Ale bude... už nějakou dobu distribuce zápolí s tím, že každou chvíli se v nějakém buildu do binárky propašuje "příliš nová" instrukce, protože některé build systémy s oblibou volí instrukční sadu podle stroje, na kterém běží překlad. A protože nejvíc využití pro tyhle instrukce je u výkonově kritických věcí, není divu, že enterprise distribuce nechce dál omezovat své zákazníky jen proto, že by ji náhodou někdo mohl chtít běhat na velmi starém hardware (řeč je o RHEL 9, který by měl vyjít nejdříve v roce 2023).
Hlavně RHEL 8 bude podporovaný až do roku 2029. Starší hardware zákazníci většinou "dojíždí" s aktuální verzí RHELu a až má ta verze EOL, tak ten hardware už je většinou hodně archaické povahy.
U komerční distribuce s dlouhou dobou podpory je u novějších verzí paradoxně jednodušší zařezávat podporu pro starý hardware než u komunitního distra, kde se vždycky najdou lidi, kteří by to chtěli provozovat i na kalkulačce po babičce.
Pletes se, vyuzivat je bude. Buildici system redhatu a tudiz jeho binarky jsou na velmi slusne urovni. Ono gcc je potvora. Ma tolik switchu ze uz je snad nikdo ani nezna vsecky.
Pokud gcc rozsiris instrukcni sadu, ver ze to uzije a optimalizuje jak jen to pujde. Zame +1. Zpetna kompatibiilita je straslive brime.
Kdo vi kdy rhel9 vyjde. Pokud snad nahodou potrebujes tyhle stary vecicky, tak zustnaes na el8.
Gentoo je fajn., Ale je to fakt geekovina. Na produkcnich serverech se stim jebat nechces...
Ono vyvíjet 64bit operační systém bez podpory CMPXCHG16B v hardwaru je dost ... napytel.
Na jedné straně misek vah je velké množství práce na vývoj a údržbu dvojího kódu/binárky pro HW s a bez té instrukce. Nutnost rozhodnout, kterou verzi kódu na jakém HW spustím. Windows to řeší pomocí HAL vrstvy zvolené při instalaci, tím ale přináší problémy při image-ování systému. Linux/distribuce nevím, jak to řeší (patch-ováním za běhu?). A na druhé misce vah je mít možnost spustit systém na dnes již zastaralém železe. Já bych rozhodně volil jednodušší vývoj za cenu obětování kompatibility.