Osobně bych ocenil, kdyby byl vytvořen úplně nový přehrávač, který by byl postaven na filozofii „Uděláme to co nejjednoduššeji“.
Editor vzhledů playlistů je blbost, raději mám obyčejnou tabulku, podle jejíchž sloupců navíc mohu třidit – to je tipuji dávno existující widget.
Dalším prvkem je samotný přehrávací engine, který je nyní součástí KDE (phonon), takže jistě není co řešit, už to také existuje. Z toho vyplývá i eqalizér, který zřejmě není prioritou tvůrců Amaroku.
Pak je důležité, aby přehrávač uměl přidávat do playlistu z příkazového řádku. JUK by mohl být takovým odlehčeným přehrávačem, ale tuhle základní věc neumí (vždy se spustí nová instance programu).
Věci typu kolekce, last.fm, wikipedia by měly být řešeny jako pluginy.
Amarok je na můj vkus moloch, který se snaží o implementaci všeho najednou. Start 10 sekund je trochu moc a není podle mne o tom, že by se to do budoucna odladilo, ale o tom, že má od začátku špatný návrh.
Po zkouškách mám v plánu něco takového začít psát, protože si o amaroku myslím to samé. Podle mě to ale chce se obejít i bez phononu, nebo phonon použít jen v případě neznámého formátu. MAD decoder(na mp3) má pár KB a určitě bude rychlejší ho volat přímo než cestou phonon->xine->možná ještě pár dalších abstrakčních vrstev->MAD decoder. Když jsem se totiž u svého minulého, hodně odlehčeného, přehrávače (trayplay.sf.net) podíval, kolik žere phonon, docela jsem se zhrozil. A ke štěstí mi tam bude stačit playlist, přidávání do playlistu z řádky/dolphina a nejradši ještě kolekce a ekvalizér.