No já teda v příštím roce nečekám ani RPi 4 :-).
Soudě podle toho, jak slibovali naskladnění letos, nevěřím tomu, že stihnou za půl roku saturovat stávající "vyhladovělý" trh a ještě pokrýt skladové zásoby. To je jak s tím, že před Vánoci uvolní 100 000 kusů do prodeje. V ČR z toho byly jednotky kusů a výhradně v drahých sadách s krabičkou, zdrojem, paměťovkou atd.
Kde udělali soudruzi chybu?
Myslíte, že kdyby zvolili do RPi4 slabší komponenty, že by dneska nechyběly? Dokážu si představit tu kritiku, kdyby použili "zbytečně" horší SoC, na druhou stranu by byli cíli vyrobit co nejdostupnější počítač blíže. Jestli jsme po tom RPi nechtěli prostě moc. Ale nevím, čeho konkrétně se jim nedostává.
Ja problem s dostupnosti raspberry vidim v tom, ze to jiz davno neni pocitac pro vyuku a domaci experimenty, ale masivne se nasazuje jako soucast ruznych prumyslovych reseni. Cena jiz neni lidova protoze komercni subjekt si muze dovolit zaplatit vice penez a snadnejc vykoupi cokoliv se vyrobi. Asi mesic zpatky jsem uvazoval nad raspberry, nejlepsi model s krabickou, zdrojem, kvalitni kartou vysel na necelych $250. Za $180 cenu jsem koupil nejake lenovo, core i5, 512GB SSD, 16GB RAM a widle v cene (ne ze bych o ne stal, ale pro nekoho to muze mit cenu).
Nechci ten tvůj pohled nějak shazovat, ale to Lenovo zjevně není nové tak jako mělo být to Raspberry Pi. Navíc pochybuju, že tam, kde se dá běžně nasadit Raspberry Pi, půjde strčit nějaký notebook. Zjevně ti vyšlo, že ten notebook pro tvůj usecase vyjde líp, ale tuhle zkušenost nejde vzít a navlíknout ji na všechno.
To lenovo neni notebook ale obycejny maly desktop. Ve srovnani s rpi je 3x vetsi a samozrejme zere vice. Nerikam nic o novem rpi 5 o kterem nevi nikdo oficialne nic, rikam ze existujici rpi je za cenu vyssi nez full desktop ktery je daleko univerzalnejsi nez rpi. Kazdy samozrejme pouzije co chce. Puvodni myslenka rpi mit levny pocitac pro vzdelavani a domaci experimentovani proste selhala.
Ratbatcat
Puvodni myslenka rpi mit levny pocitac pro vzdelavani a domaci experimentovani proste selhala.
porad dokola tva demagogie... na jednu stranu stavis nejvyssi RPi config s 8GB RAM a na druhou stranu ze selhala myslenka levneho pocitace pro experimentovani...
pritom RPI4_s_1GB_RAM stale je to levne...
navic cenu u RPi porovnavas novej kus s Lenovo repasem (nic proti tomu, take mam nekolik Lenovo repas NB i repas MiniPC (M720q Tiny))
Cituji "Puvodni myslenka rpi mit levny pocitac pro vzdelavani a domaci experimentovani proste selhala".
Třeba neselhala, třeba to byla pouze marketingová pohádka pro zaháčkování domácích bastlířů (hejlů) aby získaly pevné základy na trhu ( levnou základnu pro tvorbu manuálů a tutoriálů) když se budou později rozšiřovat na trhu IoT.
Tak ono ide o to ze RPi bolo urcene ako vecicka pre bastlerov / resp. lepsia alternativa pre domace projekty.
Nasledne sa to spopularizovalo ako sikovne HTPC a od RPi 3 sa to zacalo pouzivat aj ako lahky desktop.
Vykonnejsie komponenty sa zacali pouzivat kvoli zmene vyuzitia. Ja mam stale v sieti RPI 1B a 1B+. funguju ako monitor siete a prehravac
Silnejsie nepotrebujem.
No prave. Silnejsi nebylo az tak treba.
A kdyz si clovek vezme Zero (2) W, tak aby k tomu mohl pripojit klavesnici, monitor, ethernet a mys, potrebuje tolik redukci, ze cena rychle srovna plnotucnou ctyrku.
Ono jednojadrove Pi B s 256 MB RAM nebyla zadna hitparada, ale co se tyka bastleni, nenabizelo zase o tolik mene nez Pi 4...
Zero je až příliš výkonné, na solidní desktop úplně stačí Pico:
https://breatharian.eu/hw/picovga/index.html
Akorát teda bez ethernetu, ale už se prý pracuje na nové výkonnější verzi té knihovny, tak uvidíme :)
26. 12. 2022, 22:04 editováno autorem komentáře
No, ale jinak je docela normální, a navíc vymýšlí krásné hračky. Třeba ET-58 je naprosto uchvancancující: https://breatharian.eu/hw/et58/index.html Porovnej jí s originální TI-58... ;-)
Chyběly, například v https://www.raspberrypi.com/news/supply-chain-shortages-and-our-first-ever-price-increase/ píšou že problém mají paradoxně s těmi staršími komponentami co jsou v RPi 3.
Rozhodně to není že by chyběly specificky high-end nebo naopak low-end komponenty, chybí tak nějak všechno. Možná za low-end najdeš snadněji náhradu, ale náklady na předělání desky + testování + následný nekonečný softwarový support více variant (!) jsou astronomické.