Dovolím si zasadit to do jiného kontextu: s ohledem na dobu uplynulou od vydání RPi4 a s ohledem na vyšší IPC nových Cortex jader a vyšší pracovní frekvenci a vyšší spotřebu by cokoli menšího bylo trapné. Tohle je vlastně nezbytně minimální nárůst výkonu, škoda, že to není o něco více. Ale aspoň to kompenzuje ta funkcionalita navíc jako PCIe/NVMe.
Vidím to úplně stejně. Osobně jsem čekal trochu modernější litografii s menší spotřebou a možná i více jader, ale chápu, že dosáhnout na konkurenceschopnou cenu z Evropy je asi oříšek...
Uvidíme, zda RPi začne prodávat samostatné čipy RP1. PCI-e karta s tímto čipem by umožnila zkombinovat výkon x86 a HW konektivitu ARM SoCů. Drivery pro komponenty RP1 jsou/brzy budou v mainline kernelu (většina jsou to Synopsys IP cores, ze kterých RP1 poskládali), takže "jenom" konfigurace device tree, což by údajně x86 grub měl umět.
Ja bych to zasadil do kontextu uplne jineho. Rpi je predevsim hracka. Jako hracka to potrebuje nejaky relevalntni vykon a ten ma bez problemu i verze 1. Podstatnou nalezitosti je predevsim cena a ta je vsechno mozne jen uz davno ne nizka.
Kdyz se poscita co vse clovek potrebuje aby se to dali pouzit pro prakticky libovolny ucel, tak bez probemu za stejne penize koupi sice mozna ne tak skladne, ale zato mnohem vykonejsi a univerzalnejsi x86.
Samozrejme jsou tu i dalsi kontexty. Od hracky ocekavam, ze kvuli ni nebudu muset stavet elektrarnu, pripadne chladici veze, coz oboji v5 vyzaduje.
5A je dost na svareni. A taky na podpaleni bytu/domu.
Na NAS je to malo - uz chci videt jak na tom nekdo ma ZFS/btrfs. Blatotlacky typu mdraid a pod tim ext nezeru. Abychom si rozumeli. Za NAS nepovazuju neco jako shared storage pro nejakou hura stankovou akci za co nejmin kde strcim "NAS" do kapsy. To je mininas bez redundance nebo zarizeni ve stylu prenosne fotobanky. Je na povazenou jestli dosahnete stejne kvalitniho maleho mechanickeho provedeni na urovni profi integrovaneho vyrobku.
Na gateway pro na rychlost nenarocny GRE tunel staci i spotrebni router turris, uhni i ty nebo mikrobliku. Pokud neberu openwrt ohackovane routery ktere maji obvykle ubohy vykon.
Nicmene dobre se rpi osvedcilo jako diskless desktop klient nebo nejaky ovladac na lepsi graficke frontendy kdy pres gpio,i2c ci spi muzu obladat dalsi periferie. I hlukovky jsou uz na to pomerne poslouchatelne. Jednoduse a bez vetsich nakladu narozdil od single board pecek nebo drahych single board devkitu ktera silene zerou a topi.
Třeba já potřebuji výkonné DSP s USB gadget rozhraním (to na x86 umí jen zXXXX Atomy, pokud vím) a multikanál I2S audio I/O s nízkou latencí (nativně to nemá x86 žádné, ani nejsou běžně dostupné PCI-e karty). Výkon RPi5 by mohl být dostačující, obávám se ale tepelné zátěže. Protikandidát je RK3588, který už je k dispozici i jako compute module (tedy vhodné pro instalaci do zařízení, narozdíl od běžných SBC formátů). Předpokládám, že RPi bude mít také CM5.
Po verzi RPi4 je I2S jen stereo. Existuje deska s hackem, který z I2S na násobku fs udělá 4-8ch kvaziTDM, přičemž FSCLK (tj. který vzorek odpovídá prvnímu kanálu) je nahrazen GPIO (např. https://www.robertsonics.com/blog/2021/11/17/multi-channel-audio-for-the-raspberry-pi-part-1). Ale to je hack, kde při zpoždění GPIO může dojít k posunu kanálů.
