To je takové řešení z bláta do louže. Tak to místo Chrome sestřelí něco jiného. Kdo posoudí, co je důležité?
Chápu vyjímku pro gnome-shell, ale i u něj pokud se zbláznil gnome-shell, tak je prostě potřeba sestřelit gnome-shell. Ale Chrome nebo VSCode teda nechápu ani trochu.
Já třeba používám vlastní oom-killer, který zabíjí právě a jen Chrome, protože u mně to býval jediný viník (resp. nějaká vypatlaná webovka). Ten jsem si teda napsal kdysi dávno, když jsem měl "jen" 4GB a teď se aktivuje sotva jednou za rok, ale prostě sestřeluje toho, kdo si to "zaslouží".
Problém je, že systemd-oomd teď shazuje procesy, když to ještě ani zdaleka není potřeba a že o tom nedá vědět. (A že Linux dovoluje overcommit, který ani náhodou nedokáže uspokojit.) To je potřeba poladit.
No... IMHO má Chrome opravdu umět jen prohlížet webové stránky a nikoliv snažit se dělat všechno možné, počínaje přehráváním videa, a zdaleka nekonče péčí o moje blaho rozhodováním, co je pro mne dobré a co nikoliv; je naprosto neřiditelný a s každou další versí mne přesvědčuje, že potřebuji sdílet profil napříč zařízeními, synchronisovat data, hlídat zlobivé weby a čert-ví-co-ještě... Je jasné, že na to potřebuje prostředky víc než půkyl systému. A já si přitom jen chci přečíst články na rootu...
Nebo třeba browsh ;) i když teda ten má jako "jádro" firefox a nevím jestli ho stále někdo vyvíjí.
To je jenom firefox renderovanej do textu (takže stejně musí někde běžet, a renderuje se to včetně reklam, vyskakovacích lišt a různých dalších hrůz současného webu), a ještě k tomu to bylo šíleně neefektivní, když jsem kdysi zkoušel to jejich SSH demo tak tam trvale teklo několik megabitů (neměli vyřešené, aby se překreslovaly pouze změněné části obrazovky).
Já nebrečím. Ostatně, lynx není vůbec špatný na rychlé čtení webu z terminálu, na desktopu pak obvykle Firefox - má sice stejný základ, jako Chrome/Chromium, ale kupodivu tolik nechlastá. (Může to být i tím, jak to používám - prostě mi víc vyhovuje. Obvykle mám do pěti otevřených tabů a málokdy to běží déle než hodinu v kuse: funguji metodou spustit-najít-přečíst-vypnout
.)
@R. R. Šimek
[...] ik nechlastá. (Může to být i tím, jak to používám - prostě mi víc vyhovuje. Obvykle mám do pěti otevřených tabů a málokdy to běží déle než hodinu v kuse [...]
takze WWW prohlizes pouzivas jako duchodce a presto tvrdis ze ti vytizi prostredky stroje? tak bud jedes na 1gen Atomu, nebo nevim :-)
ja pouzivam Vivaldi s stovkama tabu, bezi nonstop minimalne tejden, resp. vypnu/zapnu ho jen nekdy po aktualizaci, jinak nevypinam a NB stale hybernuju a RAM (vcetne hromady dalsich pustenejch dalsich veci) mam zabranou tak pulku (z 16GB)
Povedz mi.....
https://bugs.chromium.org/p/chromium/issues/detail?id=1283726#c_ts1641756113
4GB jeden tab,... už som bol aj v stave že s 20 tabmi v Chrome + Discord a nič iné, a využitých som mal cez 30GB pamäte.
Proč vůbec nenastaví ZRAM a když dojde RAM, tak to začne provádět kompresi a vleze se do paměti víc, systém bude pomalejší systém, ale to aspoň uživateli dá takový signál "Něco se děje, nee, nemůžeš mít na tomto HW 300 záložek chrome"
Jasně záleží, jestli použijí zstd nebo lzo-rle.
Proč by mi mělo něco v systému rozhodovat, co se zabije? To bylo na Windows pořád, jsem hrál, zaplnilo se 6GB z 8GB a zabilo to hru a hláškou "Došla paměť" jsem na to koukal, že co to má být, když mám pořád volné 2GB.
To je další pokus, jak z Ubuntu vytvořit Windows?
zram se normálně používá jako swap. Tedy dokud je dost RAM, nekomprimuje se.
Myslím že normální hranice je 50% využití (cache se nepočítá). Pak se začíná "swapovat" do zramu, tedy bez použití disku, ale jinak se to chová jako obvyklý swap, takže se zase komprimují jen nepoužívané stránky anebo když je opravdu nedostatek paměti. A když ani to nestačí, dojde na swapování na disk, pokud bylo nakonfigurováno. Dohromady mi to funguje moc pěkně, ale na Ubuntu to vyzkoušeno nemám ;-)
Ta hranice se dá nastavit, avšak stále si stojím za svým - je lepší, když se systém zpomaluje, než když zamrzne a hotovo.
Možná by stačila hláška "Blížíš se limitu kapacity RAM, zavři něco"
Připadne mi nesmysl, aby OS úplně za uživatele řešil to, že do 8GB RAM nenacpeš data, která mají 12GB.
Pak to zabije něco, co se nemá zabít o práce je fuč a člověk je jen nasraný.
