Hlavní navigace

Rawtherapee 5.11 přechází na libraw a přináší vylepšení prakticky ve všech nástrojích

3. 9. 2024

Sdílet

Rawtherapee 5.11 Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

Rawtherapee 5.11 je už více než týden venku a konečně se z domovského webu projektu dozvídáme soupis novinek. Mezi nimi nechybí například přechod na skutečný HiDPI režim zobrazení (kde je potřeba), nastavitelnou hodnotu maximálního zoomu v editoru, možnost nechat si při prohlížení fotek zobrazit v daném adresáři i jeho podadresáře. 

Z DNG lze využívat při importu embeddované DCP, tvůrci vylepšili nástroj Color appearance ze sekce Selective Editing (dříve Local Adjustments; nově umí například mapování tónů pro CAM16 či černobílý režim). Zvětšen je rozsah nastavitelnosti nádechu u vyvážení bílé. Nově lze použít Kontrast dle detailů úrovní ještě před převodem do černobílé, když je aktivován Color Appearance & Lighting s CAM16.

Mnohá vylepšení dostal i nástroj pro selektivní úpravy (globální režim, ΔE preview pro většinu jeho nástrojů, nastavitelný přechodový filtr pro každý nástroj). V EXIFu je k dispozici čas a datum modifikace fotky.

Do korekcí objektivů přibyla podpora dle metadat, funguje s kompatibilními stroji od Fujifilm, Olympus / OM Digital Solutions (zde jen distorze a chromatická aberace) a Sony. Použít lze i korekce embeddované v DNG.

Rawtherapee nově ve výchozím nastavení využívá LibRaw, což mu dává podporu některých dalších formátů (bezztrátové rawy Sony), obecně pak přibyla podpora spousty nových přístrojů, od 100Mpix středoformátových Fujifilmů, přes Nikony Zf, Z8 a Z9, OMDS TG-7, různé Lumixy včetně G9 Mark II, Sony A1, A6700, A7CR, A7R IV a V či A9 Mark III – umí tak nově číst i typově novější 12bitové RAWy ve v6 formátu strojů Panasonic GH5 Mark II a také v8 u GH6, S5Mark II a S5 Mark II X. Podporovány jsou i bezztrátově komprimované rawy Fujifilm a Rawtherapee umí otevřít i JPEG XL.

Je toho zkrátka poměrně hodně. Na nějaké hodnocení novinek u lokálních úprav si ještě netroufám, ostatně nadále platí, že Rawtherapee stále neimplementuje různé „správcovské“ věci á la Lightroom či podporu tvorby panoramat (tu bych opravdu, ale opravdu ocenil). Zajímavostí je i přechod na libraw všude, kde lze použít (jako záloha je zde stále fallback na dcraw) – do budoucna tvůrci výhledově počítají právě už jen s libraw.

Mimochodem, tentokrát se v Rawtherapee opozdili vydatně. Nestává se, že by zpomalená Mageia stihla něco zabalíčkovat dříve, než je nová verze oficiálně oznámena, ale místopřísažně prohlašuji, že Rawtherapee 5.11 používám na Mageie z jejích repozitářů už zhruba týden.

Našli jste v článku chybu?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.