Myslím si, že hodnota akcií neukazuje nic.. jen míru úspěchu, ale o tom zda je platebně schopná opravdu neukazuje... klidně může mít hodnotu bambilion, ale když neni kdo by vyplatil tak je to jaksi na pendrek..
Hodnota akcií (přesněji tržní kapitalizace) ukazuje důvěru investorů v budoucnost firmy (zejména v její budoucí zisky). S aktuálními zisky, ztrátami, tržním podílem apod. to nemusí nutně souviset, pokud je očekávání jinde.
Je v tom zahrnuto očekávané riziko. Stejnou tržní kapitalizaci tak může mít firma se stabilním byznysem i firma, která je sice ve ztrátě a jejíž budoucnost je nejistá, ale která má potenciál časem vydělávat násobně více než ona stejně oceněná firma se stabilním byznysem.
Tak Amerika no.. me prekvapilo napr. tohle:
Ernst & Young vzdava audit a nechce byt spojovana se Supermicrem
-30 % na burze
https://www.newsweek.com/super-micro-shares-plunge-after-ey-resigns-auditor-1977356
Intel je ale větší, AMD byla dlouho velká asi jako oddělení lidských zdrojů, cateringu, kantýn, řiťolezení a oddělení stupidních nápadů dohromady.
Tahle ztráta je jako když ti z tatrovky upadne skříňka na nářadí...
Tadle ztráta je krytá půjčkou, tudíž se ztráta "odkládá". Problem nastane později...
3. 11. 2024, 20:36 editováno autorem komentáře
WTF?
AMD vykázalo slušný zisk, ale ten byl slabší než očekávaný = akcie - 8 %
Intel vykázal 17 miliard ztrátu a bude propouštět, ale není to tak děsivé, jak se čekalo = akcie posílí a pak se vrátí na původní hodnotu
Hmmmm ... no ... asi se to dá logicky vysvětlit ...
1. 11. 2024, 16:51 editováno autorem komentáře
U chvilkových pohybů hodnoty akcií nejde ani tak o to, jestli jsou výsledky dobré nebo špatné, ale o srovnání s očekáváními "na burze" před jejich zveřejněním. Tedy "slabší než očekávaný" zisk implikuje pokles.
Spíš očekávání budoucího vývoje.
Podle Vašeho názoru by se musela očekávat ztráta 20 miliard. A to rozhodně nikdo nečekal.
Smutné je, že budoucí vývoj je v řádu měsíců.
Akcie se do roka prodají a co bude s firmou dál se neřeší.
Vývoj nové architektury trvá roky.
Takže vyhození schopných inženýrů je podle akcionářů pozitivní věc. Protože firma ušetří na mzdách. Ale za 5 let budou stát jeho produkty za prd. To už akcionáře nezajímá.
No že by to teď bylo nějaké super se říci nedá. Nestabilita a umírání v posledních dvou generací. Neschopnost udržet základní funkcionalitu (avx512, HT).
Výsledky vývojového týmu nedělá kvantita, ale kvalita. AMD svého času probralo týmy a dalo méně lidem více kompetencí.
The loss was attributable to $15.9 billion of impairment charges and $2.8 billion of restructuring charges.
Impairment charges tvoří většinu a to je taková ztráta - neztáta. Kdyby to byla skutečná operační ztráta (příjmy - výdaje) tak by to i přes cash, který má Intel na účtu (~30 mld) bylo devastační.
Nemusí nutně být. Hodně mají vliv i očekávané výsledky na další kvartál. Tam byl třeba Intel optimistický, jenže to už byl několikrát a vždycky to byl celkem slušný bs.
Já si myslím, že ty výsledky by měly poslat akcie někde na 14 USD, ale možná musí posrat Q4 aby to tam kleslo. No Pet, asi mu nezbývá než psát na X další citáty z bible.
Oni jsou safe, protože i kdyby AMD prodalo úplně všechno, co má, pořád Intelu zůstane 70% trhu. AMD prostě nedokáže vyrábět tolik, co Intel. Nemá kapacity a tím, že Intel vyrábí u Číňana (na čín-wanu), je operativně vyžral AMD.
Intel podle mě miluje podpásovky a pokud můžeš konkurenci něco vyfouknout, byť to znamená dočasnou finanční ztrátu, je to jedna z jeho prvních voleb. Tím, že vyčerpali Čín-wanskou výrobní kapacitu, jednak pro sebe získali sice dražší, ale lepší výrobní proces a jednak naprosto (sic DOČASNĚ) zarazili AMD růsta.
Jako když v šachu obětuješ pinďu, abys narušil plány protivníka.
Tomu ale nerozumím - Intel používá u TSM jiný výrobní proces než AMD. Intel použil na jejich Lunar Lake o 1 generaci lepší proces než používá AMD u Zen5, takže bych neřekl, že cokoliv vyžral - to spíš Apple a nVidia to vyžrali všem, protože ti u TSM vyrobí mnohem víc než AMD a Intel dohromady a mají přednost (teda spíš mají to zabookované i 1-2 roky dopředu).