RP1 je dle zatím uvolněného stručného popisu (nazývaného datasheetem) 8ch, ale patche pro dwc-i2s od RPi i jejich DTS konfig v githubu rpi kernelu jsou jen pro stereo. Zatím mi jejich vývojáři nebyli schopni potvrdit, jak to vlastně je , docela smutné, když jde o jejich vlastní čip https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=356922&start=400#p2143000 -> https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=356922&start=425#p2143940 .
Třeba Radxa CM3 mi dobře běhá 8ch 4xSDO/I 384kHz (příp. 8ch TDM 96kHz) , víceméně s nejnovějším jádrem a aktuálním stable debianem. Ale je to starý pomalík. Na cestě mám Radxa CM5 s RK3588, předpokládám 8ch bude také bez problémů.
Tak tech pouziti je myslim docela dost. Treba ja mam momentalne 3 raspberry pi v ruznych verzich:
* jedno stare rpi 3 pouzivam pro Mainsail na 3D tiskarnu
* druhy je retropie gaming konzole
* na tretim provozuju wire-pod pro Vector robota
Vykonem je vsechno "tak akorat" (na mainsail by stacilo neco mensiho, retropie i wire-pod dokazou CPU v zatezi celkem zamestnat). Ty krabicky jsou male a skladne, nehlucne (aktivni chlazeni ani pro jeden use case neni treba), a i pokud bezi 24/7, tak jejich provoz stoji par korun rocne.
A narozdil od jinych SBC mam k dispozici OS, ktery je veskrze odladeny a funkcni, coz mi stoji za tu treba o neco vyssi cenu.
21. 10. 2023, 05:44 editováno autorem komentáře
Na trojce je pouze ten mailsail. Retropie i vector bezi na rpi4, a s zadnymi problemy jsem se (pro moje pouziti) nesetkal. Nainstaluju OS + software, retropie pustim kdyz potrebuju, vector bezi 24/7
Petku prozatim porizovat nebudu, nicmene dokazu si predstavit, ze na retropie by casem davalo smysl taky, protoze by teoreticky mohl zvladnout emulovat i vykonnejsi konzole.
Me je jasny, ze to pouziti neni pro kazdeho a na vsechno se rpi hodit nebude. Ale i tak si najde spoustu vyuziti a lidi je podle me porad kupovat budou ...
Tak RPi 4 se musi chladit to je znamy fakt. Tady to je to same navic opet stoupa spotreba. Nemyslim si, ze cesta "maximalni vykon" je idealni. Je to podle meho nazoru uz mimo hlavni myslenku::
https://www.raspberrypi.org/about/
Protoze je to cele zbytecne drahe a komplikovane.
21. 10. 2023, 23:59 editováno autorem komentáře
Moc nechápu. Nabídka SBC je široká. Jak od Raspberry Pi Foundation tak od dalších společností. To, že je RPi 5 výkonnější a má větší spotřebu nic neznamená, když si můžeš koupit jiný model, který splňuje požadavky tvého projektu. Proč tedy parametry konkrétně RPi 5 nepovažuješ za ideální? Jaký by mělo smysl představit prakticky stejné RPi jako minule?
Cena RPi 5 je podle mě luxusní. Desky s podobnými parametry bývají výrazně dražší.
"Tak RPi 4 se musi chladit to je znamy fakt."
Není. Mě fungují dvě ze tři RPi 4 bez ventilátoru úplně v pohodě.
RPI4 chce pridat chladic, to jo. Popravde to, ze neni automaticky soucasti, je podle mne chyba, bez nej je to az nefunkcni.
Pro vetsinu uziti ale staci jednoduchy pasiv, coz neni zadny problem a za mne je RPi 4 OK.
Objektivne - pokud RPI5 bude opravdu vyzadovat ventilator, tak to uz v poradku moc neni, uvidime.
