
2. 11. 2020, 14:51 editováno autorem komentáře
No zrovna ISO rozložení je ergonomicky neskutečná prasárna, kvůli stojatému enteru a krátkému levému shiftu - zrovna ta pitomá klávesa vedle shiftu není k ničemu potřeba a jen vede k překlepům plus zbytečnému namáhání malíčku při psaní všemi 10, u enteru to samé. Ale to je asi trošku OT, uznávám :).
EDIT: Tu prasárnu myslím v kontextu existujících QWERT* rozložení, pochopitelně.
2. 11. 2020, 15:30 editováno autorem komentáře
Je hezké, jak si každý brání to své rozložení :-) Já třeba tu "pitomou klávesu" vedle šiftu používám na roury a klávesnice, která ji tam nemá, mi vůbec nesedí. Ta klávesa tam patří na UK layoutu a díky tomu může být enter vyšší - přes dvě řádky. Na druhou stranu US layout ji má u enteru, ten je sice nižší, ale je tam zase ten dlouhý levý shift.
Myslím, že problém je v tom, že CZ layout občas vychází z UK a jindy z US layoutu, takže máme na trhu více kombinací než mají třeba v Americe a na co si zvykneme u naší první klávesnice, to chceme používat do konce života.
CZ layout je vzdycky na ISO. Tedy mysleno oficialne. A puvodem je z DE layoutu (jeste z dob psacich stroju).
Ostatni jsou predelavky z US ANSI (coz je treba muj pripad, mam radsi ANSI rozlozeni), at uz nalepovanymi nebo dotistenymi/dogravirovanymi ceskymi znaky.
Holt problem male zeme s malou kupni silou.
2. 11. 2020, 17:34 editováno autorem komentáře
Nevím, co myslíš tím trojhmatem, ale tyhle znaky zadávám na US rozložení přes klávesu "'|\", kterou mám na klávesnici s ANSI rozložením nad Enterem :). Pokud používám CZ rozložení, pak tou kombinací RAlt + w/q.
Ono s těma překlepama to je možná i o velikosti rukou, sice je asi nemám úplně malé, ale taky žádné lopaty. Další věc je, že to je i o konkrétní klávesnici - např. na thinkpadech mi to zásadní problémy nedělá, ale na "plnotučných" klávesnicích, nedejbože s většími klávesami a vyšším zdvihem u toho vždycky akorát nadávám. Samozřejmě chápu, že tisíc lidí - tisíc chutí, ale furt mi to ISO rozložení ergonomicky smysl nedává - proč při psaní všema 10 mít kratší dráhu malíčků ke klávesám, které se ve srovnání s Lshift/enter nepoužívají až tak často...
1. Mně se na takových klávesnicích píše dobře.
2. A kde jinde by měl být?
3. Nepřijde mi přehozený, všechny notebooky, co jsem měl, i několik náhodně rozkliknutých notebooků na CZC všech možných značek (Asus, Acer, HP, Umax, některá Lenova) to mají takto. Jediný rozdíl jsou Thinkpady a některá „thinkpad-like“ Lenova.
4. Aby se tam vešla klávesa |\ přece.
5. Osobně mám na numerickou sekci dost smíšené názory. Je lepší ji mít, ale zase pak mám dál k myši. Zadávání čísel přes Fn+mjkluiop mi přijde v pohodě. (samozřejmě zadávat čísla „lineárně“ přes ŕěščřžýáíé je blbost) Co mi ale chybí jsou hardwarové (bez Fn) PgUp/Down/Home/End, to je opravdu velký problém používat přes Fn, protože Page mačkám jedním prstem když si čtu a nemám ruce na klávesnici, a Home/End často mačkám se Shiftem (pro vybrání do začátku/konce řádku) a trojhmat je opruz.
6. Zavináč je tam co je na české klávesnici §!'. Já teda mám místo § výpustku …, protože § skoro nepoužívám. ! asi používá kde kdo a ' minimálně programátoři. Ta klávesa vedle je divná a teď se to všude dává místo rozpláclého entru. Můžeš si na ni namapovat enter.
Numerický blok:
* Je asi oblíbenější u češtiny, slovenčiny a asi u jazyků psaných cyrilicí, protože tam chybí číselný řádek, resp. není to primární funkce těchto kláves. Mnozí v zahraničí to až tolik nepotřebují.
* Osobně mám radši numerický blok 00123456789 jako Fn+NMJKLUIO789. Lépe se mi s tím píše deseti prsty, protože nemusím přehmatávat na jiný blok. Plus je tu výhoda bližší myši nebo podobného zařízení.
Naklopení: Jde spíše o hřích proti ergonomii, aspoň z hlediska ruk. Výhodu to nabízí snad jedinou – prý to má být lépe čitelné. Což má význam, pouze pokud nepíšete deseti prsty, a i tam si nejsem moc jist, jestli je to opravdu významné. Ale jinak naklopení vede ke zbytečně většímu prohýbání zápěstí.
Mimochodem, našel jsem pro naklopení ještě jeden historický důvod. Uhodne někdo?
