Jo. Mám na cestě první kus RPI4B, podrbal jsem se na hlavě ohledně napájení, a protože mám po ruce 5V z mnoha poměrně tvrdých zdrojů, objednal jsem k němu kabel
https://www.czc.cz/belkin-mixit-kabel-usb-c-to-usb-c-cerny/199490/produkt
který plánuji střihnout vejpůl, vytáhnout si napájecí fousy a naroubovat na patřičně tvrdý 5V zdroj. Mám sice trochu strach, že ty napájecí fousy budou tenoučké, a jsem zvědav, kolik jich bude... = možná to bylo prozíravé řešení, ale to se teprve ukáže, až jaký bude výsledek :-D
Pro kutily pár dalších odkazů k tématu:
https://cz.mouser.com/images/microsites/usb-type-c-hdmi-f1.png
https://www.tme.eu/cz/details/12401562e42a/konektory-usb-a-ieee1394/amphenol/12401562e4-2a/
To je jediný celý situace ohledně napájení věcí z USB.
Už první chytrý telefony se odmítaly nabíjet plnym proudem, kterej nabíječka může dát (typicky akceptovaly jen 300-500mA). Tahle situace defacto trvá dodnes a já mám doma hned několik nabíječek (resp. USB zdrojů), který jsou mi v tomhle k ničemu.
Takže pokud chce mít člověk jistotu bezproblémovýho chodu, stejně si musí doma vykuchat nějakej kabel a vytvořit si vlastní rovnák na ohejbák. Taky takový kabely mam.
Jestli v tom Tvym kabelu budou jen fousky, tak to asi nebude tak moc vadit - ten kabel vypadá, že má asi 10cm a na těch nebude úbytek napětí nijak obrovskej.
Pokud mate tvrdych 5V, tak je lepsi je nepripojovat na ten USB-C konektor, ale na pinhead.
Funguje to bez problemu. rPi 3B+ takto provozuji, rPi4B to povoluje take, ale nemam to vyzkousene, cekam na dostupnost 4GB verze.
Jen pozor na napajeni pres step-down moduly postavene na LM2596. Ten obvod nestiha vyrovnat proudove spicky a rPi pak hlasi varovani na podpeti. Je treba tam pridat alespon 1mF kondik.
11. 7. 2019, 09:49 editováno autorem komentáře
On za to LM2596 nemůže. Jestli správně chápu, můžou za to výrobci destiček s tímhle švábem. A ani oni za to tak docela nemohou. Pokud se má destička prodávat v přepočtu za tři piva, tak se člověk nemůže zlobit, že má na vstupu i na výstupu jediný vodnatý elyt o kapacitě cca 100-220 uF. Zejména když uvážíme, že vstup i výstup má chodit až někam do 40 Voltů - na tahle napětí vychází 1 mF už docela velký a drahý, a v polymeru nedostupný. Ony ty destičky jsou totiž dost univerzální. Takže když si měnič trimrem nakonfiguruju, aby dával na výstupu 5V, a třeba i na vstupu vím, čím budu krmit, nebál bych se přidat přiměřené kondíky zvenčí (pokud bych je nechtěl zrovna vyměnit na destičce s LM2596). Podle mého s nějakým polymerem okolo 470-560 uF / 6.3V na výstupu by to byla taky veselejší písnička :-) Viděl jsem na tohle napětí polymery až do asi 1500 uF, případně se dají spojit paralelně... Nebo se dá vzít menší polymer okolo 470 uF s ESR okolo 7 mOhm, a paralelně přidat větší konvenční elyt, jako pomalejší akumulátor. Mimochodem takové Panasonic FR series jsou sice vodnaté, ale mají tak nízké ESR, že jsou už na dohled k polymerům, a na vyšších napětích (tak od 25 V výš) jim polymery nemůžou konkurovat kapacitou...
Tak jasně že na pinheader bych to taky zvládl, ale ono v uvažovaném "finálním nasazení" hrozí, že s tím budou zacházet osoby nepříliš pečlivé, a USB-C má jednu velkou výhodu: Na rozdíl od pin-headeru (bez ohrádky, bez "palce") je USB-C poměrně blbovzdorné.
Kdyby to mělo být tak, že to jednou někde zapojím, zavřu dvířka a pak na to pět let nesáhnu, tak je pinheader jasná volba.