Tak bude vetsi chladic. Nepodtaktovane rpi4 se da uchladit plechovou krabkou s zebrovanim ne o moc vetsi nez deska rpi4. U dalsich verzi by ten pasiv uz by trochu pripominal mini x86 pro prumyslove nasazeni nebo by dostal siroke usi s zebrovanim. Tam uz ta skladnost pasivniho rpi nebude valna :-/
Krabicka bude pak vypadat asi jako maly invertor nebo zesilovace do auta pro antihudebni smazky :-(
23. 10. 2023, 14:36 editováno autorem komentáře
Uprimne ? Neusnadnuje vubec nic :) Ale nekdy je s nim celkem sranda (treba kdyz jsem na konferencnim callu a on se rozhodne zniceho nic vyrazit zkoumat okoli). Ale normalne muze fungovat jako Amazon Alexa, odpovidat na otazky (integrace s houndify nebo openai), rict jake bude pocasi, merit cas a par dalsich drobnosti. Nic co by neslo udelat pres telefon. Jen je o neco zabavnejsi zeptat se na predpoved pocasi robota ktery to doplni i nejakou animaci a pohybem
Jedna se o Anki Vector, po zmene vlastnika zde: https://www.digitaldreamlabs.com/products/vector-robot
S tim, ze nektere funkce (voice recognition/speech to text a ruzne integrace s externimi sluzbami) jsou oficialne podporovane pouze pokud mate subscription. Ale existuje i opensource verze serveru, ktera tuhle funkcionalitu zajistuje tez, a na jeji beh je prave rpi4 idealni (3b+ vykonem nestaci, 4 je tak akorat)
Jenže tahle hračka v kontextu velikosti, potřeby a velikosti je použitelná pro praktický život. Jak specifické role tak SOHO mini PC.
Nikdo tak malý x86 (AMD64) a levný řešení neudělal. Ten pokus se starým Atomem v HDMI donglu byl špatný vtip...
A něco jako základní Asus NUC (ex Intel NUC) není velikostí a cenou náhrada( cca od 250 € ) potřeba je taky jinde. Pak je tu ale spousta ARM hraček , startupů který nikdy ty použitelnosti nedosáhnou.
Plácáte. Hračka to opravdu není a verze 1 opravdu nemá relevantní výkon pro velkou část aplikací, kde by ji člověk jinak klidně uplatnil. A řeči o x86 jsou už úplně mimo.
Souhlasím ovšem, že stejně tak mimo jsou proudové požadavky toho zařízení. On už to tak byl celkem problém, RPi na to bylo extra citlivé, a takhle si fakt mohu pořídit něco jiného i když tedy fakt ne x86.
A to jako proc? CPU mozna zerou stranky s rozbitym javascriptem a nebo pochybne stranky, ktere tezi crypto. V tom pripade je ale jedno, kolik CPU ma clovek k dispozici, protoze si vzdycky vezmou vsechen. Je to pouze o tom mit dost RAM, aby se nemuselo swapovat pri prepinani aktivit. Pokud teda clovek nepouziva pocitac jako build server, nepousti nejake simulace a tak.
fakt? 2 jadra daky neviem aky intel (nie atom) ma to cca 8 rokov a ide to 80% skoro stale. Nehovoriac ze ventilator ide non-stop. A jasne Vas 11 rocny ma urcite 8 jadier a este pasivne chladenie. Ako tiez udrzujem starsie veci ale rozumne. Nebudem tvrdit ze na normalne fungovanie to staci ked je to psycho.
