Na desce je neosazeny M2 slot a je shora pod klavesnici ne zespoda, za mne epic fail. A to pry mel Eben Upton jako maly Amigu.
Souhlas, neosazený M.2 slot mi přijde jako největší problém, aby to byl rovnou použitelný desktop počítač pro nějaké lehčí používání. Bohužel podle videa od J. Geerlinga si za tím rozhodnutím RPi stojí s tím, že místo pro slot na PCB je tam pro budoucí použití v jiných produktech, a zvolili správné vybavení pro uvedení produktu. Nevím, kolik navíc jak moc by se to dotažení M.2 podpory projevilo v celkové ceně a případně o kolik by museli uvedení odložit (počítám, že nejspíš cílili před Vánoce), ale zdá se mi to jako kravina.
Přijde mi, že kdo to má na čisté bastlení a řeší cenu, tak si podle mě nekoupí tuhle variantu s klávesnicí a naopak lidé, co to mají na desktop, by tu podporu M.2 většinově ocenili i kdyby to bylo o chlup dražší. Takhle možná v budoucnu vyjde nějaká plus nebo B varianta s M.2, ale to už mi připadá zas zbytečné drolení produktové řady a způsobí to jen zbytečné váhání před potencionální koupí právě uvedeného modelu.
Tomu nerozumíš, jak není úložiště maximálně přes USB2 a síťovka taky, tak to není ta správná malina.
Nějak se z toho jaksi vytrácí elegance a asi i původní myšlenka. Pro koho je tohle určené?
Za ty prachy už jsme pomalu na ceně celkem v pohodě použitelného repasovaného ntb se zárukou .
Já vnímám rozdíl mít notebook připojen do externího monitoru, a mít na stole jen klávesnici a externí monitor... Takže své uživatele si to jistě najde.
To srovnání s NTB bylo zřejmě v rovině "za danou částku je řešení i s monitorem". Pokud přemýšlíte na ekvivalentem podobné sestavy, tedy PC/monitor/periferie, pak repasované AiO řešení najdete od 4500 Kč, případně jen repasované mini PC ve stejné ceně jako Pi500, ale s výrazně vyšším výkonem.
Prostě mi stále na mysl nepřichází scénář, kdy by řešení s Pi500 dávalo smysl. A to ani v případě, kdy bych chtěl pasivně chlazený desktop. Pi5 je výkonem několik let starých procesorů pro telefony/tablety.
kde je pomalý ARM nějaká zásadní výhoda? Jistě, pokud toužíte po ARM, nenahradí to nic než ARM - ale jinak mě nic nenapadá.
presne tak, vyhoda ARM je ze splni pozadavek toho kdo chce ARM...
neresim jeho duvody, ale proste mi prijde ujete, kdyz nekdo na neco s ARM ma potrebu psat "lepsi alternativu" s jinou CPU arch...
je to jako kdyz by pod zpravickou o novem traktoru nekdo mel potrebu psat ze lepsi je koupit auto protoze je rychlejsi
To neni moc dobre prirovnani - arm vs x86 - oboji jsou auta (nebo traktory). Ale mam kamose co sbira trabanty a jezdi v nich. Tomu samozrejme nema smysl nabizet skodovku.
A má pro desktop ARM v RPi nějakou výhodu? Pro mě má zásadní výhodu v pestré nabídce periférií... jenže ty pro desktop obvykle nepotřebuji. Naopak lidi na tom řeší klasické desktopové parametry - připojení NVMe, rozlišení monitoru atd. Tam nevím výhodu RPi oproti již zde zmíněným x86 repasům, naopak...
Napríklad nízka spotreba, nemusím to vypínať a môže to slúžiť zároveň ako server. Plus je to ozaj krpaté, podobne malé PC nepoznám. Naviac to neobsahuje X86 inštrukčnú sadu, čo je pre mňa hlavná výhoda.
On NB z frcu nemuze slouzit jako (o 2 rady vykonejsi) server? A hlavne to nefunguje, coz kupodivu bude pro 99% pomerne zasadno nogo.
Mne to funguje, povedzte problém, poradím.
Mimochodom, aj rpi sa dajú kúpiť second hand. ;)
10. 12. 2024, 10:46 editováno autorem komentáře
"Mne to funguje"
=== vubec netusis. Viz niz dotaz na fedoru. A takhle je to se vsim co neni x86.
