Simon Long oznámil novou verzi linuxové distribuce Raspberry Pi OS, která je postavená na Debianu 12 Bookworm vydaném v červnu letošního roku. V posledním roce jsme pracovali na několika zásadních změnách architektury Raspberry Pi Desktop, které se poprvé objevují teď ve verzi Bookworm.
Nejdůležitější z novinek je přechod na používání Waylandu namísto zobrazovacího systému X11. Hlavní výhodou je podle vývojářů RPi OS vyšší výkon Waylandu. V systému X11 se na vykreslování okna podílejí dvě samostatné aplikace. Zobrazovací server slouží k vytváření oken na obrazovce a poskytuje aplikacím místo pro vykreslení jejich obsahu; správce oken slouží k vzájemnému umístění oken a k jejich ozdobení titulkovými pruhy a rámečky.
Ve Waylandu jsou tyto dvě funkce spojeny do jediné aplikace, která se nazývá kompozitor. V RPi OS se konkrétně používá kompozitor Wayfire.
V této verzi systému byl systém PulseAudio nahrazen novějším zvukovým systémem PipeWire. Navazuje na funkce nabízené aplikací PulseAudio, především poskytuje lepší podporu pro zvuk doprovázející video. Snižuje latenci, což je v mnoha aplikacích důležité. Lépe spravuje zvuková zařízení Bluetooth, pamatuje si, která byla používána při vypnutí a automaticky je znovu připojuje při spuštění systému. Je také navržen tak, aby lépe fungoval v bezpečnějším prostředí Wayland, kde jsou aplikace od sebe izolovány.
Nový systém nabízí optimalizovaný prohlížeč Firefox, včetně zapnuté podpory hardwarové akcelerace formátu H.264. U starších modelů Raspberry Pi akcelerace výrazně zvyšuje výkon a snižuje zatížení procesoru při přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Zapnuli jsme podporu technologie Widevine DRM, kterou používá řada služeb pro streamování videa, a přispěli jsme grafickými optimalizacemi, které zlepšují výkon na řadě webových stránek na zařízeních s nízkou spotřebou energie.