Ano jeden z menších důvodů je že notebook s EFI nabootuje o cca 5 vteřin rychleji ale hlavní důvod je že tyto recenze čtou i lidé co si koupili tento notebook s přeinstalovaným Windows a pokud by spustili flešku už od počátku bez UEFI tak ne jen že by jim nainstalované Ubuntu nefungovalo ale navíc by si mohly poškodit stávající systém v počítači.
Snažíme se předejít problémům a nevyhýbáme se novým standardům mezi které EFI patřit už bude. To je jako držet se zuby nehty IDE když už dávno všechny systémy podporují AHCI.
Víte co stále nechápu? Zda je součástí (U)EFI opravdu i nějaký SW který nahradí práci BIOSu a výsledek pak například zapíše do CMOS, nebo je to již čistě jen bootovací manager a prostředí?
Já ještě pamatuji BIOSy které se nahrávaly na disky nebo MBR (memtesty tak nějak pracují ještě dnes), takže možné je vše.
Pokud ale nejde jen o specifické BIOSy, šité na míru konkrétnímu HW - existují nějaké universální EFI které bych mohl použít pro všechny počítače (nebo jen nějakou skupinu)? Nebavím se teď o něčem co má spolupracovat s Windows 8, obsahuje to secure boot. Prostě něco co způsobí že to provede práci za BIOS a předá to řízení OS?