ZEN 5 měl původně vzniknout na 3nm.
Jak všichni předpokládají, že TSMC má pevně danou kapacitu mi začíná vadit. Jasně. Postavit továrnu trvá roky. Dva maximálně tři.
V době kdy GloFo slibovalo 7nm a pak se z toho ukázala bouda.... tak najednou mohl vzniknout problém s kapacitou u TSMC.
Pak tu máme několik vln které přišli stejně rychle jako odešli. Crypto, Covid, Crypto.
Ale intel koketuje s TSMC už 3 roky.
Apple si zaplatí v podstatě novou továrnu rok dopředu. nVidia to taky plánuje se slušným předstihem. I když ráda uteče k Samsungu.
OEM je největší část trhu. A jsou to hlavně kancelářské stroje které nepotřebují nejnovější 3nm ale vystačí si s 7nm. Tedy linky o které Apple ani nVidia už nemají zájem.
S tim zabookováním se už AMD spálilo, to samé i Intel.. pak bylo vysoké penále. O tom zda mají zabookované tolik a tolik neznamená úspěch. Ale může to být průser v budoucnu. AMD objednává už jen jistotu a bohužel dráž pak kupuje kapacitu dopředu.. Díky tomu neni v ohrožení tolik jako Nvidia..
S tím, že krize příde, jakože příde... tak Nvidii to může poslat do velkých červených čísel...
To už mělo AMD s buldozerem...
Nemá konkurenci pro tuto chvíli v AI... ale pak až takový "megaúlet", že z toho dělá kinga fakt neni. Karty jsou pro tuto chvíli drahé a v případě výroby za chvilku můžou být ztrátové.
Jeden výrobce už to poslal celé to NVIDIA rules do háje a karty prostě přestal dělat. Jelikož rabat se snižoval a snižoval s tim, že nesmí mít kapacity pro jiné dodavatele čipů atd... Nvidia může také jít dolu velice stejně rychle jako Intel. Ten to totiž dělal také a jak vidíme, začíná být ta nafoukanost na trhu velice ztrátová.
Taktiež sezónny vplyv. V čase okolo amerických volieb majú akcie rekordné hodnoty. Celý trh je nafúknutý. Ešte tak cca pol roka, rok, a začne medveď.
Protože 18A. Intel zatím má důvěru investorů, že se z toho vyhrabe. Důvěru chabou, vratkou, pochybující, ale zatím stále existující. Přechodem na TSMC N3 se mu s Arrow Lake nejspíš podařilo stabilizovat skluz za AMD, neboť ty CPU prostě nejsou natolik horší než Ryzeny, aby to vůbec stálo za řeč. Vlastně jim chybí jen ta zpropadená AVX512, ale zase už mají NPU a hodně slušné iGPU. A jestli se Intelu opravdu povede ten šíleně složitej slepenec 18A + RibbonFET + Foveros + výhledově HighNA EUV, tak si zas v klidu pojedou svoje, i kdyby kusy CPU a GPU dál vyráběli u TSMC. Je to HODNĚ VELKÉ JESTLI, to nijak nerozporuju. Ale Intel je momentálně ve fázi umírání, ve které AMD čekalo ještě X let umírání a přesto nezemřela, naopak se vzchopila. Bohužel Pat už se toho na pozici CEO asi nedočká, hrubě to odhaduji na 5+ let a to už z něj spíš udělají chairmana, pokud najdou někoho akčnějšího. Zatím to ale nevypadá, nicméně v tomhle já se typicky spíš pletu.
18A už funguje, teapeout mají docela slušnou defect density 0.4/cm2.
Jde o to ji zlepšit a hlavně ji rozšířit do většiny fabrik (teď jede jen v jediné).
To může být i důvod toho, že Intel dočasně přešel k TSMC i té díry - mnoho výroby je zastavené a modernizuje na 18A.
Proto také trh reaguje celkem pozitivně.
AVX-512 je jejich rakev.
AMD si bude vesele prodávat CPU s AVX-512 pro celý segment a Intel dělá z AVX-512 něco exkluzivního jen pro server market, protože nebyli za celou dobu schopní navrhnout moderní mikroarchitekturu. Toto prostě není dobré a je to velká nevýhoda jejich CPU - kdo by je dneska chtěl když se všechno co jde optimalizuje pro AVX-512?
Možná se dočkáme časem i CPU s APX+AVX10 (jedno bez druhého nedává moc smysl), ale toto je horizont možná 2 let (Diamond Rapids) a otázka je jestli to zase nebude štípení různých segmentů (bude APX/AVX10 i pro desktop CPU?).
