Názor k článku
Red Hat Enterprise Linux 10 se zbaví X.Org, od roku 2025 už jen XWayland od Jiří Eischmann - Ve Fedoře používám Wayland už 7 let a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 11. 2023 21:24

    Jiří Eischmann

    Ve Fedoře používám Wayland už 7 let a popravdě posledních několik let ani nevím, že na něm běžím. Je to implementační detail, který mi při používání desktopu nijak nepřekáží.

    Cinnamonu na Wayland protokolu zatim nemam uplne dobry pocit
    Wayland je jen protokol. Pokud je nějaká jeho implementace špatná, není to jeho chyba. Podpora Waylandu v KDE je IMHO už na velmi solidní úrovni. Cinnamon je teprve na začátku, proto na něm bude uživatel narážet na problémy, které byly v GNOME a KDE před lety.

    Rikam si, jestli Red Hat s Waylandem moc netlaci na pilu.
    U enterprise distribuce s velmi dlouhou podporou se odhození Xorgu dalo čekat nejdřív. Když se něco dostane do vydání, znamená to, že to tam musí zůstat celou dobu podpory, tedy 10+ let. RHEL 10 vyjde za dva roky. Znamenalo by to, že bychom museli Xorg Server podporovat ještě za 12 let, což je úplné scifi. Už kvůli vývojářům. Grafický tým v Red Hatu je dlouhodobě pod velkou zátěží a všichni se nemůžou dočkat, až se Xorgu zbaví, protože dělat tam cokoliv nového je PITA.
    Když se Fedora rozhodne s něčím skončit, do roka a půl to není v žádné podporované verzi. Fedora má tak paradoxně mnohem větší prostor držet staré technologie.

    S Xorgem jako samostatným display serverem to teď nabere velmi rychlý spád. Do tří let se RHEL 9 dostane do maintenance fáze. To se na Xorg Serveru přestane podporovat cokoliv nového. S koncem podpory RHEL 8 za 6 let skončí Xorg jako samostatný display server v RHELu kompletně. Pak už bude podporovaný pouze v XWaylandu. Vzhledem k tomu, že 90 % údržby Xorgu děláme my, promítne se to adekvátně do upstreamu, pokud se nenajde někdo jiný, kdo by to udržoval, což si nemyslím vzhledem k tomu, jak málo lidí ve světě tomu rozumí a jak náročné to je.