Takže tu 4Mbit flashku na USB 1 nahrajete za 0.27 sekund, ovšem na USB 2.0 za 0.008 sekund. Za předpokladu, že to flash takhle rychle stíhá, o čemž se dá pochybovat. Jediné, co mě napadá, kde je třeba rychlejší rozhraní, je zpracování videa, ale to zařízení této třídy nijak moc nezvládne, takže pořád nevidím důvod. Možná tak zvýšení ceny by důvod byl.
Bejvávalo... dneska kvalitní flash co vytáhne více nestojí už tolik, aby si člověk kupoval nejlevnější variantu, nebo z allíku, nebo z podvodného allegra...
Takže ano, je potřeba přejít na novější verzi.. A neni dražší ve stovkach, ale korunach. .A za to kolik za to chtěj, by tam ta dvojka prostě být už měla...
2*150MHz*32bit = 9600 Mb/s raw BW pri 1 IPC na hlavnich jadrech, vs 12 Mb/s USB 1.1 FS ... prijde mi to rozhrani poddimenzovane. Ze synchronnich - SPI/I2C se o moc vice vytahnout neda, pak zustava ruzna GPIO gymnastika, ze ktere lidi delaji treba VGA.. takze ten vykon na prenosy tam je, ale USB je fest uzke hrdlo.
Takze nejake zajimave aplikace, napr. ctecka (retro/nand/emmc) pameti je tim omezovana, a stejne tak veskere aplikace, kde by to RP byl mustek mezi USB a jinym svetem.
Udelali jsme mikro, ale je to takovej kripl - ne ze ho budete vazne pouzivat, je to pouze hracka.
To jsou jenom teoretické výpočty. Ale argumentu jako takovému rozumím, i když s ním nesouhlasím.
Proč tam nedali SATA? Pardon, to je mantra do diskuze o jiném RPi. Ale princip je stejný.
Prostě to není určené na každý tvůj projekt, takže budeš muset zase přemýšlet co použít za HW u nových projektů. A mezitím, na 80% nejen tvých projektů toto bude stačit...
A k cemu tam je tak "silne" - vysoko taktovane dvojjadro, kdyz tomu schazi pak konektivita?
A neni tam ze by to USB nemelo, jen ho ma v te nejhorsi verzi. A piste si, ze kdyby tam dali USB2, tak bych se i nadale divil, ze tam v roce 2024 nedali TypeC kontroller (na CC piny), byt ten se nejspis necha uz emulovat v sw.
Jak nekdo vzpomenul FTDI a Cypress, tak napr. Cypress FX3 obsahuje 200 MHz A9 cpu (ARM926EJ-S), ale to uz je USB3 produkt (5 Gb/s). Starsi FX2/FX2LP serie obsahovali 8051 jadro, s 12-48 MHz (ale IPC bylo 1/4, tudiz 12 MIPS max) pro obsluhu USB2 (480 Mb/s) veci skrze DMA.
Takze tyhle RP a RP2 jsou fakt hodne podivne zkonfigurovane na dnesni dobu a moznosti. USB2 IP jadro opravdu nebude nic predrazeneho ani technicky nemozneho.
Takze jde nejspis o klasicky salam, ktery je videt na vsech RPi produktech.
Cypress FX2 je produkt stary 23 let - revize datasheetu je z roku 2001.
Muzeme tedy jasne prokazat, ze RPi uvadi na trh produkty, ktere jsou temer ctvrt stoleti za opicema :D a vite ze za ctvrt stoleti, se v IT a elektronice ledasco zmenilo.. ale ne, oni tam daj temer 30 let starou technologii :D
Argument stářím technologie je zcela irelevantní. Používáme mnohem starší technologie a je to v pořádku.
Taky neříkám, že to je nejlepší řešení, že nemohli vzít lepší. Jen říkám, že na většinu věcí to je dobré řešení (tedy ne nejlepší řešení). Na posouzení, proč se v RPi takhle rozhodli, mám příliš málo informací a i vědomostí, takže opravdu nemůžu zodpovědně říci, že to bylo dobré nebo špatné rozhodnutí.
Každopádně, v mém případě USB 1.1 není limitem.
Proč to tam nedali? Protože to je deska pro školní vývoj a výuku, a řadič USB-C (o konektoru nemluvě) by cenu zvednul mnohonásobně, takže už by to nebylo za malý jednotky dolarů.
BTW je to úplně stejně blbá otázka, jako proč tam kromě USB-C s TB4 není FibreChannel a StarLink?
A proč to má dvoujádrovej Cortex? Protože gró použití netvoří vysoký datový toky do řídícího počítače. Protože to není smyslem existence toho mikrokontroléru, na to jsou úplně jiný. Počítá se s tím, že to bude číst vstupy a na jejich základě to provede nějaký výpočty a nastaví hodnoty na výstupech.
Myslím, že tady nejde o desku, ale ten MCU (RP2350, předtím RP2240). Ten má podporu USB 1.1 . A ten čip není prezentován jako výukový nástroj, ale jako všestranný MCU s propracovanou a širokou dokumentací.