Já teda nejsem moc optimistický a už to, že se INTC obchoduje pod "book value" něco znamená. Já si pamatuju jak AMD spadlo ze 150$ na 2$ a taky jim hrozil bankrot, a v podstatě až díky Zenu se z toho vyhrabali. Intel za 150$ nikdy nebyl, takže má celkem kam spadnout. Takže je otázka, podaří se mu udělat podobný comeback jako AMD v tržním prostředí, kde je mnohem větší konkurence? I samotná X86 architektura je pod velkým tlakem v každém segmentu.
Když se zamyslíš nad tím, jak reálně vypadá typický dnešní desktopový kód, tak z toho vychází, že to chce raikálnějí změnit architekturu, protože ta současná je pro to prostě neefektivní.
Pokud tak bude časem 1 AVX na procesor, ne na jádro, tak je pravděpodobné, že to bude naprosté většině aplikací desktopových vyhovovat (a kde ne, tam je prostor pro Xeon).
Osobně si myslím, že to dopadne tak, že us.gov zaplatí Intelu masivní modernizaci, ale s tím, že bude muset otevřít výrobu pro své Americké konkurenty - ona ani není tak důležití x86, jako FABy v US mainland.
I memcpy používá AVX-512, když je k dispozici. Ono se to nezdá, ale hlavní důvod toho, že Intel musel AVX-512 úplne odstranit je ten, že mít jádra, které ho nepodporujou v hybridní architektuře znamená, že žádný proces ty jádra nikdy nevyužije, když hned první memcpy nebo nějaká jiná optimalizovaná C funkce použije AVX-512.
Představa, že použiješ jedno "AVX" na procesor je úplně zcestná. Nejvíc místa v CPU zaberou různé cache, výpočetní jednotky zaberou místa mnohem míň. A pokud máš CPU i s iGPU, tak většinou ta sežere klidně i víc než 50%.
Takže, architektura CPU se měnit určitě nebude, protože tady není problém moc co řešit. Přijdou nové mikroarchitektury, které budou mít víc cache, lepši prediktory, větší TLB buffery, atd...
BTW problém co vidím já je memory bandwidth, takže za mě je potřeba víc cache a víc kanálů.
3. 11. 2024, 16:46 editováno autorem komentáře
Zláleží, jak koho memcpy, takový Borland tam má stále for() po bytech.
"Takže, architektura CPU se měnit určitě nebude, protože tady není problém moc co řešit. Přijdou nové mikroarchitektury, které budou mít víc cache, lepši prediktory, větší TLB buffery, atd..."
Proč by neměla? Viz. Cougar Cove / rentable units. Zrovna AVX-512 zabere celkem hodně, ono to strašně rychle pak roste s šířkou, a use-case v desktopu, kdy na všech jádrech paralalně bude využitelná, asi skoro není.
Rentable units jsou nejspis vaporware. A fakt chces migrovat proces mezi jadry podle toho, zda zrovna potrebuje nasledujici milisekundu vektorovou instrukci?
Nemyslim, ze by bylo nutne migrovat proces.
Vlastne pochybuju, ze by o tom OS/proces vubec vedel.
Jak to presne budou delat netusim, ale predstavit si to umim.
A milisekunda je more casu...
Pro zajímavost, Intel SpeedStep na Pentium 4 trval skoro půl sekundy (proto nebyl automaticky, ale na vyžádání).
U AVX-512 jsem si to původně přestavoval tak, že taková instrukce na malém jádře hodí výjimku, tu odchytí OS, přesune proces na velké jádro, vrátí se o tu instrukci a zapamatuje si to, aby ho nikdy nevracel (procesory umí jet po jednotlivých institucích, používá se to pro debugování - narazí na breakpoint, zruší pipeline s out-of-order instrukcemi, přepne se do režimu jednotlivých instrukcí a odkrokuje znovu k breakpoinu). Tím by to bylo transparentně.
Bohužel tohle je na Indy v Intelu moc, staré gardy už většinou odešly do důchodu a teď jsem dokonce četl, že propouští z vývojových center v Izraeli (tam vznikl např Pentium M a z něj vycházející Core). V minulosti už něco takového bylo, VIA x86 procesory to uměly (nepodporovaou instrukci pak vykonal softwarově), stejně jako uměly změnit za běhu CPU string (pro kompatibilitu s některými aplikacemi, i za cenu výkonu).
Pak jsem si uvědomil, že Intel tohle nezvládne. Stačilo by mi aspoň původní BIOS, kde byly režimy 1) s malými jádry bez AVX-512 a 2) jen velká jádra s AVX-512. On by ten výkon byl furt slušný, protože výkonnější instrukce AVX-512 a protože mají vyšší spotřebu, tak stejně (po jejich upřednostnění) by na malá jádra nezbylo moc TDP.
4. 11. 2024, 20:33 editováno autorem komentáře