Přemýšleli o tom, přáli si to, ale z několika důvodů to tam nedali. Vysvětleno v https://youtu.be/LJhR31K1ePE ale taky bych si to přál...
Také mě to napadlo, bylo by to zajímavé pro ty, co nemají na (další) pc. Jenže:
- MŠMT nemá koncepci, takže si to každá škola řeší jak umí, což může být problém při používání programů, které jedou pouze na Windows
- Je to Linux. Ano, nějaká verze Windows 10 tam jde asi nainstalovat, nezkoušel jsem a bude to asi stát další prachy. Kdo je schopen něco dělat na Linuxu, pokud není doma ajťák? Zvyknout se na to dá, ale chce to navedení ze začátku.
- Chce to TV nebo monitor. Přestože vím, že některé rodiny mají i několik TV, může to být problém.
Závěr: Kdybych musel řešit distanční výuku u svých dětí, rozhodně by to byl kandidát. Jiným (včetně manželky učitelky) to doporučovat nebudu, protože nemám čas dělat podporu rodičům, kteří mají problém přidat přílohu ve školním software, kde je tlačítko "Přidat přílohu".
Musím říct, že jako obdivovatele starých počítačů se mi ten koncept líbí moc. Nicméně abych to chtěl koupit, kdybych tomu už našel nějaké využití, tak bych měl nějaké výhrady - líbilo by se mi, kdyby to bylo v nějaké trochu klasičtější klávesnici (nejlépe ne chiclet a s numerikou) a v černé - přeci jen tato bílo-růžovo/červená není úplně něco, co by nám domů zapadalo.
A asi bych raději, aby tam bylo místo pro 2,5" SATA SSD (klidně na USB 3 převodníku) a umělo to nativně z něj bootovat.
Nicméně chápu angličany, udělali vlastně novodobé ZX Spectrum se vším všudy - omezená malá klávesnice, miniaturní velikost, veselý design, co nejnižší cena.
Nicméně mne osobně by sedlo provedení alá Amiga, ST (bez toho velkého hrbu vzadu, ten by RPi nepotřebovalo), nebo aspoň osmistovková řada Atari či C64 - kvůli větší a pohodlnější klávesnici, samozřejmě s trochu více současným rozložením. Navíc by se tam tak vešlo rovnou víc USB a klasické HDMI.
Ale nic ve zlém proti Raspberry, jen si tak fantazíruji :-)
Strašně se mi líbí, objednáno pro syna na Vánoce. Všiml jsem si klávesy Fn-F10 pro zapnutí/vypnutí. Už to někdo zkoušel? Jde to konečně dobře vypnout a zapnout aniž bych musel vytahovat kabel? Pro dítě je to určitě pohodlnější, USB-C umí celkem kopnout když se člověk špatně dotkne.
Zajímala by mě spotřeba v tom "vypnutém" stavu. Já jsem objednal US layout verzi a ta skladem ještě nebyla.
Taky jsem objednal USB-C externí přenosný monitor MSI Optix MAG161V a zajímalo by mě, jestli to RPi4B (RPi 400) utáhne s dodávaným zdrojem. Má někdo zkušenost? Přeci jen méně kabelů je lepších.
Toto je fantastické riešenie aj pre nevidiacich, myš, monitor nepotrebujeme. Aj z bezpečnostného hľadiska, nikto nevidí, na čom pracujete. Čítaču obrazovky bežný človek nerozumie:) Len keby bol defaultne predinštalovaný Windows alebo možnosť inštalácie Windowsu, žiaľ, Linux nie je moc prístupný pre nás. Skúšal som Debian, kde bola podpora od inštalácie OS, no prístupný v Debiane bol prakticky iba terminál. Pritom Čítač obrazovky NVDA je open source, škoda, že sa nedá inštalovať na Linux. Cez wine to nefunguje.
A v čem přesně to má mít výhodu proti RPi4 pověšenému vzadu za monitorem s USB klávesnicí a myší? Já vidím, že na stole bude akorát víc kabelů. Jedině snad snadný přistup k GIPO, ale jinak samé nevýhody. Takže když to shrnu, tak to vypadá takto:
+ Snadno přístupné GIPO
- Všechny kabely vedou po stole k zařízení (a asi budou mít větší sílu, než váha RPi400)
- Klávesnice je daná a bez lokalizace (když se porouchá, tak smolík = ne úplně vhodné pro děti)
? Chlazení (Nejsem si jist, jak se to uchladí, já provozuji RPi4 v pouzdru/chladiči)
A to neberu v potaz cenu…
Nějak mi prostě smysl existence tohoto produktu uniká.
Mám na "ošahání" chvilku doma (s úmyslem předat dětem, za účelem vtažení do IT). Zatím se mi moc líbí.
Narazil jsem však na problém se spuštěním portálu (her pro děti) ROBLOX, který nyní používají ve Win10.
Nějak se mi nedaří dohledat, je-li možné a když tak jak instalnout podporu v Raspbíčku.
Prosím pomozte.
Děkuji Leoš