Taky má USB-C 4 kontakty na živej a 4 kontakty na zem, takže paralelní řazení přechodových odporů = mělo by to být přes ten relativně vysoký odběr docela spolehlivé.
pokud se nepletu 5V zdroje zapojene do microUSB davali casto 4.9V a v zatezi to kleslo a v lepsim pripade "jen" blikal/svitil na monitoru symbol blesku(=nizkeho napajeciho napeti), v horsim se to seklo/vypnulo, s 5.1V zdroji ten problem nebyl... pripadne 5V zdroj pripojit na "GPIO" kdy ten pokles nebyl, ale pak uz pada ta uvaha o potrebe jineho zdroje, kdyz to stejne znamena presmiknout jakoukoliv koncovky a pripojit na header :)
5V a 5.1V není takový rozdíl a to navýšení slouží pro pokrytí úbytku na kabelu. U RPi je důležité, aby napětí s proudem moc nepadalo. Aby se nestalo, že chce RPi najednou 1.5 A a zdroj to dodal s poklesem 0.5 V. Pak to bude samozřejmě nestabilní. Nicméně reálná spotřeba se pohybuje kolem 0.6 A a dobrý 2 A zdroj postačí i čtyřkovému RPi, pokud k němu nebudete připojovat nic proudově náročného do USB nebo na PIN header. I přes issue popsané ve zprávičce většině lidem postačí nabíječka, co dostali k telefonu a nemusí tak kupovat další.
z praxe vim ze RPi3B jen s HDMI/microSD/USBKlavesnice/USBMys ma problem s nekolika USB adaptery dodanych s telefonem co jsem zkousel, nemeril sem to, ale pri pouziti Kodi nebo Chromium s netextovou strankou uz blikal blesk jak zbesilej, pri pripojeni USBFlash uz se to vypinalo... stejne problemovej zdroj zapojenej primo na GPIO uz problem nedelal, ale jak sem psal, s nim pada ta rozdilnost zakonceneho konektory kdyz ho musi uzivatel usmiknout a zaroven ne kazdej s RPi chce "bastlit" napajeni pres GPIO, takze proste koupi original zdroj a neresi problemy...
Nebylo, protože 5,5/2,1 mm je pouze standard _konektoru_, nikoli napětí a polarity. A navíc to není ani jediný standard, jsou ještě konektory 5,5/2,5 mm. Konektor USB proti tomu garantuje nejen tvar, ale i úroveň a polaritu napětí. Pro experty, kteří si jsou schopni sami pohlídat velikost a polaritu napětí, nabízí Raspberry Pi možnost plnohodnotného napájení pomocí pinheaderu standardní rozteče 100 mil.
To leda, kdyby RPi sneslo 19V - pak by se dal použít zdroj pro notebook.
Ale zdá se mi to jako poněkud zbytečný povzdech, vzhledem k ceně originálního adaptéru a rozměrům konektorů i případného notebookového adaptéru.
Ostatně i ty problémy s příliš chytrými kabely/nabíječkami: jistě, je to chyba RPi, ale vážně chce někdo napájet RPi za $35 třeba zdrojem pro Mac za $60? A s přihlédnutím k ceně originálního adaptéru?
Ten problém není ani tak s nabíječkami, jako spíš s čipovanými kabely. Tedy i ta nejlepší nabíječka bude s Raspberry bez problému fungovat, použije-li se obyčejný C-C USB kabel bez čipu (tedy pro proud 3A a rychlost 480 Mbps).
Taky bude fungovat jakákoli vhodná nabíječka, která má konektor typu A a následně jakýkoli kabel z USB-A na USB-C. Nabíječky s napevno zabudovaným kabelem budou s největší pravděpodobností fungovat také, protože tam je čip v kabelu ve skutečnosti součástí funkce nabíječky.
Ano dělají se krásné nabíječky s větším počtem výstupních USB-A portů, schopné dodat 4 a více Ampérů. Ale jsou poměrně drahé ve srovnání s cenou podobně silného adaptéru (notebook style cihlička na kabelu) třeba od značky MeanWell, kromě toho se mi úplně nelíbí, že USB-A má jenom jeden kontakt na +5 a jeden kontakt na zem... (přechodový odpor, vakl). Nejlepší by byla šroubovací svorkovnice... akorát že ta zas už není moc blbovzdorná. USB-C vůbec není špatná volba.