Jinak souhlasím. Za mě tomu nejvíc chybí wifi nebo jiné bezdrátové rozhraní, protože právě proto je pro mě tak zajímavý ESP-32, který má ale zase úplně jiné nevýhody. Každý si najde něco, a jakmile by to bylo super univerzální, bude z toho takové moderní Raspberry Pi 5, které je všechno, jenom ne low power a levné...
@balkovic
Prečítajte si, prosím, dôkladne oba moje komentáre; v oboch píšem, že ide o MCU, nie o vývojovú dosku.
Ak chcem pridať WiFi, urobím to typicky nejakým SoC, ktoré bude výkonnostne na úrovni RP2040 alebo dokonca vyššie. Napríklad ESP-32. Potom sa naskytá otázka, prečo použiť RP2040.
Chýbajúce WiFi som však uviedol len ako príklad.
Napísal som to po slovensky, aby som predišiel nedorozumeniu, ku ktorému zjavne došlo.
>>>Ak chcem pridať WiFi, urobím to typicky nejakým SoC, ktoré bude výkonnostne na úrovni RP2040 alebo dokonca vyššie. Napríklad ESP-32.
ESP32 je wifi čip, ktorý sa omylom začal používať na iné účely. Nie je to čip vhodný pre mikrokontrolér. Kľudne píšte po česky, ja po česky rozumiem, toto prekladanie mi príjde xenofóbne.
Pokud řadič USB není přímo v CPU, což je asi jen ta 1.0ka, tak pro samostatnou 1.0 je při odběru 1000ks cena na CZK cca 10,-, v případě 2.0 cca 50,-, v případě 3.0 cca 80,- bez DPH.
Při ceně celé desky 149,- Kč s DPH to vychází při osazení samostatného řadiče USB2.0 na cca 200,-, při osazení 3.0 cca 260,- s DPH. Což je docela rozdíl. A to jsou jen součástky. Při vyšších verzích jsou i podstatně vyšší nároky na tahání tras (o možnosti, že se to na tu malou desku bude mít problém vejít, protože to třeba nebude kudy táhnout, nemluvě; USB3 potřebuje i víc pinů na pouzdře) a je dražší i konektor.
Pokud by pak deska stála 300,- s DPH, byl by to nejspíš docela úspěch.
9. 8. 2024, 15:42 editováno autorem komentáře
To "zrychlení" v rámci cílové skupiny tohoto zařízení příliš nechápu, ale budiž. Nicméně zbytek trochu zaspal dobu. Už dlouho kupuju vylepšenou modifikaci RP2040 od Waveshare, která má USB-C, 4/16MB paměti a integrovanou podporu Li-Pol akumulátoru s nabíjením. Jeden by si naivně mohl myslet, že se trochu inspirují (když není problém u RPI s každou verzí naopak totálně přeházet a změnit konektory)
Vies o tom, ze hlavny prijem maju z toho kontrolera? Proste sa rozhodli tak ako sa rozhodli, a dali moznost vyuzivat ten kontroler aj inym firmam aby na tom postavili svoju vlastnu dosku. Dokonca si mozes kupit len ten kontroler a vsetko si poriesit sam.
Ked citam tuto diskusiu tak mam dojem, ze kopec ludi nechapu ucel pouzitia.
Já myslím, že tohle mcu je postavené proti takovému arduino nano a tak veškerá srovnání, co se týče ceny, rychlosti a vybavení perifériemi, by se měla vztahovat k němu. A, že nemá USB 3.0? Ok, třeba se najde někdo, kdo to na něm zbastlí pomocí USB 1.1, HSTX a PIO. Pokud má někdo projekt do kterého se tohle MCU nehodí, není to problém tohoto HW. Katalogy jsou plné jiných čipů....
pokud by ti slo jen o type C konektor ;-)
https://www.cnx-software.com/2024/08/09/xiao-rp2350-tiny-usb-c-board-raspberry-pi-rp2350-mcu
Nechapu ze v roce 2024 firma obchodovana na burze vyda zarizeni bez usb-c, jehoz cena je dnes uz podle meho nizsi nez mikro usb a vymluty typu ze to nema usb3 a nebo ja nvm neobstoji. Jajafoun ma taky na usb-c pomaly usb, cinsky klony maj snad vsechny do jednoho usb-c a navic eu jasne naridila, ze snad uz v roce 2025 ma mit vse usb-c. Tohle fakt jde mimo me. Dalsi vec je ze proc davat vykonejsi jadra M3 misto M0, no evidentne necili na bastlire, ale pro prumysl, kde si stezovali ze lze snadno vycist fw a tak pouzili zbytecne vykonejsi jadra, co maji tyhle ochrany. No evidentne to bude zbytne zarizeni pro bastlire (navic bez wifi, bt, zigbee to ma velmi male uplatneni). Proc jsem RPI nikdy nenasadil je fakt, ze ma vysokou spotrebu a nema OTA aktualizace fw. Snad to bude mit novy hw uz vyreseny. Taky garance ze budou zarizeni vyrabet 10 let dava nadeji ze stare Pico tady jeste nejaky patek bude.