Ostatne si na tom, a opakovane, vylamali zuby i v MS.
>>>> vubec netusis. Viz niz dotaz na fedoru. A takhle je to se vsim co neni x86.
Dá sa použiť Raspberry pi OS. To je operačný systém určený pre tento počítač. Ten funguje dobre. Je tam v príspevku napísané, že fedora čaká na kernel 6.13 Neviem, čo si tu potrebujete dokazovať.
Ciste k tem rozmerum:
- jen o neco vetsi jako RPi mam LattePanda V1.0
>>>Ciste k tem rozmerum.
To je čisto k rozmerom. Ale nekupoval by som to, takéto čínske vymýšľance z aliexpressu. Support otázny, aj kvalita otázna.
Z toho je vidět, že nejste cílovka pro tenhle produkt.
Ale třeba moji kluci by to dozajista ocenili - na hraní si s Linuxem, testování periferií, připojování, zkoušení, jak co funguje - a bez nutnosti připojovat klávesnici k nějaké další krabičce... Stačí bezdrátová (BT) myš a monitor.
A taky to je důvod, proč jim to nepořídím: protože bych je načapal ve tři ráno se sluchátkama na uších, jak se snaží hrát nějakou síťovou hru ve Firefoxu. ;oD
Ano, cílovka opravdu nejsem. Ale asi se Pi 400 prodávala, jinak by relativně rychle nepřišli s Pi 500.
S armovými destičkami (Pi i non-pi) si občas hraju (non-pi mají často podstatně lepší HW dokumentaci). Rychlé připojení přes duponty do pinheaderu - nedovedu si představit, že bych je píchal ze zadní strany klávesnice a pak s ní hýbal po stole, to by zapojení dlouho nefungovalo. Takže nějaký riser, aby byly piny kolmo nahoru a bylo na ně dobře vidět - ale i ten se bude hýbat, když s klávesnicí po stole pohnu. Navíc se taková prodlužka nemusí líbit rychlým interfejsům, na GPIO headeru nejsou žádné odolné diferenční linky.
A bez využití GPIO headeru... je to normální relativně slabý linuxový desktop, akorát běžící na ARMu (což je pro desktop spíše komplikace). To je jen můj pohled, naštěstí je svět pestřejší.
Byli: za mejch mladejch let nebyly (běžně dostupné) počítače a neexistoval Internet, takže ve tři ráno mne rodiče přistihli s knihou - a neodradilo je to od toho, aby mi ty knihy kupovali. ;oD
Musím souhlasit, když jsem si blíž prohlédl ten ergonomicko-monitoro-zázrak, vidím rozdíl také. Prve jsem se udivil jen nad konceptem, teď přidávám údiv i nad formou.
Kolik muze stat PD chip, ktery by umel 9V/15V? Ze to neni na OG RPi 5 jakz-takz chapu.
Ale na desktop fakt nechci hledat 5V 5A zdroj a kabel. Kdyz uz, mel byt PD input v monitoru a 5V/3A power backfeed, AFAIK to USB-C umi...
Asi tak… To nadávání na nedotažený M.2 co tu padlo je diskutabilní, ale tahle hovadina s napájením 5V/5A je fakt “epic fail”. Dostali to za těžkou sodu už u RPI5, ale ne - pořád nejsou schopni to předělat na normální USB-C PD.
A za mne je tohle opravdu velká chyba, malý přenosný počítač na různé pokusy, ale ne, prostě ho nemohu jen přenést na druhý stůl, kde mi už trčí USB-C, musím mít i atypický napáječ :-(
Tohle mi fakt hlava nebere :-(
5V/3A power backfeed je malo pro 2 usb 3.0 porty ktere by mely podle standardu dat 2x900mA = 1.8A a jeste mit rezervu pro CPU a ostatni hardware
Jede 40 a 41, ale má to svoje mouchy. Čeká se na jádro 6.13, teď se testuje 6.12
https://discussion.fedoraproject.org/t/aarch64-support-for-raspberry-pi-5/134857
https://www.root.cz/zpravicky/jadro-s-podporou-numa-v-raspberry-pi-4-a-5/