Tak tohleto se mi vubec nelibi! Prvne nevim, o jakem "vyvoji" jde rec. Vzdyt CentOS je "jenom" ocistenej RHEL, skompilovanej z RHEL-zdrojaku, ze ktereho jsou vyhazeny takove ty "RedHat veci" (loga, non-gpl sw, atd)...
Krom toho se obavam aby RedHat casem nesezral celej CentOS i s chlupy jeho vyvojaru. Mezi uzivately CentOS je hodne firem, a ty by RedHat jiste velice rad vratil do sve staje. Zejmena kdy CentOS je pro RHEL vlastne "konkurence" diky ktere jim utikaji nake penize. Aby to jeste nedopadlo jak Oracle + MySQL...
>Zejmena kdy CentOS je pro RHEL vlastne "konkurence" diky ktere jim utikaji nake penize.
No, ve zpravicce se pise o uzivatelich, kteri nepotrebuji redhati podporu nebo za ni nechteji platit, takze tudy asi cesta ke zvyseni trzeb nepovede. I kdyby CentOS zarizli, tak jim ti, co nechteji platit, utecou jinam - dister je na to dost. Anebo nekdo udela fork, nasadi nove jmeno a jede se dal.
No ja bych rekl ze kdyz uz RH prijme CentOS pod svy kridla, tak nakej ten spusob na ziskani penez uz RedHat najde. Nebo si snad myslis ze RedHat ted zacne nabizet CentOS se slovy "ted uz neni duvod kupovat nas RHEL, vzdyt CentOS je v podstate to same, a my se podilime na vyvoji!".
Jiste, novej fork je taky cesta. Jenze to chvili trva, nez se prosadi u uzivatelu a vejde do povedomi (viz MySQL/MariaDB, nebo OpenOffice/LibreOffice). Kazde takove deleni uzivatelu pak velkemu hraci jen pomaha...
Doporucuji si precist puvodni oznameni i FAQ a dalsi dokumenty k tomuto kroku.
Z hlediska CentOSu se meni jen to, ze Red Hat stejne jako u Fedory zacne do vyvoje CentOSu investovat cas vlastnich lidi. CentOS tim ziska to, ze se vytvori nekolik jeho variant zamerenych na ruzne oblasti stejne jako to ma RHEL, navic zacne sponzorovat infrastrukturu a sjednoti QA, takze CentOS bude mit k RHEL nakonec bliz nez ma nyni. O tom, ze by Red Hat v CentOSu neco testoval tam nic neni. Duvod proc to delaji je jednoduchy. Pokud nekdo potrebuje, zvlaste do zacinajicho projektu linux, pouzije CentOS, pokud se bussines rozjede a bude to chtit outsourcovat zvoli RHEL. Stejny scenar pouziva Ubuntu.
Vývojáři CentOSu mají zkušenosti s balíčky a jejich tvorbou. Chyby, které se najdou v CentOSu se hlásí do Bugzilly Red Hatu a tím pádem se opravují v "mateřské" distribuci (RHEL). To je pro Red Hat zajímavé a takové šikovné lidi potřebuje. Šikovných rukou a QA není nikdy dost (nyní CentOS testuje RHEL 7 Beta). Kromě toho CentOS má zkušenosti se self-hosting distribuce, což se v RHEL primárně nedělá (tj. distribuce CentOS kompiluje sama sebe).
Je důležité si uvědomit několik věcí. Zisky Red Hatu jdou převážně z jejich cloudových služeb. Prodej RHEL se stává co do podílu čím dál menším zdrojem příjmu, ale RHEL jako platforma je velmi důležitá, protože na tom stojí všechno ostatní. Tudíž se Red Hat snaží, aby RHEL byl co nejkvalitnější. No a k tomu jim velmi pomáhá právě CentOS, takže jejich podpora CentOS je více než logická.
Takže bych se určitě nebál toho, že by Red Hat zaříznul slíbenou podporu CentOSu. Navíc zde máme další podařený fork RHEL a to je Scientific Linux, jehož vývoj je financovaný z rozpočtu CERNu.