@Wangarad fakt? [...]
fakt! jeste nedavno sem jako primarni NB pouzival T430s s i7-3520M (2Core,model starej ~11.5 roku)...
s Xubuntu 22.04, ve Vivaldi asi 300tabu (logicky vetsina uspanejch), par terminalu, Remmina VNC, Clementine s INetRadio, Signal+Telegram+Skype, Geary(mail), a prumerne zatizeni bylo pod 10%, s ventilatorem prumerne na 0rpm ;-)
mozna ten tvuj 8let starej 2Core Ne-Atom se jmenuje Pentium ale je to ten prevlecenej Atom ;-)
Tak je to 10 rokov a dobre. V tej dobe si dal zanho kolko? 1500e je priemerna cena. High je 2500. Pred 10 rokmy to bola palka ako svina. Kolko elektriky musis prepalit aby si sa aspon priblizne dostal cenovo na uroven RPI? Ak za rok dajme tomu prepalis 100eur na tom laptope tak si na cca 15 rokoch. Teda este minimalne 4 roky ho budes musiet pouzivat aby si sa cenovo dostal na uroven RPI5. Takze ekonomika v tvojom pripade sla grcat na ucet "ale PC je lepsie".
Nie na rasbberry pi, ale ventilátor je komponent, ktorý zvyknem meniť/opravovať najčastejšie. Je to proste kurvítko, lebo je to jediná pohyblivá časť dnešných počítačov. Len neviem, či je to na hračkárskom počítači zrovna problém, tak sa vymení, no.
Nie som profi opravár, ale softvérový inžinier = you can fix my computer for free.
Off topic. Co to akoze znamena softwarovy inzinier? Vyvoj?
To je taký vznešenejší názov pre vývojára :)
Curriculum bolo niečo ako:
- Techniky návrhu softvéru a ako správne robiť UML
- Procedurálne programovanie
- Objektovo orientované programovanie
- Funkcionálne programovanie
- Assembler sme mali Turboassembler a nejaky vo Freebsd
- Algoritmizácia a optimalizácia algorimov
- Formálne jazyky
- Nejaké základy počítačových sietí
- Umelej inteligencii sme sa dosť venovali
- Nejaké p***oviny ohľadom manažmentu kvality
- Nejaké matematiky
- Nejaké fyziky
- Základy HCI
- Asi dva predmety o databázach.
- Záverečné práce som mal o návrhových vzoroch a AOP.
A to je hádam všetko podstatné. Pričom to UML-ko ma živí, plus niečo programujem.
Ja skátka som na hardware úplne blbý. Moje magické schopnosti opravovania HW spočívajú v prepastovaní procesora, výmene vetráka, premeraní poistiek a napätí multimetrom. A vo výmene vadných káblikov :) Ináč viem hovno. Rád by som sa naučil viac, ale to by som sa tomu musel venovať a mať pre to vlohy. Staré baby v baráku si myslia, že som elektrotechnik, alebo čo.
22. 10. 2023, 14:45 editováno autorem komentáře
Takze akoze vsetko a nic.
Wanagard nepisal som to, aby ste ma súdili, pýtali ste sa. To som študoval a napísal som, čo ma živí. Ak by som vedel, čo tým sledujete, napísal by som hovno. Softvérový inžinier vie veľa vecí do šírky, a má svoju špecializáciu do hĺbky. Neprdúskam sa, ale oproti úzko zameraným fachidiotom, je to výhoda, keď mi zadajú kokotskú úlohu, mám šajnu aspoň, kde začať.
24. 10. 2023, 18:47 editováno autorem komentáře
Nepamatuji se, že bych někdy měnil ventilátor kvůli tomu, že by přestal fungovat nebo začal dělat nějaké zvuky. Občas zařízení s aktivních chlazením chtějí buď vyčistit filtry nebo trochu profouknout stlačeným vzduchem, ale na výměnu jsem neměl za poslední roky nic.
"hračkárskom počítači"
Ten je dobrej :-)
BTW: pokud nebude potreba plnej vykon, tak bude stacit 3A zdroj pro RPi4 a RPi5 se mu prispusobi snizenim maximalniho vykonu a snizenim maximalniho mozneho odberu USB portů, tim se zaroven nebude vice hrat ani pri (snizenem)Maximalnim vykonu
ohledne vetraku, predpokladam ze se brzo ukaze (a ze tomu u RPi5 nic fyzicky branit nebude) nejaky pasivni "chladico-case" jako pro RPi4 napr. ten nebo oboustranej