Systemd je RH srcka (jedna z mnoha, namatkou pridam avahi a pulse). Je naprosto zbytecna (protoze restart sluzby i zavislosti lze resit konkretnim init scriptem) a slouzi jen jedinemu cili. Tim je virtualizace a cloud - tam potrebujete o jednotky vterin rychlejsi start, tam se chcete vyhnout konfiguraci OS a prostredi, tam nechcete zadnou variabilitu v nastaveni zakladnich sluzeb (dns, ntp, dhcp ...), ktere systemd tak rad "pozira"
Zabijeni procesu kvuli RAM je opet nejvice vyuzitelne v cloudech a ve virtualizaci, kde chybi swap a RAM je stale tou nejdrazsi polozkou v cene.
Doufam, ze plany RH nakonec tak nejak zhati kontejnerizace (kde bezi jeden proces, pamet si limituji cgroups a restart provadi kontejnerizace), a od tohohle paskvilu bude konecne klid. Protoze na desktopu nejaky systemd NIKDO NEPOTREBUJE
Kdyz chci wrkstation na hry, staci mi windows. Kdyz na praci, mam radsi linux - ale nechci, aby mi z nej nejaky nablbly prechytraly vecne nedodelany systemd delal windows. Neni duvod.
Taky. Ať už na desktopu, na serveru, v cloud nebo na mobilu, skripty jsou paskvil a neměly by se používat. Shell je ten nejvíc error prone programovací jazyk na světě a představa, že neustále běhá s právy roota a nějak se horko těžko snaží dohánět chybějící funkcionalituy, které má OS mít od základu, v tom nevidím žádnou hodnotu hodnou udržování.
mas vsude start systemu bez initrd (kterej obsahuje desitky shell scriptu), vsechny crony (ktere jsou z casti shell scripty) mas prepsane do systemd timer's ? grub menu si vytvaris rucne? (protoze update-grub je sada shell scriptu) atd, atd... proste takoveto vykriky jsou "vtipne" kdyz nevis co v systemu vlastne mas ;-)
Samozřejmě, že vím, co mám, a to neznamená, že to je nutně dobře. Sám jsem cron nepoužil už minimálně 7 let. Distro na některé věci ještě používá crontab a /etc/cron.d... ale to se automaticky přepisuje do cron timerů, což ho ovšem samo o sobě nedělá o nic lepší, než klasický cron. To, že už nejsou init skripty, pidfiles a podobné krámy jenom oceňuju.
No jistě, vždyť no nerozporuju. Skriptů je pořád spousta, to ale neznamená, že je to tak dobře. Jestliže systemd umožňuje už žádné další nepsat pokud jde o služby OS, budiž sláva. Opravdu nevidím důvod, proč by Linux nesměl nabízet stejné funkcionality a stejný uživatelský komfort, jako Windows a Mac OS.
PS: k automatizaci zpracování souborů a podobným věcem taky už léta nepoužívám shell skripty (plus grep, sed, awk...). Používám Python. Na rozdíl od shellu umí pole a hashovací mapy, není dementní pokud jde o práci s řetězci, podpora rour je v os.subprocess bohatší a mocnější, než v shellu, a syntaktická výřečnost navíc je ve většině případů zanedbatelná.
update-grub, grubby, apod sú čisté peklo. Každý si to robí ako chce, a keď niekde nastane problém, ani srnka netuší kde to odladiť.
Najnovšie ostree (základ Fedora Silverblue) spúšťanie generátora niekde ukrýva a user sa nedostane ani len k tomu, aby vedel kedy sa to spúšťa. Laďte potom niečo.
Pritom bootloader ani nejaký komplikovaný config ani nepotrebuje. Taký systemd-boot si vystačí s jednoduchými ini súbormi, ktoré obsahujú všetko potrebné a môžu byť priamo v balíčku s jadrom, netreba ich nejako generovať.
pouzivam systemd-boot pres sicherboot (kterej zajistuje od pripravy klicu, po automaticke zabaleni nove efi binarky pri aktualizaci jadra a/nebo initramfs), sicherboot = sada shell scriptu ;-)
btw: kdyz sem pouzival grub & update-grub tak sem na zadnej problem (kterej by s tim souvisel) nenarazil, resp. ze aktualizoval zavadec jen v primarnim EFI oddilu (pri diskach v raidu s efi non-raid), stacilo pridat 1 malej shell script a nahraval rovnou na mnou vybrane efi oddily
s OOMK byly vždycky jen problemy, buď reaguje moc brzo nebo moc pozdě. Já se setkal s tím druhým. I na mašině, která nemá swap dochází "k odswapování" mapované paměti, pokud jde o R/O paměť, tak bez zápisu na disk. I tak pak dochází k "uswapování" stroje, protože místo zabíjení procesů jsou nechávány v běhu, ale jejich stránky jsou odstraňovány ve prospěch požadovaného volného místa, jenže pokud ty procesy běží, je vysoce pravděpodobné, že záhy budou potřeba znovu natahovány do paměti (čímž se smaže něco jiného) - a OOMK - je spí dál. Způsob, jakým se to snaží řešit je rovnák na ohýbák. Opravdu je těžké poznat, zda již došla paměť, nebo se to vyřeší odstraněním nedůležitých cache.
Tohle se mi bohužel děje i na Androidu, kdy tamní OOMK odmítá ukončit nafouknutý chrome, takže foreground aplikace je pomalejší, než na osmibitech a často vyskakuje okénko, že nereaguje.
Současný stav se mi prostě nelíbí, řešit by se to mělo. Jestli to řešit takhle si ale nejsem jist.